• Oyun Grubu
  1 Üye, 1 İleti

  2 - 2,5 yaşındaki çocuklarımızla buluşup oynayalım paylaşalım istermisiniz?

 • slm ben burcu..
  1 Üye, 1 İleti
  3 yaşında bir oğlum var.aynı yaş grubu çocuğu olan annelerle iletişime geçmek istiyorum.
 • EPİLEPSİ VE EEG
  1 Üye, 1 İleti

  EPİLEPSİ NEDİR? Epilepsi nöbetleri, değişik tiplerde olabilir. Nöbetler; büyük (genel, jeneralize tonik-klonik, grand mal, kasılma-çırpınma ile karakterize) yada küçük (kısmi, parsiyel, sadece yüz, kol yada bacakta kasılma [basit parsiyel] veya anlamsız konuşma ve davranışlar ile karakterize [kompleks parsiyel]) nöbetler şeklinde ortaya çıkabilir.
  Epilepsi nöbetleri, çoğu zaman insana çok uzun sürüyor gibi gelse de 1-3 dakika içinde kasılmalar biter ve hastalar belli bir süre sonra nöbet öncesindeki normal aktivitelerini kazanırlar.
  Nöbetin nedeni tümör yada başka bir hastalık değilse, epilepsinin ilerlemesi söz konusu değildir, bazen yaşla birlikte nöbet sıklığı da azalabilir.
  Hastaların yaklaşık yarısında belirli bir neden bulunamaz. Belli bir grup hastada ise; gebelikte olabilen beyin gelişme problemleri, doğum sırasındaki nedenler, menenjit, beyin enfeksiyonu, beyin tümörleri, zehirlenmeler veya ciddi baş yaralanmaları epileptik nöbetlere yol açabilir.
  Epilepsi, dünyanın her bölgesinde, erkek ve kadında, her türlü ırkta ve yaklaşık 100 kişide bir oranında görülebilen bir hastalıktır.
  Epileptik nöbet (Sara), beyindeki hücrelerin kontrol edilemeyen, ani, aşırı ve anormal deşarjlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Basitleştirilmiş şekliyle epilepsi nöbeti kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır. Beyin, insan vücudunun ana kumanda merkezi gibidir. Beyin hücreleri arasındaki uyumlu çalışma, elektriksel sinyallerle sağlanır. Nöbetin nedeni, bir tür beklenmeyen elektriksel uyarı olarak düşünülebilir. Kısaca; epileptik nöbet beynin kuvvetli ve ani elektriksel boşalımı sonucu oluşan kısa süreli ve geçici bir durumdur.

       

   


  Günümüzde epilepsi teşhisi ve tedavisinin yönlendirilmesinde kullanılan en önemli yöntem olarak tanımlanan EEG (Elektroensefalografi) EEG beyin hücrelerinden çıkan elektrik akımlarının yazdırılması esasına dayanıyor. Beynin belli bölgelerinden çıkan akımlar bilgisayarda kaydediliyor ve inceleniyor. EEG`nin yapılmasındaki amaç, hangi beyin bölgesinin ne tip bozuk elektrik yaydığının görülmesi ve takip edilmesidir. EEG ile sorunun merkezi beyinden mi yoksa beyin kabuğundan kaynaklandığını görebiliyor ve buna göre uygun ilacı verebiliyoruz.”

   

  Epilepsi hastalığının tedavisinde nasıl bir yol izleneceği, hangi ilacın kullanılacağı, tedavi süreci ve tedavi sonrası hakkında hastaya bilgi verebilmek için epilepsinin nedenini bulmak ayrı bir önem taşıyor. Bu nedenle epilepsi hastasına bazı tetkiklerin yapılması mutlaka gerekiyor. Epilepsi tanısı için kimi zaman hastanın sadece nöbet öyküsünü dinlemek ve bazı laboratuvar incelemelerinden yararlanmak yeterli oluyor. Ancak bazı hastalarda, beynin incelenmesi amacıyla ileri teknoloji seviyesindeki tanı yöntemlerinden de yararlanmak gerekiyor.

   

  TANI YÖNTEMLERİ VE EEG  Epilepsili kişi evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir. Epilepsili kadınlara planlı gebelik önerilir, bu nedenle gebe kalmadan önce mutlaka doktoru ile görüşmelidir. Tedavide kullanılan ilaçların çocuk üzerine değişik etkileri nedeniyle; gebelik öncesi nöbetlerin tipine ve durumuna bakılarak uygun ilaç ve dozu doktor tarafından düzenlenmelidir.
  Epilepsi bulaşıcı bir hastalık değildir. Epilepsili kişinin hastalığının başkaları tarafından bilinmemesi için bir neden yoktur. Yakın arkadaşlarınız, akraba ve komşularınız, öğretmeniniz hastalığınız hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Epileptik kişi nöbetleri iyi kontrol edildiğinde, iyi yaşayabilir, eğlenebilir, çalışabilir ve toplumun aktif bireyi olabilir.
  Ayrıca kısa süreli (5-20 saniye), gözlerini dikip sabit bakma, bu anda cevapsızlık şeklinde, kasılmasız dalma nöbetleri (absans) ile; özellikle sabahları uykudan uyandıktan sonraki dönemlerde ortaya çıkan ve kollarda sıçrama-atmalar tarzında myoklonik nöbetler de olabilir.

 • ÜÇ ÇOCUKLU
  1 Üye, 1 İleti
  2. çocuk yapmaya karar verip de ikiz süprizi ile karşılaşan arkadaşlarım :) üç çocuklu aileler olarak deneyimlerimizi paylaşmaya çağırıyorum sizi .. 
  görüşmek üzere :)
 • Nisan 2013 anneleri
  1 Üye, 1 İleti
  Nisan 2013 de anne olacaklar ,burada toplanalım birbirimizin tecrübelerinden yararlanıp bilgi alışverişinde bulunalım  istedim.
 • huysuz mınıklerle savaş
  1 Üye, 1 İleti
  mrb arkadslar ben ümos aranıza yenı katıldım ve huysuz mınıklerle savas adlı gurup olusturdum sızınde huysuz yaramaz bebegınız varsa konusalım ve cozum bulmaya calısalım:D
 • slm
  1 Üye, 1 İleti
  ankaralı anneler tanısalım buyrun katılın guruba
 • Bugaboo
  1 Üye, 1 İleti

  Bugaboo sevenler buraya;)

 • Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?
  1 Üye, 2 İleti

  İstanbul ve Ankara' da düzenlenen atölyelerimize sizi de bekliyoruz.

 • Kadınların Mekanı
  1 Üye, 1 İleti
  www.sohokadin.com moda, güzellik, aşk&ilişkiler, yemek tarifleri, alışveriş rehberi ve sağlık hakkında çeşitli bilgiler bulabileceğiniz güzel bir sitedir. Site bana ait, reklama giriyor mu bilmiyorum ama sitemi daha çok kadına duyurmak ve yazdıklarımın daha çok kişiye ulaşmasını istiyorum. teşekkürler
Grup Yarat

Grubunu kolaylıkla kurabilir, istediğin kişileri davet edebilirsin.

Yeni Grup >>

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...