nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

Ynt: nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

12/23/2010 21:44:00

haşlanmış şekilde dondurucuya koyduğum baklagilleri sebze yemeklerine azar azar ekliyorum.

12/23/2010 22:12:00

Seos,kahvaltıda hem mandalina hem portakal suyunuda veriyorum.Herhangi bir alerjik durum olmadı bizde.Alerji olma durumuna göre 1 yaştan önce verilmiyor.Doktorumuz sadece bizi 1 yaşından önce bal,yumurta akı ve inek sütü için uyardı.Bişey vereceksen önce az başla bişey olmuyorsa verebilirsin demişti.Mesela  bildiğim kadarıyla kivide yasak ama onuda verdim.Çok şükür sıkıntımız yok.
Baklagilleride sebze püresi hazırlarken nohut yada fasulyeyi ayrı haşlayıp kabuklarını soyup haşlama suyuyla birlikte sebze püresine ekliyorum.Ama önümüzdeki hafta sadece nohut yada fasulyeyi haşlayıp kabuklarını soyup kendi suyunda ezip sadece bu şekile vermek istiyorum Çoook faydalı bol bol protein içeriyor.

12/24/2010 13:20:00

anladım sahara çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim

12/24/2010 21:18:00

Arkadaşlar birşey sorucam;ek gıda başlığında sormak istedim.
Ek gıda haricinde sizler anne sütünü ne sıklıkta veriyorsunuz ? Bizim durum gündüz ek gıdalar ,gece 2-3 saatte bir emme şeklinde.Gece emiyor malesef gündüz çook nadir emiyor bende vicdan azabı çekiyorum yeterli emmiyor mu diye? Doktorumuz gece emmesini kesmemizi önerdi-ki haklı evet-fakat gündüz kahvaltısı, sebzesi, çorbası, yoğurdu, meyve püresi, muhallebisi derken emmeye sıra gelmiyor...sizler ne yapıyorsunuz?

12/24/2010 21:59:00

Nupe,
hislerime ne kadar tercüman oldun anlatamam,bu aralar en büyük sorunum bu.Daha öncede yazmıştım zaten.Daha önce sabah kalkınca ,kahvaltıdan sonra öğle yemeğinden sonra,yoğurttan meyvadan sonra,gece yatarken ve gece olmak üzere emzirirdim.Ama artık malesef hem ek gıdalarla sorunum var(yetiştirememe bakımından) hemde benim kız ımmmm diyor kendini geriye atıp asla emmek istemiyor benim istediğim zamanda degil kendi istediği zamanda emecek.Artık bende degişiklik yaptım ek gıda sonrası degil ,yemek yemeden önce eger emmek isterse emziriyorum sonra yemek yada vs. yiyor.Böyle oluncada yediği ölçüyü azallttı tabi.Takmamaya çalışıyorum bende.Önemli olan artık benim için ek gıdalarının ölçüsü degil sütü diyorum.Dediğin gibi çünkü yetişmiyor.Sonuç olarak şu an için son emzirme durumumuz;gündüz ek gıda öncesi 3 kez diyebilirim.(oda bazen ite kaka)gece ise uyandığında 2-3 kez.Bu aralar gece bazen onuda istemeyebiliyor,asıl ozaman ne yapacağımı şaşırıyorum.

12/24/2010 22:21:00

Sahara bende kahvaltı sonrası,çorba sonrası,yoğurt sonrası hep uyuturken veriyordum ama bu sefer öğünlerini azaltıyor hatta ek gıdayı reddediyordu ,zaten gündüz pek aramıyor ama gece 2 saatte bir emiyor mutlaka.
Ysmnshn sanırım günde 3 kez veriyorsun,gece boyunca uyuyor mu senin bebiş eğer öyleyse maşallah...

Ben gece 4-5 kez kalkıyorum eğer diş çıkıyorsa huzursuzsa bu 6 bile olabiliyor çok fena yani bu öğünleri gündüze kaydırmalıyım ve gece beslenmesi sonlanmalı ama nasıll?
Gündüz sürekli beslenme şeklinde geçecek o da olmuyor.Bir de doktorumuz günde 2 kez emse yeter dedi ben şok oldum,heryerde günde en az 500ml anne sütü deniyor ,1 yaşına kadar günde 2 kez emzirmek bana çok yetersiz gibi geldi...doktorumuz beni çok şaşırttı...

12/24/2010 22:29:00

Bizim doktorumuzda günde 5 kez yeter dedi bana,ama dediğim gibi öğün önceleri, emzirince emzirme sonrası ek gıda ölçüsünü haliyle azaltıyor ,ama bunu sorun etmemeye karar verdim.Nasıl olsa 4 ay sonra ek gıdalar ana öğün meme ara öğün olacak.Varsın az yesin kilosu iyi zaten 9040 gr.

12/24/2010 23:21:00

Bencede alışmasın onu bıraktırmak o kadar zorki,bende yatmadan muhallebi veriyorum ama yok yine 2 saat sonra emiyor ve gece boyunca böyle...Açlıktan değil tamamen alışkanlık nasıl bitiricez gece beslenmesini bakalım.Sizin durum yine çok iyi maşallah .5'e kadar emmeden asla uyumaz Cemre.

Sahara,5 kez bencede gayet iyi ama doktorumuzun tavsiyesi 2 çok az gibi geldi bana...İşte şuan bizim sanki 4 ay sonraki ek gıda ana öğün süt ara öğün gibi,bu da vicdan azabı sebebi bende az süt çok ek gıda veriyorum gibi geliyor...Haklısın süt alabildiğince alsın ek gıda daha az alabilir.

12/25/2010 12:42:00

NuPe benim oğlumda meme hastası resmen.Ek gıda konusunda artık üstüne fazla düşmüyorum.Çünkü resmen ağzını kilitliyor.Su içireceğim zaman bile ağzını açmıyor kesinlikle.Gündüz de gece sabaha kadarda defalarca göğsüm ağzında.Gece uykusu denile bişey kalmadı artık bende.Bu arada kendimde birden bire çok kilo verdim:S Napıcam bilmiyorum.
Dün kontrolü vardı doktora gittik.Boğazına bakmak için ağzına tahta çucuğu sokmaya çalıştı doktor yapamadı:) Ağzını bir kilitledi.Doktorda çok şaşırdı.
9kg 100 gr geldi.Boyu 67 cm.Sağlıklı ve çok hareketli bi bebek dedi doktorumuz.Yeme konusunda üstüne gitme dedi.

12/25/2010 13:41:00

sahara aynı problemleri yaşıyoruz süt yettimi yetmedimi derdi :) doktora ben de sordum üçü beşi aramayın şeklinde bir cevap verdi bana yetiyodur dedi günde 5 kez en fazla emziriyorum ben de ama gelen süt miktarı şüpheli tabi kaç cc almış oluyodur ki çocuk hiç bi fikrim yok öle dolu dolu olmuyo hiç bi zaman göğsüm

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...