nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

Ynt: nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

10/26/2010 05:11:00

ademir, armut ve kuru kayisi vermeye basladim. aksamlari uyumadan once son anda yapiyor kakayi :) ozgekuzey balkabagini severek yiyor, tarif icin tesekkurler. bu arada benimki pure kivaminda kasikla yiyor. hala yarim cay bardagindan cok yemek istemiyor. oyunlarla filan miktari aritrmaya calisiyorum ama cok yavas oluyor. sizinkiler ne kadar yiyor?

10/26/2010 10:32:00

ben sevmediği ne varsa katıyorum içine yoğurdu yiyooo. anası kılıklı bende ööle sevmediğim yemeğe eklerim yoğurdu ööle yerim. bi de ösgeee bizim bücürde aynı valla. bizim yemekler şapır şupur. öbürleri ıyyykkk. bende artık önce yemeği tuzsuz pişiriyorum bi kavanoz ayırıyorum, sonra tuz katıp bi taşım daha kaynatıyorum. en azından tuz almıyoo bedeni. bu arada şu komposto kaseleri kadar yiyo yemeğini. sonra bi de emiyoz. sadece tatlıyla aramız yok. akşam muhallebi yemiyoo mesela. bebe bisküvisi konunca kahvaltı da yapmıyooo.

Ynt: Nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar

10/26/2010 18:19:00

doktorumuz anne sutu varken yogurtta israrci olmaya gerek olmadigini soyledi bize. sadece tad cesitliligi icin yogurt vermek yeterliymis. bebegin yiyebilecegi miktarda kati gidanin anne sutu kadar kalorili/besleyici olamayacagini da belirtti. anne sutundeki tek eksik D vitamini, bu yuzden bebege gunluk D vitamini verilmesi tavsiye ediliyor. 

biz anne sutu ve tahil karisimina cesitli sebzeler ekleyerek basladik kati gida maceramiza. artik gunluk et veya yumurta takviyesi de yapacagiz. simdiye kadar gunde bir ogun verdigimiz kati gidayi ikiye cikardik. tuz, seker ve kizartmalardan kacinarak her tur yiyecegi yedirme niyetindeyim. 
bebegin bizleri gorerek agiz hareketlerini ve yemek yemeyi ogrenebilmesi icin ayni sofrada oturup yemeye calisiyoruz. 

eger bebeginiz kucuk kati parcalari cigneyip yutabiliyor durumda ise, 'finger food' parmak yiyecekleri denen, bebegin  kolaylikla yiyebilecegi kucuk lokmalar halindeki besinleri onune koyup sizlerle yemesini saglayabilirsiniz. bu hem yemek yemegi ogrenmesi hem de sinir sistemi-kas koordinasyonunun gelisimi acisindan onemli olan isaret parmagi ve basparmakla tutma hareketini yapmasini saglar. 

10/26/2010 21:44:00

Dünde havuç patates kabak,haşladım püre yaptım.Sonuç sevdi:)çok mutluyum,neticede günlük olarak sabah armut muz püresi öglen sebze püresi akşam üzeri yoğurttan oluşan menümüz oluşmaya başlıyor sanırım.Ama bunları her seferinde en fazla 3-4 kaşıktan fazla yemiyor.Umarım zamanla miktarı arttırır.

10/26/2010 21:46:00

Sebze çorbası ile sebze püresi arasındaki fark ne acaba?normalde çorbalarda püre kıvamında verilmiyormu ki?

10/27/2010 07:08:00

şimdilik püre veriyoruz biz de, yoksa öğürüyor boğazına kaçırıp. sahara yoğurt hariç aynı durumdayız, ben daha yoğurda başlamadım. meyveye ben bir de kuru kayısı katıyorum. tavsiye ederim. hem armutun ekşiliğini kırıyor hem de çok sağlıklı.

10/27/2010 13:23:00

cahillik başa bela:) Selancat kuru kayısıyı nasıl veriyorsun. Haşlayıp suyunu mu sadece?

10/27/2010 13:38:00

Valla ben de bilmiyordum, atmasyon birşey denedim, sevdi :) Sabahtan suya koyuyorum, iyice şişiyor. Sonra da rendeleyip püre haline getiriyorum, haşlamadım. Suyunu vermedim ama içirilebilir ya da kendiniz içebilirsiniz hehe :)

10/27/2010 14:32:00

Teşekkürler kızlar. İki yöntemi de deniycem:)

11/06/2010 21:41:00

şu balkabağı tarifinizi denedim onu da sevmedi benim böcek.sevdiği bir çorba bulamadım henüz.denediklerim:
mercimek
tarhana
kabak-havuç-kırmızı biber-pirinç-patatesli püre
kıymal bezelye yemeği
havuç-patates-bezelye-pirinçli püre
karnıbahar-patates-havuçu püre
brokoli-patates-havuç-kırmızı biberli püre

hiçbirini beğenmedi zorla 2-3 kaşık yedirebildim.gerisi çöpe...
iilginç tarifleriniz varsa bekliyorum

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...