nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

Ynt: nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

03/30/2011 06:52:00

rabiayeşim... aaaa diyebildim sadece.. biz 1 özel ,1 de aile hekimi dr.un takibi altındayız.. ikisi de ceviz,fındık,taHİN  fln ver dedi bana hemde kaç ay önce.. hatta minik minik kavanozlarda fındık,ceviz,kabak çekirdeği,yaban mersini,kara üzüm fln sıralı mutfakta :) bu dr.lara akıl ericek gibi değil vallahi yaaa... ay biz neyle büyüdük acaba? teyzem çocukları kuru ekmekle büyüttü,3 üde öğretmenlik okuyo. hatta biri okumaya doymadı doktora yapıyo :)) o konuda haklılar da ayy ne bileytim ki yaa.. kafam karıştı iyice :)

03/30/2011 06:54:00

zeynepezom.. önceki sayfalarda yazmıştım ben 1 günlük beslenmemizi saatleriyle.. ama zatenm hemen hemen aynı gibi sizinle.. kahvaltı,öğle çorba yada pilav yada makarna , yoğurt,meyve ve akşamda yemekte ne varsa :) tabi aralarda da sıkça meme :))

03/30/2011 06:55:00

aynen öyle refiyecim bi ağız birliği yok bunlarda. Bende burda okuyorum kendimi kötü hissediyorum yediremiyorum çocuğuma diye sonra doktora gidiyorum böyle söylüyor. Aslında hak da veriyorum bizler böyle büyümedik. Allahtan anne sütü veriyorum o konuda içim rahat. 

03/30/2011 06:57:00

Bizim doktor da vermiyor kuruyemis vs. Zeynepezom bana iyi geldi yedikleri, zaten aç olsa belli eder.

03/31/2011 20:56:00

Ben bebişlere kuruyemiş,tahin pekmez vs. gibi çok çok faydalı besinleri önermeyen doktorları anlamıyorum.Evet anne sütünde yok yok;bu doğru ama artık bebişler için yeterli gelmiyor.Kaldı ki artık -en azından benim bebişim-çok deli emen bi bebek değil.Sabah emiyor mesela kavga dövüş 5 dakika orasını burasını acıta acıta memede zor tutuyorum.Keza tüm gün çoğu zaman aynı şeyi yaşıyorum.Eğer ben bu emmeye birde bu faydalı şeyleri vermezsem bebişim güçsüz düşer.Şu ana kadarki beslenme düzenimizde hiç aşırıya kaçmadım.Şimdiye kadarda sadece 1 kez hastalandı oda ek gıdalara tam geçtiğimiz hafta.Onuda ben geçirdim çocuğa.Zaten bir daha da hasta olmadı.Kilo ve boyu ise doktorumuz hep gayet iyi olduğunu saglıklı bebek kilosunda olduğunu belirtti.Bence bu faydalı besinlerin ölçüsünü abartmamak kaydıyla gerektiği kadar verilmeli.Ben hiç ölçüyü aşmadım mesela hep 1 çay kaşığı ile sınırlı kaldı kuruyemişler.Tahin 1 tatlı kaşık pekmezde 2 tatlı kaşık.Bunlar bence bebek emse de emmese bebişin beslenme düzeninde olmazsa olmaz gıdalar.Doktorlarımız bizleri yönlendirirler ama anne olarak mantıklı düşünüp uygulamak sanırım bize kalmış!!Naçizane görüşüm budur:))

04/01/2011 07:44:00

merhabalar kızlar,ne zamandır kafama takılan soru burda konu olmuş ne güzel ya!bende dönüşümlü olarak ceviz fındık katıyordum kahvaltısına ama bizim doktorda pek sıcak bakmadığı için 15 gündür falan vermiyorum ama veresim vaaaaar,bi de sizinkiler maşşallah anne sütü alıyorlar,ben anne sütünü yalnızca sağarak 3.5 ay verebildim,bu yüzden herşeyi yedirmek istiyorum,ne yapsam,ne dersiniz,devam mı cevize?

04/01/2011 07:46:00

bu arada tşk. phaloe un çorbasını çok tuttum,en kısa zamanda deneyeceğim...

04/01/2011 08:25:00

merhabalar,
ben bizlerin biribirimizden gördüklerimizle gaza gelip bebeklerimizin küçücük midelerine, böbreklerine aşırı yüklemelerde bulunduğumuzu düşünüyorum. Evet, faydalarını sürekli gazetelerde, internette okuyoruz, büyüklerimizden duyuyoruz ama hala anne sütü alan bebişler, taze meyvelerini sebzelerini yesinler, varsın cevizi fınıdığı da yemesinler şimdilik, zararı ne olabilir ki? ya da tam tersinden beklenen fayda nedir ki bir 1/3 cevizden? 1 çay kaşığı tahinden?
tahin dediğiniz şey yağ, %45'i proteğin olabilir ama %55'i yağ, pekmez dediğiniz saatlerce kaynaya kaynaya pişen, kaynama sırasında birçok vitamini minerali kaybolan, içinde konan toprağın büyüklerimizin çocukluklarındaki gibi zehirsiz değil, kimbilir neler ile beslenmiş topraktan alındığı, bence sadece glikozdan ibaret bir şey. üstüne üstlük, kahvaltılarda peynir ile, süt ile verildiğini okuyup hayretler içinde kalıyorum zira kalsiyum ve demir(ki içinde kalıyorsa eğer) birarada alındığında birbirlerinin faydalarını direk sıfırlayan şeyler, bir faydası dokunmuyor ki. olan bebeklerini yedirmek için zahmet çeken annelerin emeklerine oluyor.
bebekler biraz daha büyüdüklerinde, soğuk günlerde, enerji versin diye tahin-pekmezli ekmek yesinler, kreşe giderken parka giderken içini ısıtsın diye birazcık pekmezi türlü numaralarla içsinler. ya da son zamanlarda alerjik bünyeli çocukların sayısındaki artışı düşünerek fındık, ceviz vb. yemişleri bağırsak floraları, damarlarının emilim kuvvetleri biraz daha güçlendikten sonra afiyetle yesinler ama neredeyse bir yumruğu kadar olan mideleri, ondan biraz daha küçük olan böbrekleri şu aylarda 'her şeyi yedirmelyim, alışsın, bilmemkimin çocuğu yiyormuş vb' düşünceleri ile zorlanmasın.
Çok uzattım sanırım ama diyeceğim şudur ki tatlı anneler, herkescikler gayet güzel kahvaltısını, öğle yemeğini, balığını, ara öğününü vs. yapıyor yediriyor ne güzel, ellerinize sağlık. varsın yemesin kuruyemişi de, dert edilmesin bu kadar.

04/01/2011 08:30:00

pellosa bravoooooo.

04/01/2011 08:40:00

pellosa ;bizim doktor daa aynen senin gibi düşünüyor .kendisi çocuk doktoru ama beslenme uzmanı aynı zamanda..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...