nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

Ynt: nisan bebekleri için besleyici ek gıdalar.....

11/29/2010 20:25:00

KİMSE GÖRMÜYO MU BENİ:(SBEZE PÜRESİNİ BIRAKIP BİZİM YEDİĞİMİZ GİBİ YEMEKLERDEN TUZSUZ VE BAHARATSIZ OLARAK NE ZAMAN VERMEYE BAŞLICAS

11/29/2010 20:33:00

Seos,ben bizim yediğimiz yemekleri 1 yaşından sonra yenilebileceğini biliyorum ama genelde daha önce başlıyorlar.Ama ben 1yaşına kadar ona ayrı yemek yapmaya devam etmeyi düşünüyorum.Püre haricince çorbaları soruyorsan onlara başlanabilir heralde ara ara.

11/29/2010 20:47:00

Haftasonu ilk defa tarhana çorbası yaptım,genelde bebişler beğenir diye biliyordum.Ama benim kuş hiç sevmedi.İlk defa bişeyi sevemediği için öğürme hareketi yaparak istemediğini anladım.Ertesi gün yine denedim yine istemedi.Bugün ona somon balıklı balkabağı,patates soğan ve bugday ve irmikten oluşan püre yaptım çok sevdi.Yarım su bardagından biraz fazlasını yedi.Böylelikle ilk defa balık vermiş oldum:)Balığı önce ayrı vereyim demiştim ezdim,sulandırdım ama agzında sakız gibi geveledi geveledi zor yuttu bende ugraşmamak için kolay olsun diye balkabağının içine koydum daha çabuk yedi.
Geçende özendim bende eline ekmek vereyim dedim.Vermez olaydım önce kemirmeye başladı sonra ekmegin sert kısmını löp diye kopardı ağzından geri alamadık üstüne kolay gitsin diye su verdik.Tamam dedik sonra yuttu heralde agzı boş.Babası kucagına alıp oynarken güldüğünde damagına yapışık vaziyette gördü.Allahım korusun ya öyle uyutsaydım.Bidaha mı vermicem eline ekmek filan.Zaten yer gök ekmek kırığı oldu.Bişey degil  kırıkların üstüne basıp çarpılcaz diye de korktum..

11/29/2010 20:56:00

Bu arada sabah kahvaltıda artık 2 tatlı kaşığı pekmeze 1 tatlı kaşığı tahin ekledim.çok sevdiiii:)Hamileyken bende çok yerdim.(araştırdım bebişler için çok faydalıymış)Artık kahvaltıyı bulamaç yapmamaya karar verdim ayrı ayrı veriyorum.Önden sütümle ezdiğim 1  yumurta sarısını yiyiyor,ardından 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yine sütümle eziyorum onu yiyiyor ardından pekmez tahinli ufalanmış tam bugday ekmeği bazende ekmek yerine 3 cicibebe.bugün çok güzel yedi sabah,tatlı bölümünü masus sona bırakıyorumki kahvaltının 2. kısmının sonunda mızlamaya başlayınca 3. kısmına geçince hayır diyemesin diye:))

11/30/2010 12:25:00

ekmek kırıklarının üzerine basıp çarpılmak mı çok ilginç geldi bana. neden çarpılasınız ki anlam veremedim. ekmekte elektrik mi var. ??????

11/30/2010 12:44:00

arel+1 :)

11/30/2010 21:36:00

Arel,bize küçüklüğümüzde öyle öğrettiler yere kırıntı düşürme üstüne basarsan çarpılırsın diye(nimet ya günah manâsında)büyüdüm ama hala korkarım:))))

12/01/2010 07:26:00

böyle yersiz korkularla beyini bloke altına almaktansa, çocuklarımıza o ekmeğin tarlada buğday olana kadar ne zahmetler içinde köylümüzün uğraştığını , olgunlaşınca toplarken nasıl güçlükler ile toplandığını daha sonra un yapılmak üzere fabrika nasıl taşındığını ve daha sonrası un olduktan sonra fırıncılarımızın sabah 3:00 da işlerinin başına geçip bizim için ekmek yaptıklarını . bizimde para kazanmak için çalışıp , çalıştıp ta kazandığımız zaman o ekmeyi aldığımızı anlatırsak çocuğun zihninde bir korku olmaz  ve sebepsiz yere korkuları ve hatta öz güveninde bir eksiklik olmaz. benim kendi düşüncem bu yönde şuanda 7 yaşında olan oğlum bence tüm bunları anlıyor. ama günah çarpılırsın kavramını söyleyen biri olduğunda oğlum sadece söyleyenin suratına bakıyor. bence en doğrusu emeğe saygıyı öğretmek. lazdıkları lütfen ciddi ciddi düşünün haklı olduğumu göreceksiniz.' allah ' melek kadar saf bir varlığı sırf ekmek kırıntısı yere düştü diye çarpma işlemini uygulasın sizce mantıklımı.  umarım yanlış anlaşılmam. 

12/01/2010 07:27:00

pardon 7 aylık yazıcaktım.............:)

12/01/2010 09:37:00

kesinlikle ben bir yahudi olarak bu şekilde yetiştiriyorum canım oğlumu. ve önce ona emeği öğretiyorum ve daha sonra tanrının nasıl bir emek harcayarak bizleri ve kainatı yarrattığını kavramasında yardımcı oluyorum. bu sayede çocuğum çok daha bilinçli oluyor. ve 7 aylık bir çocuk zannettiğimizden çok daha fazla şey biliyor. şu şekilde ifade edeyim siz türkçeyi nasıl öğrendiğinizi hatırlıyormusunuz. cevabınız hayır olucak neden  hayır çünkü beyin daha siz küçükken her kavramı özümser. ancak daha soyut kavramları bilmeyen bir çocuğa günah allah, melak kavramları çok büyük yüklemedir. ben şahsen böyle yüklemelerden kaçınırım. kesinlikle kimsenin çocuk yetiştirmesine de asla karışmam. benimkisi insani bir uyarıydı. bu kadar dogmalarla dolu bir yüklemenin çocukta oluşturacak tahribat ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. 

saygılarımla;

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...