doğal temizlik maddeleri üzerine

03/27/2012 19:59:00

yaklaşık beş aydır evi kimyasal her tür temizlik maddesinden arındırdım. kolay ve bir anda olmadı hala yeni denemeler içerisindeyim. kullanıp memnun kaldıklarımı paylaşmak istedim.

bulaşık makinesi: bir ölçü boraks
                            bir ölçü çamaşır sodası
    bir ölçü karbonat
    1/4 ölçü limon tuzu
    1/4 ölçü kaya tuzu
    10-20 damla portakal yağı
bu karışımdan her bulaşığa 1-1,5 yemek kaşığı ekliyorum. parlatıcı olarak elma sirkesi. sonuçtan oldukça memnunum.

elde bulaşık yıkarken ve ocak tezgah temizliğinde: arap sabunu. arap sabunun etkisini arttırmak için boraks ve çamaşır sodası ekleyebilirsiniz (normalde eldivensiz bulaşık yıkarken arap sabunu ellere zarar vermiyor ama çamaşır sodası eklerseniz  yakıcı olduğu için eldiven kullanmak gerekiyor) (bu karışım oğlumun esofmanındaki taze pancar lekesini anında çıkarttı)

çamaşır makinesi: bir ölçü boraks
                             bir ölçü çamaşır sodası
                             bir ölçü zeytinyağı sabunu rendesi

elde çamaşırları bastırmak ve ağır lekeler için: soğuk suya yeteri kadar çamaşır sodası eklenir bir gece çamaşırlar bekletilir.

yer temizliği: bir kova suya bir fincan boraks bir fincan camasır sodası yarım kapak portakal yagı istenirse elma sirkesi

halı temizliği: arap sabunu

diş temizliği: misvak tozu (acaip etkili) zaman zaman da karbonat kaya tuzu karısımı.

saç temizliği: şenköylüler saf defne sabunu (krem kullanmaya gerek bırakmıyor.

çamaşır suyu yerine hidrojen peroksit veya oksijenli su. 

bu ürünleri temin ettiğim yerler http://www.sadepazar.com/

doğal temizliğe dair en çok yararlandığm bilgiler 

Ynt: doğal temizlik maddeleri üzerine

03/27/2012 20:07:00

çok güzel bilgiler
paylaşım için teşekkürler.....

03/27/2012 20:09:00

teşekkürler güzel paylaşımın için..

benden de naçizane bir öneri:
bulaşık makinesinin güzel kokması için, limon kabuklarını makinesinin üst rafına koyuyorum kesilmiş kısmı alta gelecek şekilde, bir haftaya yakın bir süre içinde kalabiliyor. sonuç: kapağı her açışta mis gibi bir koku.. çalışırken de çıkarmıyorum, limonları nemlendirip daha uzun süreli koku sağlıyor ve ilginçtir bozulmuyor.. ilk zamanlar küflenmesinden korkmuştum ama olmadı..

03/27/2012 21:49:00

hemen deneyeceğim. cünkü bulasık makinesinin tabanına karbonat serptim ama pek bi sonuc elde ettigim söylenemez

03/03/2014 07:15:00

Boraks, karbonat ve limontuzu ile nasıl doğal deterjan yapabilirsiniz öğrenmek istemezmisiniz?

isteyen olursa 1kg 5tl den Boraks temin edebilirim. Karbonat ve limontuzu isteyen olursa uygun fiyata onlardan da temin edebilirsiniz. 

isteyen olursa karışım hazırlayıp da gönderebilirim.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Tecrübe-Bilgi Paylaşımı_Doğal Temizlik Doğal Yaşama Merhaba

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...