1 Ağustos haftası Law Abiding Citizen/Adalet Pesinde

<123>

Ynt: 1 Ağustos haftası Law Abiding Citizen/Adalet Pesinde

08/06/2012 19:18:00

ay saltanatim bitti artik is yerindeki; herkes sef ve patron dahil tatilden donduler. kisaca karman corman yazabilirim. ozurler.

1-ozguranneye katiliyorum.

2-bu film uzerinden belki de sunu tartisabiliriz: herkesin kendi adaletini saglamasi ne kadar dogru?

film amerika adalet sistemine bir elestiri yapmis ve kahraman sonunda amacina az da olsa ulasiyor. avukat: "ben katillerle anlasma yapmam" diyor cok sukur, sonunda. ama kendisi de birsuru masum insan katlediyor. belki ona gore onlar da bu hukuk sisteminin kucucuk de olsa birer parcasi oldugu icin olmeyi hakediyorlardir; ve/ veya buyuk bir degisim/mesaj icin kucuk birkac piyonun olmesinde beis gormemistir.

bu kadar zeki bir adamin bu kadar brutal cinayetler islemesini de aklim almiyor degil.

herneyse sunu konusacaktik veya sorgulayacaktik; insanlarin adaleti bulamadigina inanip kendi eliyle ceza kesmesi dogru mudur? herseyi de devletten beklemeyin canim! :D

ben sahsima dogru bulmuyorum ama hukukun aciklarini da bu kadar sinsice kullanip birsuru hakedene/haketmeyene alakasiz cezalar verilse bile hukuktan yanayim. yoksa herkesin eline bir tufek alip dolasmasi gerekirdi ki... bu korkunc olurdu.

amma yazdim ama herkes isinde devam edeyim.

bir de ben idam cezasina karsiyim. simdi haricten gazel okumak kolay ama agzima almaya korkarim; basima boyle birsey gelse idam istemem. ben biri benden ozur dilerse tatmin olmam. o kisinin hatasini anlayip; ezilip, vijdanindan rahatsiz olmasi benim o kisiyi affetmemi saglar. insana en buyuk cezayi kendisi verir. biri eger sirf icim rahat etsin diye ozur dilerse; agziyla kus tutsa affetmem. tek istegim hatasini anlamasidir.

idam insanlari ehil etmez. cezada amac ehil olmaktir. idam sadece intikamdir bence ve intikami hic sevmem. benim sevmemem onemli degil de; hukuk intikam alma amacli olamamalidir.

iste bunlari bunlari dusundum...

08/06/2012 20:18:00

filmin senaryosu klasik yani karısı ve kızı,gözlerinin önünde adice öldürülen adamın intikamı fakat kurgu süperdi
yani demem o ki;
 klasik bir senaryoyu bu kadar güzzel akıcı bir kurguya cevirmek gercekten takdir edilesiydi:)
birde acı çeken ve çaresizlik içindeki bir insanın ,avukatı da gözünün önünde katille el sıkışınca, adalet bu mudur? nasıl bir adalettir bu dedirten veee de
adalete güvenipte beklediğinin olmaması üzerine bir adamın nasıl adaleti sağladıgını
neler yapabileceğini kanıtlamıslar:)
oyuncular rollerinin hakkkını vermişler birde beni etkileyen filmdeki sözlerden en ilginci ise;
"Oyun böyle oynanır: Karşı tarafı doğru hamleyi kendisinin yaptığına ikna ederek."
"o akadar da kötü bir ögretmen değilmisim demek ki!
birde sonu da güzeldi tamda beklenilen gibi bitti 
yani shelton bi şekilde ölecekti ya intihar edecekti yada öldürülecekti bunu bekliyordum zaten
beklemediğim ise;savcının ölmemesi birde
shelton; bu kadar zeki bir adam ,rolü ile oynuyor
fakat yerini ,gizli geçişini ifşa etmemesini de iyi düşünebilmeliydi.
orada kahramanın aslında zekiliğini yüceltip bir anda batırmıslar:)
birde sheltonun sanki bile bile bastıgı hissini de sanki üstü kapalı vermişler gibi de bir his olurturmuslar yada tamamen ooopss olmus
filmin basında "uykumu iyi alırsam düşüncelerim de iyi olur "demişti sanırım uykusunu alamadı:))
ayrıca filmde adaletin adaleti oldu:) hele yargıcın karsısında
yargıcın ,resmen neye göre karar verdiğini öyle vurguladı ki ,kadın şlak oldu.süperdi:))
yargııcn telefonu acıp çiuv boom ucması komikti dogrusu
kısaca film bence cok iyiydi yargıcın bile ölüpte savcının ölmemesi dısında:(

08/06/2012 20:23:00

idam benim yuregimi sogutmaz; isterlerse 100 darwin olsun ben kaybettiklerimi geri alamadiktan sonra....

darwin ama cok cok aci cekse; vijdanindan dolayi intihar etse; belki biraz daha rahatlarim. fiziksel aciyi da kastetmiyorum. bana ne adam 1000 parcaya ayrilsa hiiic bana yetmez.

08/06/2012 20:31:00

herkesin intikam dediği değişiktr yani kimine göre idam intkamdır ,
kimine göre acı çekerek birinin ölmesi ,
kimine göre vicdanın sızlaması acı cekmesi bla bla bla:)) gider
yani kısaca kafanda ve yüreğinde önemsediğin şeyden mahrum olmak bile intikamdır
kimi ve neyi önemsiyorsa insan o duruma göre intikam değişir,
ve hiçbir intikam çözüm olmuyor sadece kendini rahtlattıgını sanıyorlar sanırsam

08/06/2012 20:32:00

bencede iyiydi.adalet sistemine göndermeler yapan ve suçlular cezasız kalmamalı söylemiyle son bulan bir filmdi.bence ilginç tarafı olan biten onca cinayete rağmen savcının hâlâ suçluluk hissetmemesiydi.nezamanki olayın içine kendi aileside katıldı o zaman işin ciddiyetinin farkına vardı.olan onca masum insana oldu o ayrı.

08/06/2012 20:38:00

Flmdeki tek klise olmayan sey, savcinin. Sarisin ablayla sevgili olmamasiydi kanimca :)

08/06/2012 20:56:00

filmi 2-3 yıl önce izlemiştim ilk kez, pek beğenmediğimi anımsıyorum. bu kez izlediğimde de çok derin bir tema bulamadım. adalet sistemi sorgulanmış - elbette amerikan adalet sistemi. oysa bu heriflerin adalet sistemi bana kalırsa en iyi planlanmış sistemlerden. masumiyet karinesi ciddiye alınıyor, somut kanıtlar olmadan insanlar içeri atılmıyor vs. bence adalet sisteminin suçluyu yakalamak kadar mühim bir diğer görevi de suçsuzu ayırt edebilmek. bence filmin tartışmaya açabileceği temel konu 'adam iyi mi etti kötü mü etti' den ziyade 'adalet sistemi için suçluyu yakalamak mı yoksa suçsuzu yok yere mahkum etmemek mi önemli olmalı?' sorusu olabilir. filmde aslında çok da 'evil' olmayan suçlunun idam edilip asıl psikopatın salıverilmesini izlerken 'ulan bu pis herifi saldılar' fikrinden ziyade aslında diğerini durdurmaya çalışan(çok hevesle çalışmadı ama muhtemelen o da korkuyordur adamdan) adamın idam edilerek öldürülmesi rahatsız etti beni.

karısı ve kızı öldürülen bir adamın 'moral compass'ının bozulacağı aşikar, yani film o açıdan belden aşağı oynamış. ama herifi 25 parçaya bölmek bence zeminde yatan bir psikopatolojinin sonucu olabilir ancak - nitekim sonrasında herifin bir çeşit katil olduğu açığa çıkıyor (uzaktan öldürme uzmanı gibi bir şey, çok komikti hakikaten). adam için değişen şey daha önce ellerini kana bularken bunu uzaktan yaparken, sonrasında ellerinin kana bulanmasıydı (sırf tek kişilik hücreye geçebilmek için hücre arkadaşını hunharca öldürmesi). hadi o anın öfkesiyle adam öldürmek cinnet getirmek olsun ve kabul edilebilir diyelim. planlı programlı cinayetler işlemesi, aslında o kadar da kötü olmayan kadın savcıyı öldürmesi vs 'aslında kendi adaletinizi getirirken de gerçekten adaleti sağlayamazsınız' mesajı verdi. yani mesajlar karmakarışık oldu, sonunda da aile önemlidir mesajıyla kapandı film. 

08/06/2012 21:22:00

Benim de daha önce izleyip pek derinlikli buladığım bir film. Hatırlamak için biraz biraz tekrar izledim. Benim en temel eleştirim bu Amerikan filmleri yüzünden insanların yakınlarının ceza almalarına şaşırmaları:) Bu filmleri seyrede seyrede bizim ülkemizde de böyle bir sistem var sanıyorlar, "ama hiç delil yoktu neden ceza aldı", ya da "neden tutuklandı" diye düşünüyor insanlar. Hoş ben Amerika'da da aynen böyle olduğunu sanmıyorum, çünkü Türk film ve dizileri de buradaki sistemi hiç yansıtmıyor hukuki açıdan.
Bir diğer nokta da adaletin hiç sağlanamadığı düşüncesi yaratılması bence. Nasıl anlatacağımı bilemedim. Yani film masumiyet karinesini eleştiriyor ya, esasen bu karine insanlığın birikimleri ile ortaya çıkmış ve sahip çokılması gereken bir karine. Bir insan hakkı bence, suçluluğu ispatlanana kadar herkesin masum sayılması. Buradan doğru da ters geldi.
Filmin başında adamın çocuğa dahi yaptıkları çok korkunç gerçekten ama ben bir cezalandırma biçimi olarak işkence yapılmasına da iyi bakamıyorum. Tamam adam çok kötü ama yine de ceza bu olmamalı. İdam da insani bir cezalandırma yöntemi değil. Film tüm bunları meşru göstermeye çalışıyor. Size yakınlarınıza birşey olduğunda anlarsınız ancak, bunlara bu ceza verilmeli gibi bir düşünceyi empoze etmeye çalışıyor gibi geldi.
Kurgu güzel, ben aksiyon, gerilim, polisiye tarzı film ve kitapları severim ama mesajlarını pek sevemedim açıkcası. Yine de birlikte izleyip tartışmak güzel.
Herkese iyi geceler... 

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Film/Kitap Kulübü

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...