Memeden ayırmak için doğru zaman mı?

<123>
02/09/2010 08:16:00

Yağız 18.ayının içinde. Geceleri hiç kaliteli bir uyku uyuyamıyor çünkü sürekli meme ağzında olsun istiyor. Gece olayına son vermek için tam iki ay boyunca gece ağlasa bile meme vermeyip, beni görmeden babasıyla uykuya dalması için uğraştık. Ama başaramadık, yalnızca ağlamaktan yorgun düşüp bi süre uyuya kalıyor, sonra hemen uyanıp ağlamaya devam ediyor. Bu aralar gündüzleri de ablasına sürekli "meme" diye şikayetlenip, telefonu gösterip "alo anne" diyomuş. Yani çağır gelsin meme :) Yemekle arası hiç bir zaman çok iyi olmadı, kendisini idare edecek kadar yiyor. Biberon almıyor ve süt içmiyor.
Geçen Cumartesi doktor kontrolümüz vardı, doktorun yanına girdiğimizde tedirgin olduğu için hemen meme diye ağlayıp, elini olay mahalline doğru götürünce, doktor, ben hiç bir şey demeden, "kontrol tamamen Yağız'a geçmiş, hemen bu akşam bu işi bitirmelisiniz" dedi.
Durum böyleyken, meme emmekten inanılmaz mutlu olan bu süt kuzusunu memeden ayırıp ayırmamakta çok kararsızım. Çaresiz hissediyorum kendimi. Bu konudaki fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ynt: Memeden ayırmak için doğru zaman mı?

02/15/2010 14:44:00

Ben Eren'i 14 aylıkken memeden kestim. Çok kolay olmadı ama nasıl olsa bir gün kesmemiz gerekecekti ve büyüyünce daha zor olacaktı. Eren de gece sürekli meme istiyordu, ne ben ne de o doğru düzgün uyuyabiliyorduk.Yorgunluktan perişandım.

Şimdi düşündüğümde iyi ki daha geç kalmamışım diyorum çünkü çok daha fazla acı çekecekti eminim.
Tabi memeden kestikten birkaç ay sonra emzik için gece sürekli uyandığı için emzikten kestik. Bu sefer de gece süt içmek için uyanıp, sürekli ağlamaya başladı. O kadar çok süt içiyordu ki, midesinin gece dinlenmesi mümkün olmuyordu.
Geçen ay da gece sütünden kestik (Allahım çocuklara da bize de ne zor...)
Uyumadan önce karnını iyice doyuruyoruz ve sabaha kadar hemen hemen kesintisiz uyuyor.

Sizin işiniz çok zorlaşmış, kolaylıklar diliyorum. Ama memeden kesince ikiniz de rahat edeceksiniz. ( Oğlunuz çok tatlı maşallah.)

02/15/2010 15:05:00

Merhaba,
Biliyor musunuz biz bu işi hallettik:) Hem de sancısız :)
Önce buraya yazdığım akşam, iş dönüşü verip akşam boyunca ve gece vermemekle başladım. Uykuya babasından masal dinleyerek geçti ki bu bir ilkti, daha önce yaptığımız bir şey değil. Çok direnmedi hatta gece mucizevi bir şekilde bir kez uyanıp su içip uyudu. Ertesi gün yine iş dönüşü vercektim ama karşımda bu kadar hazır bir minik adam olunca bu işi tamamen bitirmeye karar verdim. Hemen yemek yedirdim, dışarı çıktık oyaladık ve yine masalla uyuduk. Ertesi gün bir oyuncakla gittim eve yine yemeğini yedi oyalandı derken 4.gün hiç sormadı bile. Bunu tamamen kendi başardı galiba. Bir de doktorumuzu dinlemiş sanırım bir yandan ağlarken. Doktor sana neler söyledi annecim diyorum; meme hıııı  diyor ve elle hayır işareti yapıyor. Yani çocuğum doktor tavsiyesi üzerine bırakmış :)
İnanın şaşkınım o günden beri, sanki başka bir çocuk var karşımda, geceleri güzel uyuyor, biberon ve emzik hiç almamıştı zaten. Süt içmiyor. Zamanla alışır umarım. Sanırım meme onun gece uykularına engel oluyormuş.  Bir de ben gece vermeyip akşam verince beni kararlı görmedi galiba, bunu kullandı ve geceleri bizi çok zorladı önceden. Ama bu sefer kararlı bir anneye kararlı bir minik adam olarak cevap verdi.
Yani ayrıldık diye üzülürüm sanıyorken şimdi mutlu mutlu sarılıp uyuyoruz oğlumla.

02/15/2010 15:07:00

Harika bir haber bu, üzülüyordum nasıl yapacaklar diye. Sancısız olmasına çok sevindim.

02/15/2010 15:09:00

Teşekkürler yorumunuz ve içtenliğiniz için.

03/24/2010 15:51:00

Elif,öncelikle teşekkür ederim yardımınız için,
öyle güzel anlatmışsınız ki,maşallah diyelim ne akıllı bir bıdığınız var,
Mert' te her dediğimi anlıyor meme yok oğlum dediğimde kıyametleri koparıyor ama süt yok vs desem anlamaz gibi geliyor, hele dr ne dedi filan desem anlayacağını  hiç sanmıyorum, acaba bana mı öyle geliyor?
Oyuncalakrını topla diyorum topluyor ama bez getir oğlum diyorum getirmiyor anlamadım ki ben bu bıdığı :))
Bende aktarlada satılan sabır taşı diye bir şey okumuştum ama belki kimyasaldır filan diye korktum,
birde şeyden korkuyorum şimdi ağlarsa da ben vermezsem tramva daha büyük olur gibi, birşeyler sürülerek denesek kendi istemese memeyi daha kolay bir geçiş olmaz mı sizce?

03/25/2010 07:21:00

Mert_Ada bana sorarsan hiç bir şey sürme, onun güzel anılarını kirletme :) Gerçekten de oğlunla konuşarak hallet bu konuyu ve kararlı ol, süt yok deyip sonra ağlıyor diye verme, ayrıca emin ol o seni çook iyi anlıyordur. Zaten anladığı ve işine gelmediği için süt yok deyince ağlıyordur.

Ben en çok oğlumun duygusal açıdan eksiklik hissetmesinden korkuyordum. 1,5 ay oldu ayıralı, Yağız o günden beri daha çok kucak istiyor, bize sarılıp omuzumuzda uyuyor bazen, heralde böyle gideriyor özlemini. Bazen de yanıma yatıp, emektarına sarılarak uyuyor, burnunu dayayıp kokusunu alarak uyuyor. Bazen üzülüyorum ayırdığım için ama ayırma sonrası oğlumdaki iyileşmeleri düşününce de doğru olanı yaptığımızı anlıyorum.

03/25/2010 07:38:00

Elif merhaba, bu zorlu süreci ne kadar güzel atlatmışsınız, çok sevindim. Benim kızım da 18 aylık ve o da geçtiğimiz ay aynı şekilde memeden ayrıldı. Her 10 dakikada bir meme emmek isteyen, vermediğimde çığlığı basan kızımla oturup konuşunca beni dinledi ve meme ısrarını bıraktı. Şon bir aydır günde yalnızca 1 kere emziriyorum, gayet iyi gidiyor. Dediğin gibi ya uzaklaşırsak diye korkarken şimdi fiziksel olarak çok daha yakınız kızımla. Daha çok geliğp sarılıyor, öpüyor, sokuluyor. Bunları yazmamın sebebi memeden kesmek isteyen annelere destek vermek. Eğer emmek çocuk için hastalıklı bir takıntıya dönüşmüşse inanın faydadan çok zarar vermeye başlıyor. Benim kızım şimdi çok daha güzel yiyor, daha iyi uyuyor ve gayet de mutlu görünüyor.

03/25/2010 08:40:00

Evet Senem haklısın, deneyimlerimizi paylaşıp isteyen anneleri cesaretlendirmeliyiz, zaten bana da burdaki anneler (yerdenizbuyucusu,ElaNoah,hilal) yardımcı olmuştu fikirleriyle.

03/25/2010 16:08:00

Bana da birşey sürmek kötü geliyor,konuşmayı deniyorum ama  pek  konuşmayla olacak gibi değil :( dün gece yine 3 ten sonra emdik, emdik, emdik artık göğüslerim acımaya başladı ağlayarak emziriyorum, vermesem ağlıyo,r altta üstte çocuklar var eşim uyuyor kıyamıyorum gerçi 3 gündür oda 4 ten sonra uyumuyor ama bana bir faydasıda olmuyor :( umarım bende yakında sizin gibi başarı öykülerimi yazarım:)

03/25/2010 20:39:00

Mert_Ada bekliyoruz güzel haberleri

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 ay arası bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...