Memeden ayırmak için doğru zaman mı?

<123>

Ynt: Memeden ayırmak için doğru zaman mı?

04/13/2010 05:53:00

Günaydın,
Teşekkür ederim Bahar,
yinede bana yanalış geliyor, öğreneli 9 gün oldu dün sabah son kez emzzirimdim oğlumu, Allahım ne acı birşey, hiç yaşamadım böyle korkunç bir duygu sanki oğlumla arada bişiyler koptu, meme istedikçe hiç kıyamıyorum onda sürekli ağlak ben :(
memişlerde şişti dün gece sağdım biraz, ne yapmalı acaba dr sıkıca sar ve sıcak kompres yap dedi yumuşatıyor gerçekten arada da soğuk halu koyuyorum süt gelmesin diye offfffffffffffffff,

sabah sabah amma ağladım kusura bakmayın :)

04/13/2010 18:42:00

kesin kestin mi? memelerin sismemesi icin gunde 1-2ye dusurup sonra yavastan kesebilirsin diyecektim. eger son kez emzirdim geri donus yok diyorsan sagmani tavsiye ederim, az sag sadece rahatlatacak kadar, bardakla icir ziyan olmasin sutler de.

Bir de oglumla birsey koptu diyorsun ya o konuda okuduklarimdan sunu cikardim, memeyi keserken ozellikle daha cok beraber vakit gecirmeye calismak lazim, hem memeden hem anneden kopmus gibi olmasin diye. belki emmesin diye uzak durmak istiyorsundur ama mumkun oldugu kadar onunla basbasa ilgilen, saril, oksa op falan, birlikte oyun oyna, kucaginda kitap oku vs. sana da ona da iyi gelir.

--
Bu arada bu konuyla ilgili ortaya yazayim. ben de azaltmaya calisiyorum memeyi yavastan. aksam isten gelince, yatarken, geceyarisi 1-2 kez, ve sabah kalkinca olmak uzere toplam 4-5i buluyordu. Gece memesini kesersem belki daha uzun uyur ve gece kalkmak ve emzirmekten vazgeceriz diye dusundum. Gecen Persembe ben emzirdikten sonra babasi uyuttu yani memede uyumadi. Yarim saat surdu uyutmasi, bunun 10-15 dksinda cok feci agladi, ben asagida her an yukari cikmak uzereydim vazgecip, fakat bitti. Daha sonra gece bir kez uyandiginda yine babasi uyuttu, yine toplam yarim saatte uyudu. Saat 6da tekrar uyandiginda ben gittim ve meme verdim, cok mutlu uyudu tekrar 7:30a kadar. Ertesi gece yine babasi uyuttu ve bu sefer hic aglamadi! Gece uyandiginda agladi ama yine cabuk uyudu, sabaha karsi tekrar meme. Bu sekilde devam ettikten sonra 3. gece kalktiginda bu sefer hic aglamadi. Babasiyla geri uyudu, sabah 6da yine meme.
Bu arada uzun uzun anlattik baslarken ve aralarda, gece meme yok, sabah olunca aydinlik olunca meme var diye. Yatmadan onceki memeyi istiyor kesin, ama ilk gunden sonra hic aglamadigi gibi ben meme verdikten sonra beni opup baybay diyor babasi gelince mutlu mutlu kitap okuyup uyuyorlar.
Bu sekilde bir tek geceyarisi memesini kesmis oldum, ama bu bile zor geldi bana, sucluluk hissi ile beraber bir uzuntu. Neyse ki tahminimden kolay oldu ki memeyi cok cok seven bir cocuk. Sabah kosarak ozleyerek emziriyorum simdi, o da beni ve memeyi gorunce cok seviniyor.. Bir de su ana kadar sadece babasi giderek meme vermemis olduk, henuz uyaninca yanina ben gidip de memeyi vermemezlik etmedim, nasil karsilar, ben ne yaparim bilemedigim icin. Hislerim karisik, ne zaman bitirmek istedigimi bilmiyorum dogrusu. Teoride 2 yasini doldurduktan sonra keseyim diyordum ama bakalim...

bir yandan da surada daha once bahsettigim gibi acaba biberona gecirsem mi diye dusunuyorum cunku biberon alabiliyor ama duzenli vermiyorum. http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/d7301b92-fd65-4a16-8bb5-9d1401221e2a/1/siz-nasil-uyutuyorsunuz Bu sefer de biberonu birakmakla ugrasiriz diye korktum ve gece uyanmasina iyi gelmez diye dusundum.

04/14/2010 05:06:00

Günaydın,
Teşekkürler Bahar, zaten senin dediğin gibi azaltaraf özellikle gece keserek başladık, babamız kalktı o uyuttu vs.  onu neredeyse çözdük, bu seferde benim memişler fena, dr um sağma dedi ilk gece dayanamadım sağdım aman yaaa :) bugün ise sanki çıbanlar var göğüslerimde oğlum kucağımdan inmek istemiyor ama nasıl acıyorlar anlatamam, oğlumla sürekli koyun koyunayız daha güzel zaman geçiriyoruz sanki, tabi o bana yapışık biraz doğal olarak, Mert'e biberon vermeye çalıştım ama almadı, bende ısrarcı olmak istemedim çünkü duyuuyorum bu seferde onun için uyanıyorlar yok alamamayımı ben :)) doktorumuz gece biz besleniyormuyuz onlarında beslenmesine gerek yok diyor, ona katılıyorum bu konuda.

04/16/2010 11:26:00

mert ada tebrik ederim senide sanada bir süpriz geldi sanırım allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin.bizim bugün 5.günümüz arkadaşlar memeyi keseli ilk iki gün başıma ağrılar girdi onu üzdüğüm için ama mecburdum çok yorulmaya başlamıştım bi emmeye başladımı yarımsaat keyif yapıyordu memede.hiç ama hiç istemeyerek aileminde yoğun baskısıyla kahve sürdüm hiç ağzına almadı öle görünce memeye uf olmuş annecim dedim her seferinde arada kahve azalmış oluyodu hemen mutfağa koşup tazeliyodum öle 2gün geçti sonra acayip ateşli bi şekilde hastalandı ben tabi bin pişman dra gittik kulağında enfeksiyon olmuş halada geçiremedik bi bugün iyi gibi ama bence psikolojiside bozuldu meleğimi. sildim memeyi tertemiz istedi yine bi akşam yanıyor ateşler içinde al annecim iyileşmiş meme dedim ama yok bi kere tiksindi kapat şunu yaa diye sitem etti bana.şimdi hala meme emiyimmi diyo uf olmuş annecim diyorum atlatıyoruz bi şekilde artık başlatma bi daha zor olur diyor herkes zaten öle bi niyetimde yok ama o gece alsaydı vericektim acayip zor bişe bu meme bıraktırma işi allah herkese kolaylık versin bende istemezdim anılarında öle memeden tiksinip bırakma izi kalsın ama başka türlü başedemedim.sadece tavsiyem bıraktırmak isteyenlere önce biberona alıştırın yiğit doğduğundan beri biberonu almıyor suluğunu bile nerdeyse bi yaşında aldı.biberonla süt içme alışkanlığı kazandırın öle bıraktırın ben bu konuda cahillik ettim şimdi buna yanıyorum şimdi şiddetle sütüde biberonuda reddediyor.

04/16/2010 11:39:00

Bu meme bıraktırma işi, bir anneye için en büyük travma, çocuk nasıl etkileniyor kim bilir, umarım en az zarar ile ataltırız, Mert hala istiyor, uf oluş diyorum bende uykudan uyuanınca ve uyumadan önce krizi geliyor resmen:( Allah kolaylık versin hepimize:(
Peki senin göğüslerin dolmadı mı? ben en son p.tesi verdim çok ağrım var:(((

04/16/2010 12:45:00

Elcininyigidi bu biberon konusu karisik sanki cok uzulme biberon almiyor diye. bircok yerde 1 yasindan sonra yavas yavas biberonu birakmasi lazim bardaga gecsin falan deniyor o yuzden biberon almamasi avantaj bile olabilir. bardakla icer sutu. o kadar cok sut icmesine gerek de yok, peynir ve yogurtla tamamlayabilir. Ben de bazen biberon versem mi diyorum sonra vazgeciyorum, bizimki 1-6 ay arasi biberon aldi, 6 aylikken 1 haftalik bir aradan sonra biberonu bir daha kabul ettiremedik 18 aya kadar. 18 aydan sonra alinca da bu sefer ben tereddutte kaldim versem mi vermesem mi birakmasi lazim degil mi diye..

04/19/2010 10:58:00

Elcin nasıl oldu Yiğido? kendi derdimize düşüp bebişi sormamışım :( umarım iyisinizdir.

Bugün tam bir hafta oldu... göğüslerim eskisi gibi olmasa da hala şiş ve bastırınca yada üstüne yatınca acıyor az elllesem süt geliyor :( Bu sabah yanıma aldım başta ister gibi yaptı açmaya kalktım istemedi:) buda birşey, gece uykularımz düzeliyor sanki bilsem başta keserdim gece sütünü:(

Biberon konusunda Bahar' a katılıyorum, bu saatten sonra birde ona alışsın istemem açıkçası bir kez de ondan ayırmak için aynı şeyleri yaayacağız sonra ona da yazık bize de :)

06/11/2010 13:14:00

Ben kızımı 21 ayını doldurana kadar emzirdim. Bir süredir artık kesmenin vaktinin geldiğini düşünmeye başlamıştım fakat bu sürede ev değiştirmem gerektiğinden psikolojisinin bozulmasını istemedim. Sonra tam evi taşımaya başladık (Aynı apartmanda) eşimle akşamları yavaş yavaş eşya indiriyorduk bir gün ben çok yorgunum işlerde bitmek bilmiyor. Kızımı hep ben uyutmama karşın anneme sütünü içirip uyuturmusun bakalım ne olcak bir deneyelim dedim aynen uygulandı. Zaten öykü uzun zamandır geceleri uyanmıyordu sabah kalktık biraz vicdan azabı biraz kararlıklık (eşime ve annemide destek konusunda haberdar etmiştim zaten) meme istedi annecim dedim bak sana ne diycem sen artık kocaman bir kız oldun yakında 2 yaşında abla olucaksın ve büyük kızlar annelerinin memelerinden değil bardaktan süt içerler ne dersin ben kalıp sana süt getiriyimmi dedim dudaklar büküldü gözler mahsunlaştı ne dersin getiriyimmi dedim tekrar ve yüzünde kocaman bir gülümseme evet dedi :))
Eşimde bende şoklardayız tabi çünkü son zamanlarda çok bilinçli emmeye başlamıştı. Sonrasında ısrar etmeden yanlızca t-shırtımın üstünden bakıp anne bak meme dedi evet ama benim kızım büyüdü artık anne memesi emmiyor dedim ve mutlu son bitiriş hikayemiz bu kadar basitti.
Sonradan düşündümde ne kadar basitmiş bizim serüven ben büyük olaylar beklerken olduda bitti maşallah :))

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 ay arası bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...