ilk günler

Ynt: ilk günler

10/05/2010 08:26:00

Benimde biraz sorunum var bu aralar... Ağır geçen ve haftalardır atlatamadığım grip dolayısıyla geçen hafta raporluydum ve bu sürede gündüz kreşe gidip akşam annemde kaldı Efe... Biz yemekte bir araya geldik ama bu anneanne ziyareti onunda çok hoşuna gitti. Sabahları ve akşamları dayısı bıraktı kreşe ve böyle 1 hafta devam etti...

Sorun ise 2 gündür güzelce kalkıp üstünü giyip hazırlanıp evden çıkıoruz ama servisi görünce çıldırıoo binmek istemiyor :( Gün içinde kreşte bi problem yok akşamda güzelce gelio servisle ama sabahları bütün apartmanı ayağa kaldırıyoruz. Acaba ben bi bıraksam 1-2 gün, sonra iyice alışıp servise binmek istemez die de korkuyorum... :( Ne dersiniz???

10/05/2010 08:29:00

İlk günler... off ne zormuş ilk günler! Dün de bahsetmiştim, Duru'nun kreşe olan uyumunu ve yarım gün uygulamasına pek de gerek olmadığını.
Bu sabah kuzuyu okula bıraktım. Amacım bugün tam güne geçmesi. Sorumlu müdür henüz gelmemişti, yerine bakan kişiye ''Duru bugün tam gün kalacak'' dedim. Tamam dediler, ben de bir üst sokaktaki evime döndüm. Zaten orada olduğum süre boyunca çocukla karşılaşmıyorum, boşu boşuna orada beklemeyeyim dedim kendi kendime. Neyse, 1 saat sonra arayıp kahvaltı yapıp yapmadığını sordum, neredeyse hiçbir şey yememiş. Daha sonra onlar beni arayıp uyumadığını,huzursuz olduğunu falan söylediler. Pimpirikli görünmemek için, elime aldım soğuk algınlığı ilacını(birkaç gündür burnu akıyordu) İlacını vermeyi unutmuşum bahanesiyle kreşe gittim. Müdüre hanım gelmiş, odasına geçtim. Yine güler yüzle karşıladı beni. Dedim ki; Duru'nun ilacını getirdim, sabah unutmuşum da. Müdür de dediki; Duru uyumuyor, huzursuzmuş, isterseniz eve götürün, yemek de yememiş. Daha bizden yemek yemeye ve bizimle uyumaya alışkın olmadığından böyle davranıyor. Tam gün için çok erken dedi!! Ben de ne zaman geçsin tam güne dedim, YARIN dedi. Eee yarın erken değil mi peki dedem, kendisi de OLUR MU, BU DAHA 2.GÜN. HENÜZ ADAPTE OLMASINI BEKLEYEMEYİZ, SİZ ŞİMDİ EVE GÖTÜRÜN, YARIN TAM GÜN BAŞLASIN dedi.
Açıkçası kafam karıştı. Nasılyani bugün erken, yarın uygun? Ben de bu durumdan rahatsız olduğumu, Duru'yu almayacağımı, bir sorun olursa aramalarını söyleyip çıktım ordan. Fevri davranıp çocuğu tamamen okuldan almak istemedim. Hemen eşimi arayıp olanları anlattım, o da şaşırdı...
Bir de öğretmeni bana çok tecrübesiz göründü. Ve samimiyetsiz. Bu tabiki benim fikrim ama, başka veli de yok ki bu konuda fikrini söylesin. Çünkü Duru kendi yaş grubunda şu an tek. Offf ne yapayım ben şimdi???

10/05/2010 08:40:00

Mudure kizip kiziniz orada birakmasaydiniz diye dusundum ilk an. Daha orada cok yeni. Tam gun icin biraz erken olabilirmi acaba? Bu konularda akil verecek durumda kesinlikle degilim. Hissettigimi soyledim sadece.

10/05/2010 08:50:00

Ezgi, ben de başak'a katılıyorum. Henüz 14 aylık, çok küçük. 2-2,5 yaşında çocuklar bile kreşe ilk başladığında birkaç gün belki 1 hafta yanında anne-babasını istiyor, alışma evresi geçiriyor. bir de zeynep bakıcıya felan da alışık değil hatırladığım kadarıyla sen bakıyordun. Birdenbire yabancı bir ortam, sen yoksun, tam gün ayrılık huzursuz etmesi çok normal. Bence, birkaçgün sen de yanında kal, gerekirse yarım gün kal, öğlen çık...1-2 hafta gözlemeye devam et derim ben, naçizane :)

10/05/2010 08:53:00

Başak,
Kreş yönetimi benim yarından itibaren yanında kalmamı doğru bulmuyor zaten. İlk 2 gün yeter, daha sonra gerek yok dediler. Bir de daha çok yeni bir okul. Yöneticileri, öğretmenleri, deneyimleri... Yani daha deneyimli ve uzun süredir bu işi yapan insanlara mı teslim etseydim çocuğu diye  düşünmüyor değilim:(
Onlar bugün tam gün kalmasını uygun bulmayıp, yarın tam güne geçsin dediler, ben buna şaşırdım. Ha bugün ha yarın ne farkediyor? Deselerdi ki; 5 - 6 gün daha yarım gün gelsin, sonra tam güne geçsin, anlardım. Ama bugün değil yarın başlaması uygun cümlesi beni biraz tedirgin etti. Bu arada sabah biz sınıf öğretmeninden önce girdik okula, kendisi hemen bizim arkamızdan girip, Duru'yu kucaklayıp götürdü. Üstelik bi el falan yıkamadan. Hem de az önce gözümün önünde ayakkabılarını değiştirip, ellerini yıkamadan Duru'yu kucağına alıp kahvaltıya götürdü.
Çok mu takıyorum ya? Bir de hala msjlar geliyor DAHA ERKEN, ÇOK KÜÇÜK DEĞİL Mİ, ÜSTELİK ÇALIŞMIYORSUN gibi...
Tamam herkes iyilik olsun diye yazıyor ama, bu bana kendimi suçlu hissettiriyor haberleri yok...

10/05/2010 09:17:00

Off Başak çok sağol ya, valla içimi rahatlattın, iyiki kurmuşuz bu grubu. Güncellemelerde bu kadar uzun yazıp, derdimi anlatamazdım...
Öğretmeni daha ilk günden şikayet etmiş olurum düşüncesiyle, sıkıntılarımı söylemekten çekiniyorum biraz. Ama uygun kelimelerle ifade etsem yaşananları, iyi olacak sanırım. Bir de şimdi öğle yemeğini bekliyorum, arayıp yiyip yemediğini öğrenmek için.
Bu arada sabah okula şöyle bir öneride bulundum: Çocukların çantalarına bir defter koysak ve gün içinde ne yaptıklarını, ne yeyip ne içtiklerini, miktarlarını falan yazsanız, biz de her dakka ne yedi ne içiti, uyudu mu diye arayıp rahatsız etmesek dedim. Büyük çocuklarda yapamayız ama, sizinki bebek, sizin için bu uygulamayı yapabiliriz dediler. İyi de hemen hemen her kreşte yapılmıyor mu bu? Ben Başak'dan duymuştum mesela...

10/05/2010 09:20:00

Bir de hala msjlar geliyor DAHA ERKEN, ÇOK KÜÇÜK DEĞİL Mİ, ÜSTELİK ÇALIŞMIYORSUN gibi...

ezgi, benim yazdığımı söylemiyorsun değil mi, ben öyle birşey kastetmedim çünkü kesinlikle yanlış anlamanı istemem. Sadece, daha küçük olduğu için adaptasyon daha uzun sürebilir, yarım gün de olsa yanında olman belki iyi gelir demek istedim...

10/05/2010 09:29:00

Aaaa Yüksel, kesinlikle senin msjına değil tepkim aşkolsun... Ben direkt kreşe karşı çıkan, ne gerek var göndermene diyen, henüz çok küçük diye tepki gösterenlere yazdım o yorumu. Ki onlar da tamamen iyi niyetle yazıyorlar farkındayım. Üstelik bunu söyleyen sadece arkadaşlarım değil, annem, babam, erkek kardeşim... Onlar da çok kızıyorlar, bir çocuğa bakamıyor musun, ver biz bakarız gibi tepkileri oluyor:) Üstelik sen kreşte kalma zamanıyla ilgili şeyler yazmışsın, fikrini paylaşmış, bir nevi beni desteklemişsin. Sana sitem değil teşekkür ederim bu durumda:))))))))

10/05/2010 09:33:00

Neslihan, yöneticiye kızıp çocuğu alsaydım, belki de fevri davranıp, hiç yoktan yere yanlış birşey yapmış olurdum. Böylesi daha iyi oldu:)
Tam gün olayına gelince; biz aslında haftanın 5 günü yarım gün gitsin diye düşünüp, kayıt yaptırmaya gitmiştik. Ancak kreş yöneticileri, yarım günde çocuğun ya etkinliklerden ya da oyunlardan eksik kaldığını, bu yüzden tam günün daha verimli olacağını söyleyip bizi ikna ettiler. Sabahtan öğleye kadar olursa oyunlardan, öğleden akşama kadar olursa da, etkinliklerden yararlanamayacağını söylediler. Bize de mantıklı geldi ve 3 tam güne karar verdik...

10/05/2010 10:52:00

Ben iletişim defterini görüştüğüm çoğu okulda duydum. Bence faydalı bir uygulama. Üstelikte her sınıfta 10-15 çocuk ve 2 öğretmen oluyor genellikle, her çocuk için 2-3 satır yazmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Bu sayede biz annelerin merak ettiği en azından temel konular hakkında bilgi verilmiş olur. Daha önce birkaç kişinin de bahsettiği gibi çocuklar direk kendilerine soru sorulunca doğru cevap vermiyebiliyor. Ben de eve gidince parka gittiniz mi, arkadaşlarını gördün mü annecim diye sorduğumda, oğlum bazen "hayır gitmedik" veya hayır hiç kimse yoktu" der. Biraz zaman geçtiğinde .... arabalarla oynadınız mı? diye sorsam, evet oynadık der :)))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
KREŞ GÜNLÜKLERİ....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...