ilk günler

Ynt: ilk günler

10/06/2010 09:59:00

Merhabalar çalışan bir anne olarak bende 18 aylık olan kızımı bir aydır kreşe gönderiyor. Kreşmi bakıcımı ikileminden sonra zorda olsa kreş seçimini yapıp birde o kreşmi bu kreşmi derken başladık bir kreşe. Öncelikle doktorumuzdan randevu alıp neler yapamız gerektiğini sorduk. Bir hafta boyunca kızımla birlikte kreşe gitmemizi önerdi ilk 3 gün tam zamanlı 4. günde kısa süreliğine "annecim şimdi gidiyorum ama birazdan geleceğim şeklinde konuşup ondan ayrılmamız gerektiğini bir saat sonra tekrar yanına gidip onunla oynamamızı öğelden sonra tekrar çıkıp biryerleri gezip tekrar onun yanına gelmemi ve 5. gündede aynı şeyi sabahtan yapıp ama öğeden sonra ayrılıp akşam onu kaçta alıcaksam o saatte gidip kızımı almam gerektiğini söyledi birde ilk gün diğer çocukların uyuduğu saatte giderseniz öğretmen anne ve çocuk 3 lüsü olarak diğer çocuklar yokken oyun oynayıp anne-öğretmen ve çocuk güveni sağlanması gerektiğini söyledi. Pratikte çok güzel bir plandı bizde gerçekleştirdik. Ama ertesi hafta pazartesi oldu ve kızımı bırakmak için içieri girdiğimde yakama yapıştı ilk bir hafta boyunca ne yemek yedi nede su içti inanılmaz bir şeydi öğlenleri ben gidip yedirmeye çalışmama ramen yemeği red etti akşamlar eve glediğinde bardak bardak su içmesini görmeliydiniz ama başka kimsem olmadığı için bu şehirde mecburdum ilk haftayı bu şekilde geçirdikten sorna önce su içmeye sonra meyve yemeğe sonrada yavaş yavaş yemek yemeğe başladı. Sabahları hala ağlıyor ama kısa sürdüğünü gözlemeldik o içeri girdikten sonra biraz bekleme odasında oturup sınıfına bakmaya gittiğimde herşeyin normale döndüğünü gördüm. Şu an bir ay oldu babası bıraktığında hiç ağlamıyor ama ben bıraktığımda inanılmaz bir vedalaşma yaşıyoruz ama yapıcak bişey yok SEVGİLİ EZGİ_DURU çok küçük aman nasıl veriyorsun kreşe sözlerini bende çok duydum ama o senin kızın ve sende onun annesisin senin için en doğru şey neyse lütfen onu yap. Sürekli konuşup anlat demişti doktorumuz bize, ben kreşe gidesiye kadar arkadaşlarınla sen oyna anne babada işe gitsin seni akşam almaya gelsin şeklinde anlatıyorum çok küçükler ama bence herşeyin farkındalar Kızım Defne de 1 ayda bile o kadar çok şey farkettirdiki iyiki de kreşe vermişim diyorum şimdi herşeyi kendisi yapmak istiyor daha bir kendine güvenli ve kendini koruyabilen hale geldi müzik çalınca bir hareketler, oyunlar görmelisiniz   sordum napıyorsunuz bunları nerdne öğrendi diye "sabah cimlastiği" dediler bırakmak çok zor ama alışıcak başka çare yok bir çok şeyide orda öğreniyor Defnenin sınıf arkadaşaları :) içinde 14, 17, 19, 22 aylık olmak üzere 4 debaşka bebeklerde var onlara bakıyorum çoktan alışmışlar biraz da bana teselli oluyor o bebekler Defne de ilerde onlar gibi oyunlar oynayacak, katılacak bütün aktivitelere diye. Şimdilik sınıfın köşesinde duran salıncağa geçiyor ve ordan sınıfı gözlemliyor doktora sorduğumda önce GÜVEN kazanmaya çalışyordur seyrederek herşeyin yolunda olduğunu görecek ve oda ilerine karışacak zamanla küçük olmasının etkisi var dedi ha birde altını açtırmak istemiyordu sürekli ağlıyor ve altını değiştiremiyorlardıı doktorumuzu aradık onada şöle bir çözüm getirdi defneyi kucağına alsın ve diğer bebeklerin altını değiştirirken izlesinler onlara bişey olmadığını görünce zamanla altını açan kişeye güven kazanacak ve altını açamsına izin verecek dedi ve gerçekten işe yaradı kısacası İLK GÜNLER GERÇEKTEN ÇOK ZORMUŞ NELER YAŞADIK NELER ANLATSAM ROMAN OLUR. DAHA ÇOK ŞEYLER VARDA ... fazla vakit alıp kimseyi sıkmak istemem soru olursa yaşamışsak varsa tecrübemiz paylaşmaya devam ederiz çok güzel bir grup kurmuşsunuz tebrik ederim görüşmek dileğiyle...

10/06/2010 10:10:00

Sevgili EZGİ_DURU acaba tatlı kızınızın sınıfında yaşıtları varmı en azından bebek grubu olan bir sınıf olması belki alışma sürecini daha da kolaylaştırabilir. Kreş yönetiminin o şekilde davranmasına anlam vermedim ama belki o günlük bir sıkıntı vardı ve yarın aşılabilecek bir problmdi size o nedenle yarın getirin demiş olabilirler. O anda başka bir çocukta problemlidir mesela ilk günden Duru ile daha çok ilgilenemeyecek oldukları bişey vardır, belki sınıfta bilemeyiz bence evde iseniz sizde bir hafta boyunca kızınızla birlikte geçirebilirsiniz hem böylelikle kreşide çok iyi gözlemleyip seçiminizn doğrumu olduğunu başka bir kreşe mi bakmamınız gerektiğine daha rahatlıkla karar verebilirsiniz. Öğretmenin gördüğünüz herşeyini müdürle konuşmaktan asla çekinmeyin onlar bir çok sınıfı idare etmek zorunda oldukları için öğretmenleri pek gözlemleyemeyebiliyorlar inanın bende ilk günden beri söylüyorum hakkımda istedikerini düşünebilirler önemli olan benim kızım o nedenle ben ordan hizmet alıyorsam bunu iyi bir şekilde vermeleri gerekir bu benim uyarılarımlada olsa... Onlara şunu söyledim bebeğim çok küçük kreşmi bakıcımı arasında kaldım ama istedim ki bir eğitim yuvasında olsun bu durumda benim bebeğim küçükte olsa bir kaç ay sonra bebeğim neler öğrenmiş olucak öğretmenleriniz çocuk gelişimi konusunda hangi kitapları okuyorlar şaşırdılar biraz ilk defa bir velimiz bizi bu konularda zorluyor çok haklısınız bebek diyip geçmemek gerekir herşeyi algılıyorlar ne kadar çalıştırılırsa beyinler o kadar ilerde çalışıyor şimdiden bişeyler sistemli verilmeli dedim onlarda benimle hem fikir oldular ve sınıfa yenilikler getirme kararı aldılar hatta bazı ektiviteleri bizlerle velilerle karar vericekler..öz bakımdan sonra eğitiminde önemi büyük sonuçta... 

10/06/2010 10:44:00

Sevgili defneciğin annesi; Maalesef Zeynep Duru şu anda kendi yaş grubunda tek. Yani bebek grubunda ondan başka bebek yok. Diğer çocuklar 4 - 5,5 yaşları arasında:( Ben kendi akranlarıyla bir arada olsun diye kreşe vermiştim ama şu anda zaman geçirdiği kişi yine bir yetişkin. Bakıcı olayını bu yüzden düşünmemişken, yine bir başına bir yetişkinle vakit geçirmesi oldukça üzüyor beni. Tek tesellim oyun saatlerinde diğer çocuklarla kısıtlı bir zamanda da olsa bir araya geliyorlar.
Allah hepimize kolaylık versin.......

10/06/2010 10:53:00

Amin teşekkür ederim. Bebek grubu olan bir kreş bulsanız bu münkün olmaz mı acaba gerçi benim kızımda öğretmenin elinden tutup büyük grupların sınıfına gitmek istiyormuş sürekli. Sanırım ordaki oyuncak köşeleri dikkatini çekiyor birde o sınıfta bebek olduğu için diğer çocuklar seviyor ilgi gösteriyor ya :) kendini sevdirmeye gidiyor benim akıllı kıızım hahaha:) eğer bebek grubu olan bir kreş şansı yoksa olsun üzülmeyin büyüklerden de bir çok şeyi öğrenir nasıl ablası abisi olan bebekler daha çabuk gelişip konuşuyorlar diğer bebeklere göre bir bakmışsınız yaşıtlarına göre dahada önde olur büyük arkadaşlarından öğrendikleri sayesinde :) Bu arada ismim Cemile... Sevgilerle

10/06/2010 10:56:00

Yok yok, burası zaten bebek evi. Ama daha yeni açıldığı için, tek bebek üyeleri benim kızım:) İlerleyen günlerde yeni bebekler de gelecekmiş. Bekliyoruz bakalım...

10/07/2010 19:42:00

Arkadaslar geldim:) Gunlerimiz yogun geciyor ve ben de ancak geceleri burayi yoklaybiliyorum. Cok uzun yazismalari kacirabiliyorum veya dikkatim dagiliyor. Bir bakiyorum ki; yazinin sonuna gelmisim ama akilda kalan sifir! Oglum 2006' li ve gecen hafta carsamba beraber anaokuluna basladik. Ben, 3 yas ogretmeni, O da 4 yas sinifina:) Bu, braber 2. okul deneyimimiz. İlki cok ama cok kotuydu. Alpi 15 aylikti basladigimizda. 9-9,5 ayikken konusmaya basladi ve 15 aylik oldugunda ayet guzel derdini anlatabiliyordu. Ne de olsa ben de yanindayim ve kontrol ederim gibi saftirik bir coskuyla baslamistim. Kendi sinifimi unutmusum bu arada:) 2 sene travmatik durumlarla bogusmakla gecti. Simdiki okula baslamak icin Alpi' nin hafizasindakilerin silinmesini bekledim ve ev okulumuzda kendim egitimini, eglencesini, elimden geldigince hatta bazen endimi asarak sagladim. Hala da devam ediyoruz.
Ilk gun bir hevesle uyandi. Sonraki gunler, uyandirirken tekme yemeye devam ediyoruz:) 1 haftanin sonunda olan su: gun asiri gitmek istemiyorumlarla cikiyoruz evden. Bizim problemlerimiz biraz daha farkli. Dil gelisimi konusunda yasitlarindan onde gidiyor. Kendi sinifindaki cocuklarla sohbet edemedigini soyluyor. 6 yasa kapagi atmaya calisiyor, onlar da Alpi' ye bebek gozuyle bakiyorlar.
Ogretmeniyle tam bir isbirligine girmeye calisiyoruz. Zor bir cocuk oldugunu, cabuk sinirlenen hatta zaman zaman agresiflesebilen bir yapisi oldugunu; bu gibi anlarda sadece sıkı sıkı sarilamanin O' nu pamuk gibi yaptigini anlattim. Ne kadar inatlasirsaniz, o kadar tekme tokat girisebilitesi artar dedim:) Bir hafta boyunca satranc haricinde neredeyse hicbir faaliyet/aktiviteye katilmamais. Bunlari dert etmiyorum. Cunku bunlar benim gozumde onemsz ayrintilar. Evdeki egitimimizi okulda alamayacaginin farkindayim ve bu hafta sonu bu konuyla ilgili kuklalar konusacak bizim evde:)
Fikir duymak istedigniz konunun basina ElfAna yazarsaniz, daha kendimi vererek okuyacagim suphesiz.
Olaya iki yonden de bakabildigim icin kendimi dizginlemem daha kolay oluyor. Velilerle empati kurmam da oyle.
Size tavsiyem, goruntuye fazla takilmayin. Ogretmen ve mudurun belgelerini gorme hakkiniz her zaman vardir. Sonucta canimizdan can teslim ediyoruz bu kurumlara. Beklentilerinizi her zaman bilin. Vee asla ccuklarin yaninda okuluyla veya egitmnlerle ilgili konusmayin. Eger bir kaygniz varsa ve hissederlerse; alisma sureci cok daha fazla surecektir.
Hepimize bol sans diliyorum:)

10/07/2010 20:45:00

ezgi: 1) iletisim defteri/sayfasi benim de gorustugum her kreste vardi.
2) alicana bakmis miydin sen? orada birden fazla bebek var ve bebeklere bakan kisi isini severek yapan, guvenilir bir bayan (tabii yardimcilari da var da, baslarinda o oldugu icin soyledim) - senayin oglu da oraya gidiyor, gerci 3 yasinda ama cok memnun.

10/07/2010 22:03:00

Elfana :)) ben birşey sormak istiyorum.
Biz de Rüyayı (tam 25 aylık şu anda) haftada 3 gün, günde 2.5 saat (10-12:30 arası) oyun grubuna yollamaya karar verdik, çünkü bakıcısı hemen hiç oyun oynamıyor ve rüya hem çok sıkılıyor hem de biz gelişimi (elbecerileri, algıları vs) konusunda böyle birşeyin çok faydalı olacağını düşünüyoruz. ve de öğle yemeklerini çocuklarla yerse gelişme olabilir gibi geliyor...Birkaç yerle konuştuk, biryer aklımıza yattı, 16 yıllık pedagog bir kadın işletiyor, ve kadın oranın kreşten ziyade gelişim merkezi olarak işlediğini anlattı. yani çocukları okul sürecine hazırlayan(tabii daha büyük çocuklar için), gelişim testlerinin uygulandığı, sürekli takip edildiği, eğilimleri-yönelimleri-eksiklikleri-fazlalıkları konusunda aileyle sürekli temasta oldukları bir yapıdan bahsetti. ve çocuğun bu durumlarına göre biraz kişisel bir metod uyguladıklarını, düz bir müfredat ve çocuğun uyması gereken bir ders sistemi gibi çalışmadıklarını söyledi. mesela ben dedim ki, mesela sınıfta bir etkinlik vs yapılıyor ve çocuk o an o etkinliğe katılmak, kesmek-boyamak-herneyse yapmak istemiyor, napıyorsunuz dedim...o da bana oyun odasında balon oynayan 3 tane farklı yaşta çocuğu (ve onlarla oynayan bir öğretmeni) gösterdi...çok hoşuma gitti bu benim...
soracağım şudur, gelişim merkezi diye bir kategori var mı, anlattıklarım sana mantıklı geldi mi? öğretmen olarak fikrin nedir?

10/08/2010 16:33:00

Belki vardir yukseltur, ben duymadim. Bununla birlikte; anlattiklarin da kulaga hos geliyor. Testler eger ki zeka testi olmayacaksa; gelisim raporlari diye bildigimiz, her ay cocuktaki farkliliklari ya da gelisimi karsilastirabilecek bir seyse bence guzel. Veee bakici oyun oynuyamiyorsa, bu yonu ac kalmasin cocugun. Bu, yaratiicilikla ilgili bir durumdur. Okul, cocugun bu acligini gayet guzel doyurabilir. Bol sans:)

10/20/2010 07:58:00

Kısaca birşeyler yazayım istedim. Rüya 18 ekim pazartesi günü babası ve bakıcısıyla ilk defa oyun grubuna gitti. babası biraz onun yanında, çoğunlukla müdürün odasında olmak üzere bekledi..O gün gayet iyi geçti, arada babaya atılan göz kontrolleri ve bir kez de öğretmene "benim babam nerde" sorusu dışında gayet güzel oynadı. öğlen türlü+makarna+yoğurttan oluşan yemeğini 10 dk içinde yiyip bitirdi. öyle ki, bizimkiler yemek yediğini görmemişler bile. mutlu mesut ayrıldılar, akşam da hararetle anlattı, arkadaşlar vardı, oyuncaklar vardı diye.

Bugün bakıcısıyla gittiler. demin telefonla aradım, Hatice biraz yanında kalmış, sonra "ben şimdi gidiyorum, ama biraz sonra gelicem" demiş, yarım saat kadar dolaşıp tekrar dönecek ama müdürün odasında bekleyecek. yemekten sonra eve dönecekler. Hatice'nin yorumu herşey yolunda şeklinde. sorun Rüya değil, onu aralarına almayan 3-4 yaşındaki çocuklar. bir de onunla aynı yaşta olan ama sürekli ağlayan bir çocuk varmış. bakıcısı bırakıp gitmiş. O yüzden Rüya da biraz çekingen davranıyormuş, ama onunla birebir ilgilenen bir öğretmen varmış..

son havadisler bu şekilde. cuma günü becerebilirsem ben de uğramayı planlıyorum. umarım böyle devam eder.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
KREŞ GÜNLÜKLERİ....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...