Hastanelerin doğum politikaları

12/29/2009 18:43:00

Türkiye'de doğum yapmış annelerin fikirlerine ihtiyacım var.

Hem Pozitif Doğum Hikayeleri'nde yayınlayacağım bir yazı için, hem de ikinci doğumumu Türkiye'de (İstanbul'da) gerçekleştireceğim için hastanelerin doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında ne gibi politikalar benimsediğini öğrenmeye çalışıyorum.

Amerika'da gerçekleşen ilk doğumun hastanede olmasına rağmen ev doğumundan farksızdı. Ne serum takıldı, ne NST'ye bağlandım. Tabii ki bunların olmamasının sebebi öncesinde bir doğum planı hazırlamış olmam ve doğal doğumu zaten destekleyen doktoruma vermemdi. Hastane de uçuk olmayan bu isteklerime oldukça saygılıydı. (Detayları doğum hikayemde anlatıyorum: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/2009/11/20/elif-ve-denizin-hikayesi/

Türkiye'de durum nasıl? Duyduklarım şu yönde:

- Bazı hastanelerde ayrı sancı odası var. Orada annenin tek başına "sancıları çekmesi" söz konusu. Baba bile giremiyor. (Aysun'un doğum hikayesinde olduğu gibi)
- Serum, sürekli monitör, lağman, epizyo doktoruna ve hastanesine göre rutin uygulanabiliyor (ki bunların doktorunuzla çok alakası var. Benim seçtiğim doktorun bu tür müdahalelere başvurmayacağını sanıyorum)
- Odanızda doğuramıyorsunuz, ayrı bir "doğumhaneye" gidiyorsunuz.
- Bebek hastanede kaldığı sürece anneyle aynı odayı paylaşabiliyor, ayrı bir odada kalmasına gerek yok.
- Başka?

Mutlaka hastaneden hastaneye değişecektir, tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Blogcu Anne Elif

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...