Organik gıdalar

01/21/2010 12:23:00

Alp'in katı gıdalara geçişiyle uzun zamandır ara verdiğim ekolojik pazar ziyaretlerime tekrar başladım. Ataşehir'de oturduğum ve Şişli'ye gidip gelmek hamile halimle pek kolay olmadığı için ara vermiştim. Bir kaç sefer Şişli pazara gittikten sonra Kartal'da da açıldı ve biz de rahat rahat her hafta gitmeye başladık. Yeri sahile çok yakın, bulması çok kolay. Zaten tabelası da var. Son derece düzenli biryer. Gerçi Şişli pazarının havası başka. Orada gözlemeler, börek, çörekler, taze meyve suları, çay servisi, hatta bazen Jazz müziği eşliğinde alışveriş bile mümkündü. Ama burası da yakın ne yapalım.
Neler aldığıma gelince; kış sebzeleri olarak ıspanak, brokoli, tek öğünlük küçük patatesler ve minicik kerevizler, körpecik bal gibi havuçlar, meyve olarak tasulu ve yumuşak Hamdi sünger armudu, küçük küçük elmalar, muz. Bazen de balkabağı, soğan, çeşitli bitki çayları.. Geçenlerde krem çikolataya alternatif pekmezli fındık ezmesi gördüm ve tattım. Son derece lezzetliydi. Çocuklara krem çikolata yerine yedirmeli bence :)  Ayrıca zeytin, bal, pekmez, yumurta, ekmek, zeytinyağı da buradan aldığım şeyler..

Ynt: Organik gıdalar

01/22/2010 16:20:00

biz de Mira altı aylık olup katı gıdaya başladığımızdan bu yana hep şişli-feriköydeki pazardan alışveriş ediyoruz.. daha önce emziriyorum diye de organik alışveriş yapmaya çalışmıştım ama akatlardaki selenge ve arnavutköydeki ismini hatırlayamadığım (balzey olabilir)organikçiden kısmen alışveriş yapıyordum ama çok disiplinli değildik. Artık her cumartesi sabahı mutlaka gidiyoruz pazara ve haftalık tüm ihtiyacımızı alıyoruz.. ada nın etlerinin görünüşü benim de pek hoşuma gitmedi, cesaret edemedim almaya, halen kasabımız turan amca günaşırı hazırlıyor Miracığımın kıymasını.. ben henüz tavuk vermeye başlamadım, geçen hafta balık denedik sevmedi.. tavuğa ne zaman başladınız? bu arada bir pazar sırf gezme olarak kartal pazarına gidip görelim diyorduk.. inşallah havalar biraz ısınınca..sevgiler..

01/22/2010 20:44:00

Merhaba Sekoya,

Tavuğu henüz vermedim, yarın sebze yemeğine katacağım. Kırmızı etle ete başladım ben 8 aylık olunca. Haftada 2-3 kez dedi doktor. Biz de balığı henüz denemedik. Bakalım Alp nasıl tepki verecek. Kartal pazarı bu yaka olduğu için avantajlı. Ama ben Şişli'yi çok seviyordum:) Bu arada bizim aylar için bu çevrede oturanlarla bir oyun grubu mu kursak? Daha küçükler belki ama ben Alp'in şimdiden akranlarıyla görüşmesini çok istiyorum. Bunun için bir grup başlığı açabiliriz.

01/24/2010 21:32:00

Migrosa da organik tavuk gelmeye başladım. Geçenlerde annem bizdeyken almış, gayet lezzetliydi.

01/26/2010 08:04:00

Biz de sisli organik pazardan alisveris yapiyoruz. her cumartesi gidiyoruz belki sizleri de orada goruyoruz.
Organik ciftliklerin birkacini da bizzat ziyaretettim sahipleri ile tanistim birkac sene once. verdikleri zahmetin yaninda bizim karda kista pazara gitme zahmetimiz hic kalir. gerci biz epey egleniyoruz o ayri. tibet evi bekliyemiyor mandalinalardan yemek icin. gecen zeytinyagli dolmadan ve gozlemeden bile tatti. ben de yemek yapmayi beceremiyen bir insandim ama butun olay malzemedeymis. ordan aldigimiz malzemelerle bir guzel yemek yapar oldum ben de sasirdim. tabi hala kendi capimda ama olsun.
Anadolu yakasindakiler sansli Goztepe Ozgurluk Parki`nda organik pazar var artik 27sin de acilacak Carsambalari ve Maltepe`de yeni yapilan bir alanda da bu aralar acilacak bir Organik Pazar daha o da Pazar gunleri olacak.

Nurturia bize sticker yaptirsa da bunu arabalara biyerlere takip pazarda karsilasinca tanisabilsek.

01/26/2010 08:22:00

Sticker fikrini çok sevdim! :)

03/27/2010 20:44:00

Merhabalar.... Biz de hemen hemen her hafta Şişli'de oluyoruz.. Herseyini cok seviyoruz oranın, sadece bayıla bayıla yedigimiz sebze meyvelerini degil! Gercekten de farklı bir havası var, bir süre sonra herkesle selamlasır konusur adını sanını bilir oluyorsun... Baska yerden birsey alıp onu Çınar'a yedirmek fikri pek fena geliyor artık, pazarın mallarına bu kadar güvenince! Etrafımdaki herkese siddetle tavsiye ediyorum...

03/31/2010 13:31:00

lütfen istanbulda bu kadar organik pazara gitmeyin.Ben Ankara'da yaşıyorum.Ankara daki organik pazar esnafı ile istanbul'daki aşağı yukarı aynı kişiler.İstanbul'da pazar sayısı arttığı için Ankara'ya bir kısmı düzenli olarak gelmez oldu.Özellikle bir ara Elta Adacılar kayıplara karışmıştı.
Şaka tabiki.
Bu bilinç düzeyi çok önemli, talep ne kadar organik ürüne olursa üretimde elbette o oranda artacak, piyasaya yeni yurdum insanı üreticileri girecektir.Toprak, üretici, tüketici çok fonksiyonlu fayda durumu.
Bu arada Ankara'da yaşayanlar hala gidip alabilirler, A.Ü.Ziraat Fakültesi bugün doğal tavuk satışı yaptı.Henüz geç kalınmış sayılmaz.  Alabilenler için afiyet olsun.
Diğer taraftan artık bende de herşeyin organiği arayışı gelişti.Diğer türlüsü oğlum için içime sinmiyor.Ayrancı pazarının müdavimlerindedim. Sizde durumlar nasıl? 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Organik ürünlere meraklı olanların grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...