Subliminal messages (Bilinçaltı mesajları) hakkında ne biliyoruz?

Ynt: Subliminal messages (Bilinçaltı mesajları) hakkında ne biliyoruz?

04/29/2011 08:38:00

Ben kendi adıma bu konuya fazla kafa patlatmama taraftarıyım.... evdeki eğitim yeterli olur görüşündeyim. Fazla detayına inmemek ve kafayı bozmamak adınada okumuyorum bu tarz şeyleri açıkcası. belki hata ama tutumum bu. bizim zamanımızdada varmış bu tarz şeyler.

04/30/2011 11:32:00

Çoluk çocukla alakamın olmadığı zamanlar, komşumuzun o zamanlar 3-4 yaşında olan oğlunu tv başına çok sık bıraktığını, atari vs. oyunlarla sıkça haşır neşir ettiğini duvar arkasından da olsa biliyordum. Hep de içten içe üzülüyordum. Keşke böyle yapmasa diye. Şimdi o çocuk liseye başlayacak neredeyse. Haşarı, dikkat bozukluğu olan, derslerine konsantre olamayan bir çocuk. Nereden mi biliyorum? Annesinin bağrış çağrışlarından. Bu tabloyu gördükten sonra hep tv hiç izletmeyeceğim diyen ben, bebek olduktan sonra mecburi durumlarda (evde kimse yoksa, acil bir işim varsa vs. tv'yi açtım sadece. Ama tabi az da olsa oğlum bir süre sonra hep açmamı istemeye başladı. Bir süre ona karşı koyamadım. Bazı zamanlar günde 2-3 saat açık kaldığı da olmuştur. Baby tv izliyordu. Ama bu konu tekrar gündemime geldi geleli son birkaç gündür ciddi şekilde açmıyorum tv'yi. Meraklısı olduğu baby tv'nin kapandığını, bir daha açılmayacağını güzelce anlattım. Şimdilik anladı gibi gözüküyor.

Kıtem'in dediği gibi muhakkak ki bizim zamanımızda da vardı bu tür şeyler. Yalnız tek bir farkla. O zaman bilinçaltında değil doğrudan ahlaki yapıyı çökertmeye yönelik yayınlr yapılıyordu. Bilinçaltına sızma ihtiyacı yoktu o zaman. Mesela Star TV ilk yayına başlayan özel kanaldır ve ilk kez o kanalda yayınlanan bir dizide duyduğum bir küfürü hala unutamıyorum. Günümüz dünyası için küfürlerin en alt kademesine denk gelen bir küfürdü diyebilirim. Şimdi onun 100 katı 1000 katı söyleniyor. Star'da o sözü duyduğumda yanımda ailem de vardı ve utancımdan kafamı kaldıramamıştım bir süre. Sonra sonra açıldık hepimiz. Toplumsal anlamda ahlaki çöküntümüz de böyle başladı. O zamanlar genç bir kızın ırzına geçip bir de yetinmeyip parçalarına ayırmak diye bir şey yoktu. Yavaş yavaş bu kıvama getirildik.

Şimdiki nesil ise, o çöküntüyü yaşamış ve kısmen bilinçlenmiş olan ebeveynlerin çocukları. Bunu bilen sistem de, bilinçli ana babaların süzgecinden geçebilmek için mesajlarını bilinçaltı şekline çevirdiler ve süzülemeyecek bir şekilde iletmeye başladılar.

Şahsım adına, pek çok alanda oynanan oyunların farkına varış ve idrak sürecimin hızlandığını söyleyebilirim :)

Sevgiler.

04/30/2011 12:08:00

son zamanlarda adıdas reklamıydı sanırım cok hızlı gecen goruntulerden olusuyordu.esım bu reklamın yasaklanması gerekıyo dedı.neden dıye sordugumda ıse.soyle bakalım son goruntudekı kadının sacları ne renktı.bı anda farkettımkı tum resımler gozumun onunde gayet net bırsekılde belırıyor ve kadının sacları sarı.o reklam yayından kaldırıldı gercekten.sımdı de bır otomobıl markası benzer sekılde bır reklam yayınlıyor ve bılınc altımıza bu fotograflar aynen kaydedılıyor.bız bu kadar etkılenıyorsak cocuklar kımbılır ne kadar etkı altında kalıyorlardır.
paylasım ıcın tesekkurler..

04/30/2011 12:47:00

Aylinannenin mesajından aklıma geldi de, evet beyinde görüntüler fazla yer kaplıyor.

Hemen mobil internetimle ya da PC'min hafızası ile ilişkilendirmek istiyorum. Mesela 5GB sınırı olan mobil internetimle video ya da film izlersem, müzik dinlersem çok hızlı kotamı dolduruyor, her ay fazla fatura ödemek zorunda kalıyorum.

Ya da binlerce fotoğraflık bir arşivim varsa PC'min hafızası yetersiz kalıyor bir süre sonra, ayrıca kullanırken yavaşlamaya, hata vermeye başlıyor. PC'de ek hafıza kullanma şansımız var ama insanın ek hafıza kullanma imkanı yok! Yine mesela bir word dosyası isterse 500 sayfa olsun kapladığı yer bir fotoğrafın kapladığı yerden bile az olabiliyor. Oysa o 500 sayfada ne yararlı bilgiler var.

İşte özellikle çocukların ve tabi bizlerin de hafızamızın dumura uğradığı zamanlar maalesef bu peşi sıra koşan görüntülere baktığımız zamanlar. Bir de farkedemediğimiz mesajları alınca, düşünemez ya da az düşünür insanlar olup çıkıveriyoruz.

Bu örnekler aklıma geldi ve eklemek istedim.

04/30/2011 12:51:00

Ben de yazınızı okudum. Verdiğiniz linklere daha önce göz atmıştım. Uyurken hafiften de olsa kulağına ses gitmesi aklıma gelmemişti. O da çok önemli tabii. Hele de uyurken daha net kayıtlar yapabiliyorlar sanırım. Bu hatırlatma için de ben teşekkür ederim :)

04/30/2011 13:13:00

Bunlara ek olarak bir de gerektiği gibi insan iletişiminden yoksun kalma da cabası.

İnsan yüzüne bakmak yerine, TV-PC ekranına baka baka bir insanla karşılaştıklarında duygularından düşüncelerinden bihaber bir hale geliyor çocuklar. Streslerini, enerjilerini iletişim kurarak atamıyorlar, bunun yerine tek yönlü olarak gelen sinyalleri alıyorlar her seferinde.

İlerde okul hayatında da iki kelimeyi bir araya getiremeyen, ne istediğini gerektiği gibi ifade edemeyen, kendisinden istenileni anlayamayan bir grup başarısız öğrenci profili oluşuyor. Sonra bu okul bahçesinde haytalığa, sağa sola küfür etmeye, arkadaşlıktan incelikten habersiz çocukların birbirini itip kakarak bir nevi medeniyetsiz davranışlar sergilemelerine sebep oluyor.

Öğretmenlerin verdikleri internet ödevlerini de çok eleştiriyorum. Bir kere her çocuk evinde bilgisayarla büyümüyor. Evinde bilgisayar olmayanb çocuk internet cafelerin ruhsuz ortamına girmeye mecbur bırakılıyor. Ve farkında mısınız bilemiyorum ama çocukların ödev konuları için aradıkları kelimeler neticesinde google'da dökülen sonuçlara tıkladıkça ya kumar sitelerinin ya da cinselliğin öne sürüldüğü sitelerin reklamı ya da şiddet içeren oyunların reklamları bannerları ile karşılaşıyorsunuz.

Çocuğun en büyük güdüsünün merak olduğu dönemlerde öğretmenler ve eğitim sisteminin bu tehlikeleri düşünmeden, sanki her çocuğun evinde sağlıklı ve ebeveynlerin koruması altında internete erişimleri mümkünmüş gibi bir program izlemeleri ve bunları düşünmüyor olmaları da can sıkıcı bir nokta.

Yani aslında bu bilinçaltı veya açıktan istenmeyen mesajlara karşı korunma ve önlem alma süreci öyle basit bir süreç değil. Belki de bir ömür sürecek bir mücadele. O yüzden önlem alışkanlıklarının ana babalarca aile efradınca ve çocuklar tarafından acilen kazanılması ve tekrarının sağlanması son derece önemli.

05/01/2011 03:37:00

Son durum: Baby tv ve türevleri yaklaşık 4 gündür açılmadı hiç. Çok isterse belgesel kanalı açıyorum 15-20 dakika. Yalnız yine kontrol ediyorum. Yırtıcı hayvan ve parçalama vs. görüntüleri izletmiyorum. Bu vesile ile çita demeyi de öğrendi :) Böyle böyle unutacağız baby tv yi :)

05/01/2011 07:53:00

Ben de şöyle bir mesaj buldum arama yaparken.
Buraya ekleme sebebim de epilesi hastalığının ailemizde yaşanmış olmasıdır.
ve yaşanma nedeninin de televizyon izlemeye bağlı olarak ortaya çıkmasıdır.

Buyrun;

"Cocuğu olanlar dikkat!

Anne ve Baba adaylarına duyurulur..

Merhaba,
Başımızdan geçen kötü bir olayı sizinle paylaşmak ve sizlerinde nedenleri
hakkında dikkatli olmanız konusunda uyarmak istedim.

12 Eylül sabahı 10 yaşındaki oğlum yatağından kalktıktan 10 dakika
sonra lavabo'nun önünde kriz geçirdi. Yerde vucudu kaskatı iken
titremelerle birlikte, göz bebekleri kayboldu, nefes zorluğu, ağızda
köpürmeler. Hemen acile kaldırıldı. Yapılan tastlerden sonra konulan
teşhis sara (epilepsi) idi. İlaç tedavisine başlandı. Daha şoku
üzerimizden atamadan 9 gün sonra 21 Eylül sabahı 07:00 de oğlum benim
yanımda yatakta iken yine kriz geçirdi. İlk müdehaleyi yaptıktan sonra
bu sefer Fakülteye gittik. Orada da yeniden tetkikler yapıldı. Teşhis
aynı idi. Bizdeki belirtilere göre 8-14 yaşındaki çocuklarda görülebilen
bir sara çeşidi imiş. Kullanılan ilaç 20-21 gün sonra beyne ulaştığı
için, beyin henüz ilaçtan fayda görmeye başlamamış idi.

Araştırmalarımıza göre ve bu konuda en iyisi olduğunu öğrendiğimiz
Fakültedeki profesör'den ( Mehmet Okan) randevu almıştık. Dün yapılan
görüşme ve muayeneden sonra hocanın bize (sizlere de) dikkat etmemiz
gereken konular şunlar idi.

Epilepsi'yi tetikleyen unsurlar 50 Hertz TV' ve Monitörlerdeki resim
kaymalarını çocuk beyni daha kolay algılayayıp, beyin, istem dışı bu
atlamaları takip ettiği için yoruluyormuş. Yorulan beyin daha sonra bir
boşalma isteğiyle vucuda nöbet geçirtiyormuş. Bu nedenle mümkünse 50 Hertz
üzerindeki cihaz kullanımı. (Avrupa'da 60 Hertz altında TV üretilmesi
yasaklanmış.)

Oğlum bu yaz hemen hemen her gün saatlerce playstation ve yanındaki Bilg50
hertz olan TV'de playstation ve bilgisayar'da oyun oynadı. Bir çok
arkadaşımın çocuğu, yeğeni de aynı durumda olduğu için bu maili
hazırlayarak uyarmak istedim.

Tetiklemeyi yapan diğer bir unsur "kafein" yani Kola. Profesör çocukların
beyni için kolanın çok zararlı olduğunu belirtti. Kafeinli içeceklerden
özellikle kola ve enerji içeceklerinden çocukları uzak tutun dedi.

Tetiklemeyi yapan bir diğer unsur da yanıp sönen ışıklar, yani disko
ışıkları. Bu ışıkları evde karanlıkta veya loş ışıkta izlenilen Tv veya
bilgisayar oyunları oluşturuyor. Tv' yi en az 3 metre ve aydınlık ortamda
izlenmesini ve özellikle söyledi hoca. Bilgisayarı ise günde en fazla 20
dakika ile sınırladı.

Son nöbetten sonra en az 2 yıl sürekli (kontrollü) ilaç kullanımı ile
sorunun epeyce giderilebileceğini ve 14 yaşından sonra %96 oranında bir
daha nöbet geçirilmeyeceğini belirtti."

05/02/2011 07:50:00

elinize sağlık, bunları okuyanların sayısı bol olur inşallah.

ben de geçmişten bu güne toplumsal olarak gözlemlediğim değişimleri ele alan bir yazı yazmak istedim biz bu konuları burada konuşurken. hatta blogum yoktu ve bir blog sayfası açtım bu sebepten. henüz işlerim sebebiyle toparlayamadım yazacaklarımı ama toparlayınca buraya link vereceğim. sevgiler.

05/02/2011 08:06:00

konuyla alakası yok ama yıkarıdaki annenin mesajından sonra yazmadan edemedim..
ben ufacık çocukların bilgisayarla oynamalarına anlam veremiyorum..
benim arkadaşlarım da bunu yapıyor , 3 yaşında çocuk dışarıdayken annesinin telefonunu alıyor eline , oytun oynuyor deli gibi.. ben 33 yaşındayım o telefonlarda nasıl oyun oynanır bilemiyorum..
annelerin de işine geliyor tabi..

evde de aynı şekilde bilgisayar meydanda bir yerde , 3-4 yaşındaki çocuklar bilgisayar başında oyun oynuyor..

hadi ilkokul sonrası çocukların arkadaşlarına özenmesini anlarım da okul öncesi çocuklara neden bilgisayar verilir anlamıyorum..

benim laptopum evde gizli durur , ancak batu uyuduktan sonra ortaya çıkar.. keza telefonda bir kere oyun açmışlığım yoktur batuya..
yani anlamıyorum , anlayamıyorum bu durumu..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Güncel Haberleşme ve Bilgilendirme Grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...