Subliminal messages (Bilinçaltı mesajları) hakkında ne biliyoruz?

Ynt: Subliminal messages (Bilinçaltı mesajları) hakkında ne biliyoruz?

05/02/2011 07:21:00

bona_dea + 1

05/02/2011 07:57:00

bona, neden oluyor biliyor musun? biz her ailenin belli bir refaha ulaştığı bir toplum değiliz, aslında her ailenin standart bir refahının olmaması da teoride normal yani eleştirmek amacıyla söylemiyorum. çocukları pc tv başına bırakmak 2  nedenden kaynaklanabiliyor.

İlki ailenin keyfiyeti, rahatı, evin temizliğini, akşama kocasının yemeğini tam olarak yetiştirme gayreti ya da arkadaşlarıyla  konuşma dedikodu yapma gayretleri sebebiyle. Buna diyecek birşey yok, çünkü zihniyet temelinde insanları değiştirmek zor. Uğraşmak kolay değil.

Diğer ise, çalışmak üretmek evine bakmak zorunda olan yoksul tabakanın bakıcıya verecek parası olmayan kesimin hezeyanı. Evde tv varsa, atari varsa, anne bir atölyede çalışmak zorundaysa ya da yarım günlüğüne işlere gidiyorsa, çocuk da 5-6 yaşında ve televizyonu seviyorsa (ki alışınca sevmeyen var mı?) çocuğa tembihleyip evden çıkıp çalışmak zorunda olanlar. Ya da ucuza bakıcı tutmak zorunda kalıp bakıcıya söz geçiremeyecek durumda olanlar ve bakıcının da çocuğu tv vs. ile oyaladığı durumlar.

Bu ikinci durum keyfiyete tabi değil ama elinden gelen birşey yok o kişilerin.

Bu arada sadece bilinçltına yönelik olarak değil aynı zamanda kavga gürültü içeren, hatta silahların göründüğü, belki bıçaklama sahnesinin olduğu bir görüntünün çoukların hayatına mal olabileceğinin farkında olmamız lazım. Diyelim ki tv açıktı, çocuğumuza seyrettirmiyorduk. Ama o sırada telefon çaldı ve dikkatimiz dağıldı. Aynı anda çocuk tv ye baktı ve bir bıçaklama sahnesine şahit oldu. Ya denemeye kalkarsa??? Allah korusun.

Bunlar ütopik şeyler değil. Maalesef olan şeyler. O yüzden artık televizyonu tam bir baş belası olarak görüyorum, evet kendi ellerimizle evin içine tehlikeyi sokmuşuz ve çıkaramıyoruz.

Laptop konusunda ise, benim evde açmam gereken zamanlar olabiliyor. Ama bebişin dokunmasına izin vermiyorum. Bu iş için diyorum. Gerçi her seferinde dokunmak istiyor ama ellemesinin yasak olduğunu da biliyor.

Biraz despot olmak gerekiyor benim bakış açımdan. Yani okul sonrası arkadaşımın şusu var ben de alayım oynayayım dediğinde, o istediği benim uygun görmediğim bir şey ise, otorite sahibi olmam gerekiyor ki, onu engelleyebileyim. Tabi zaman ne gösterir bilinmez. Bu konuştuklarım istek ve düşüncelerim.

05/02/2011 08:11:00

avb ben de aynı şekilde düşünüyorum..

Ben tv konusunda sizler kadar katı değilim , daha doğrusu katıydım ama artık değilim diyelim..
ama benim hayatım sizlerden farklı olduğu için , normal bir aile modunda yaşayan insanların hassas olmalarını ve belli başlı kurallar getirmelerini çok normal karşılıyorum çünkü başlarda ben de öyleydim..

ancak bilgisayar konusunda katıyım , hem de çok.. senin sunduğun 2 .seçenekteki insanlara yorum yapacak durumum yok.. ancak hali vakti yerinde , eğitimli , bilinçli annelerin çocukların eline cep telefonu vermesini , oyun satın almalarını kabullenemiyorum..

çok yakınımda yaşadığım için biliyorum , dumur halinde seyrediyorum bu anneleri.. hiçbir mantığı olamaz.. ben arkadaşlarımla buluştuğumda bazen totom yer görmez afedersin , hep peşinde koşturur dururum Batu'nun.. yanımda bir ton alternatif oyuncak taşırım , etiket kitapları , boya defterleri , örümcek adamlar , arabalar.. ama telefonda oyun? asla..
daha önce de söylediğim gibi yapanı da anlayamıyorum..

05/02/2011 08:29:00

Senin verdiğin örnek keyfiyete bağlı olan durum. Yani "ben rahat edeyim anneleri" diyebiliriz belki. Bir de bilinç kişiden kişiye değişen bir kavram demek ki. İşte insan öyle değişken bir varlık ne diyelim.
Bakıcımız da geçen gün telefonunu vermiş bizimkini eline, ama kadıncağızı wc'ye girmesi için serbest bırakmadığından vermek zorunda kalmış  :)) Mecbur kalınca insan yapmam dediklerini de yapıyor ama mecburiyet olmaksızın alışkanlık haline gelen oyun vb. bağımlılıklar ve buna göz yummak benim de tarzım değil. Zaten bu başlıkta da bunu nasıl önleriz diye debelenmiyor muyuz? :)

İnşallah çocuklar olumsuz davranılar edinmezler. Çünkü onca emek ve zahmet ile gözümüzün nuru ile yetiştirdiğimiz çocuklarımızın yarın okullarda keyfe keder yetiştirilmiş çocuklardan görerek olumsuz davranışlar edinmeleri en istemediğim durumlardan biridir.

Gerçi bu kötü şeyleri ya da iyi davranışları örnek alma, başkalarından etkilenme, onlara benzemeye çalışma sadece çocuklara özel bir durum da değil. Orta yaşlarda bile görülebilen bir durum. Tabi örnek iyiyse örnek almak da güzel bir davranış olur hangi yaşta olursak olalım.

05/02/2011 08:41:00

televizyonu evden atmak zannetiginiz kadar zor birsey degil, gercekten.

imza: lise sonrasi evden ciktiginden beri evinde tv olmayan kisi.

05/02/2011 09:26:00

lise sonrası seni oyalayan çok şey olmuş zaten asna :) ne tv'sinden bahsediyorsun sen :)
şaka bir yana, evet mümkün, zor da olmasa gerek. göbeğimiz bir kesilmedi ya bu tv zımbırtısıyla!

05/02/2011 09:39:00

zorluğu konusunda kesinlikle katılıyorum..

açıkcası ben tv'siz yaşayabilir miyim emin değilim.. ki sürekli tv izlemem , hatta kendim için hiç seyretmem diyebilirim , seyrettiğim topu topu 1 tane türk dizisi vardır.. ama onun orada olmamasına alışamam gibi geliyor. :)

05/02/2011 09:43:00

TV'nin güzel bir fotoğrafını çek çerçevelet, tv'yi at, tv'nin olduğu yere o çerçeveli fotoğrafı koy ;) dizini de netten izle :P

05/02/2011 09:49:00

avb alemsin :)))

05/02/2011 14:50:00

heh, bu da iste tami tamina bir subliminal message! evleri tv'siz hayal dahi edemiyoruz, evlerin, salonlarin bicimi tv'ye göre sekil aliyor, tv ortada, koltuklar ona dogru yönelmis sekilde, yüzyüze muhabbet istesen de zor :) zira bu mesajlari verebilmek icin önce tv'yi evlere sokmak gerekiyordu...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Güncel Haberleşme ve Bilgilendirme Grubu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...