Bebeklerini bakıcıya emanet eden anneler

<12>
01/24/2011 20:44:00

Kızımın yaklaşık 6 aydır bir bakıcısı var gayet iyi bir insan fakat hiç birşey öğretmediğini düşünüyorum.Sadece yemesi gereken mamaları yediriyor onun dışında katı gıdalara alışsın diye bir çaba sarfetmiyor.Hala bir uyku düzeni oturtabilmiş değil.Genelde televizyonun karşısında oturuyor.Çocukta yerde oyuncaklarıyla oynuyor.bilmiyorum çok şeymi bekliyorum ama biraz yetersiz olduğunu düşünüyorum.Bakıcıya baktıran anneler biraz neler yaptıklarını paylaşabilirlerimi?

Ynt: Bebeklerini bakıcıya emanet eden anneler

01/25/2011 06:30:00

Bence bakıcınızı yonlendirmek sizin elinizde. ben her hafta değişik yemekler bulup bak bu hafta bunları yapabilirsin diye eline veriyorum yoksa oda sürekli aynı seyleri yapıyor. gun içinde televizyonu acıyor bakıyor ama tv karsısında oturupta iş yapmamazlık etmiyor. kızıma televizyon izlettirmiyor ( bu kesin kuralımdı zaten)kızım yerde oynarken ona eşlik ediyor yonlendiriyor. bence sizinde bakıcınızı bak bunlar yapabileceklerin, yarından itibaren bu yemekleri yapabilirsin, bu oyunları oynayabilirsin gibi yönlendirmeniz gerekli demek ki. eğer hiçbirse demiyorsanız o zaten kendisinin yeterli geldiğini düşünecektir. bebeğimin ayına göre oyuncaklar alıyorum onlarıda bakıcıma veriyorum bak bunlarla oynayabilir diye...sende yardımcı ol onu tesvik et falan diyorum. zaten kamera oldugu için gun içinde izleyip mudahalede bulunabiliyorum cok gerekli görürsem....

01/25/2011 08:33:00

Evet haklısınız sürekli sorumluluğu elinde tutmak gerekiyor ama bazı zamanlar öyle oluyorki iş yoğunluğundan kontrol edemez oluyorum o da kendi kafasına göre öyle ne yapıyor artık bilmiyorum allaha emanet.Bizimde kameramız vardı dijital saat şeklinde yaklaşık 1 ay çalıştı satın aldığımız yere 5 kere falan gönderdim ama bir daha sonuç alamadım.Sizin kameranız ne tarzda?
Birde ne tarz yemek tarifleri veriyorsunuz değişik belki bizim içinde bir fikir olur paylaşırsanız.
Evet bende televizyon yasağı koydum kendisi izliyor ama kızımı televizyonu izletmiyor diye biliyorum ama yinede fonda sürekli televizyon sesi olması özellikle de kadın programları olması beni rahatsız ediyor.Tabiki kimse kendi çocuğu gibi ilgilenmez ama bakıcımızın sadece çocuğun başında durmaması gerektiğini onun aynı zamanda eğitimiyle de ilgili ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum.Ben mesela hafta sonları sürekli birşeyler öğretmeye çalışıyorum.Ama tabiki el insanı çok da fazla birşey beklenmemeli.Sizlerle bu şekilde yazışınca içim biraz daha iyi oluyor.

01/25/2011 08:48:00

bizim kameramız oldugunu en basta soylemiştik zaten. fotografını koydum. enden cepten baglanıp izleyebiliyorum, ortam sesinide iletiyor. çok profesyonel değil ama benim içimi rahatlatıyor. telefon acıp " Ada televizyon izliyor kapatır mısın " diyorum bazen....

yemek tariflerinide burdaki grubumuzdan ve de internetten arastırıyorum. 
www.bebegimneyesin.com dan aldım tarifler. 

mesela artık daha pütürlü ver dedim gıdaları, 6 dişi çıktı kızımın çiğnemeyi öğrenmesi lazım. hopp bir corba blendırdan gecir ver... bu kadar kolaycı olmamak lazım değil mi?

mesela bebeğinizle alkış yapmasını, buruna biip yapmasını işaret parmağıyla, baş bal yapmasını, müzik duyunca hopbidi hopbidi oynatmayı( biz kızımla oyle oynuyoruz alkıslayınca hpbidi yince oynamaya calısyır kendince ) , saklambaç oynamayı, topla karsılıklı birbirlerine atmayı oynayabilirler.  birde biz burnum nerdeee, agzım nerdeee diye de göstererek oynuyoruz. bunları bakıcınız belki yapıyordur , yapmıyorsada ona soylerseniz bence  öğretebilir :)

01/25/2011 08:48:00

resmi ekte

01/25/2011 09:04:00

Kameranın fotoğrafını göremedim.Nerden almıştınız? Her odanıza da koydunuzmu? Tabi bu şekilde online sürekli hakim oluyorsunuz.Bende almak istedim.Verdiğiniz fikirler ve bilgiler için çok teşekkür ederim.Sürekli yazışalım bence :)
Nerde oturuyorsunuz Ankara'damı?

01/25/2011 09:06:00

valla bende göremedim 3 dür yuklemeye calısıyorum ama :)

01/25/2011 09:12:00

01/25/2011 13:08:00

bizim bakıcımız basit oyunlar oynatıyor.ama yemek konusunda kontrol bende ben pişirip hazırlıyorum.o ısıtıp yediriyor.bir tek meyvesini hazırlayıp yediriyor.kamera yok bizde .büyük kızımın bakıcısı ona 2 yıl bakmıştı.

01/25/2011 20:14:00

zeyno55, bence kiziniz uyanikken asla TV acilmamali. Biz de en birinci kural bu. Bakici veya biz, oglum uyanikken evde TV acilmiyor. Bence bu kadar kucuk bebekle bire bir ilgilenip oynamasi lazim. Bu arada kiziniz supermis, benimki asla tek basina oynamaz, durmaz. Ben olsam alir karsima konusurdum. Bizim rutin soyle: Sabah 7de beraber kalkiyoruz, 1.5 saat ucumuz oynuyoruz, ben kahvalti ettiriyorum. Bu ara biz bir gun onceyi, cemin neler yaptigini konusuyoruz, ben de bu arada yonlendirme yapiyorum. Sonra hazirlanip cikiyorum. Onlar 1 saat daha oynuyor, sonra 1 saat uyku. Sonra 4 saat daha oyun, yogurt, sebze yemegi (3 gunluk yapip gunluk isitiyoruz). TV ve telefon bu sure boyunca kullanilmiyor. Sonra 1 saat daha uyku. Aksamustu meyve ve oyun. Iki gune bir banyo ve 8de uyku. Ve gun boyu yurume, cem gezdirilmeyi cok seviyor. Bazen iki elden tutturuyor, biz iki buklum :) bazen tek elden tutup dengeli yurume calismalari yapiyor. Ve uykusu gelince kucakta gezme, resimlere ve camdan disariya bakma. Tabi ki bu ideal ender bir gun ama bu duzeni cemin ihtiyaclarini gozlemleyip ben oturttum ama bakicinin da katkisi coook buyuk. Mesela cem sabah 5.30da kalkiyordu aylardir ve bakicimizla (3 hafta oldu baslayali) beraber 7ye cektik. Ceme bakmak cok zor ve yorucu ama boyleyken boyle. Ben sizin yerinizde olsam bu konulari gozden gecirirdim.

01/26/2011 11:35:00

Selencat çok güzel bir düzen oturtmuşsunuz.Valla bizim tv sürekli açık bakıcı onunla oyalanıyor anladığım.Sizin oğlunuz aksam nekadar erken yatıyormuş 8'de yattıktan sonra ne kadar saat uyuyor.Nekadar zamanda bir kalkiyor.Valla biz 9-9:30 civarı zor yatırıyoruz bıraksak daha oynar emekler heryerde.Sizin gibi saatlik bi düzen oturtamadık ama sizin bakıcınız yatılı sanıyorum onunda büyük bir etkisi var.Bizim sabah bakıcı geliyor biz direk işe çıkıyoruz.Yani max 15 dakika görebiliyorum.İLetişimimiz genelde gün içinde telefonla naptınız şeklinde oluyor.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 nisan ayı anneleri ve bebekleri ....buyrun sohbete....

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...