international preschool

03/09/2010 10:13:00

Kızım 24 aylık. Eylül'de anaokuluna yarım zamanlı olarak başlamaya karar verdik. Evimizin yakınında olduğu için International School'u düşünüyoruz. "bilingual" olmanın yararına ilişkin bir çok yazı okudum. Ancak zararlarına ilişkin okuduklarım genellikle sosyo-politik gerekçeklerden bahsediyordu. Bu zararların bizim ailemiz ve çevremizle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Ancak kulaktan dolma bir şekilde duyduğum, çocuğun özgüvenini zayıflatır ve dil gelişimini yavaşlatır gibi tezler beni kaygılandırıyor. Ben Amerika'da büyüdüm ama kızımla özel olarak hiç İngilizce konuşmadım.
Evde sadece Türkçe konuşmaya devam etsek, sizce her gün 3 saat İngilizce kullanılan bir ortamda bulunmanın kızıma bir zararı olabilir mi?
Ayrıca International School ile ilgili başka bir bilgi ve deneyiminiz da varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler. Gökçe

Ynt: international preschool

03/09/2010 20:09:00

Biz amerika'da yasiyoruz (simdilik) ve oglum 14 aylikken krese basladi. Ingilizceyi cok iyi anliyor, ve konusmaya da basladi, ama hala tam acilmadi dili. Turkce de biraz biraz konusuyor ama eminim turkiyede olsaydik simdiye coktaan konusuyordu. Ben bunun bir zarari oldugunu dusunmuyorum, biraz gec konusacak orasi kesin:) Ama iki dil birden konusacak. Bence bir zarari olmaz, ben sizin yerinizde olsam kesin boyle bir okula gonderirdim. Hatta eger Turkiyeye kesin donus yaparsak oglumu ingilizceye agirlik veren bir krese ya da anaokuluna yollamak isterim.

Ynt: international preschool

03/10/2010 05:23:00

Biz oglum 2,5 yasindayken yurtdisina geldik daha yeni turkce konusmaya baslamisti. Burda international bir preschool a verdik. Ilk gorusmemizde okulun principal i , hic ingilizce bilmeden nasil olacagini sordugumuzda cocuklar hele bu yastaki cocuklar o kadar hizli ogrenir ki inanamazsiniz demisti. Yalniz siz evde surekli turkce konusun,turkce kitaplar okuyun asla inglizce konusmayin cunku o sizinle anadilinle irtibat kuracaktir dedi. Evde ingilizce cizgi filmler izletin,sarkilar dinletin dedi. Bu konuda cok arastirma yaptim ,cocuklar dil ogrenirken her dil icin kafasinda dosyalar acarmis ,bir de okulda ingilizce evde anadilim diye algilarmis,eger evde biz aniden dilimizi ingilizceye cevirirsek tepki verip icine kapanabilirmis ki burda bir arkadasimin basina geldi  . Ilk 15 gun hic ses cikmadi ,naptin okulda deyince hic cvp vermedi ama bir gun trafikte arabalarin renklerini ing. saymaya basladi. Ayni zamanda gec konusmaya basladigi turkcesi bile duzeldi,hic karisiklik olmadi . Hatta okulda ek dil fransizca vardi onu da ogrendi kisa zamanda. Su anda sakir sakir ingilizce konusuyor

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Iki dil

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...