Anne olunca değişen dostlar...

02/22/2011 19:18:00

Sevgili anneler,

Uzun zamandır koca bir anne grubuyla bu konuda fikir alışverişi yapmayı ve dertleşmeyi hayal ediyordum. Alternatif Anne'ye de dolu dolu bir yazı yazmak istiyorum ilerleyen zamanlarda.

Hepimiz yaşımız gereği birimiz birimizin ardından hamile kalıp çocuk sahibi olduk. Anne olmadan önce görüştüğümüz bazı yakın arkadaşlarımızla ve aynı anda hamile kalıp dost olduklarımızla paralel yaşadık pek çok şeyi. Sonra bebekler doğdu, maraton başladı... 

Ve değiştik...

Bazı dostlarınızın hamilelik öncesi hali ile anne olduktan sonraki hali sizi şaşırttı mı?
Onlarla arkadaşlığınız eskisi gibi devam edebildi mi? 
Annelik kadınlara ne getiriyor, onlardan ne götürüyor?
Gözlemlerinizi, dertlerinizi dinlemek isterim...

Sevgiyle,
Gülüş  

Ynt: Anne olunca değişen dostlar...

02/22/2011 19:36:00

Kendimden başlayayım.

Beni çocuk yapmaya cesaretlendiren yakın bir arkadaşım oldu. Z.'nin bebek sahibi olduktan sonra gergin, üfleyip püfleyen bir anne değil de tersine mutlu ve huzurlu göründüğünü görünce suya atlama cesareti buldum. Z. bana hep olumlu düşünceler aşılayarak gaz verdi. Onun sayesinde çocuğumda yemek, uyku, parmak emme vs gibi sıkıntılar olmadı (hatta iki çocuğumda da). İyi ki onu tanımışım diyorum. Becerikli ve üstelik cool bir anne olan Z.'ye helal olsun...

Tabii bütün arkadaşlarım öyle olmadılar. S. çok pimpirikli oldu. Ben bebeğimi arabaya atıp onu görmeye rahat rahat giderken, o hiç bana uğramadı, evinden çıkamadı. 

M.'nin çocuğuna karşı olan tutumu birlikte buluşma isteğimi törpüledi: Oğlumu kucağına alıp kendi oğluna nispet yapıyordu, amaç onu "oyun olsun diye" kıskandırmakmış... Bana fenalık geldi, kendi oğlum da bu garip davranışlardan etkilenir korkusuyla aramızı biraz açtım, itiraf ediyorum...

Bir başka yakın arkadaşım olan R. ile anne olduktan sonra daha da yakınlaştık. O da ben de kitap okuyor, ilk çocuğu yetiştirme heyecanı ve sorumluluğuyla uyguladıklarımızı tartışıyorduk. Aramızda garip bir denetim sistemi kuruldu zamanla: O bazı konuları fazla ciddiye alıp abarttığında ben ona söylüyordum, ben fazla endişelendiğimde ise o bana...

02/22/2011 19:37:00

Başlayayım demişim ama Hülya benden önce atlamış. :))

02/22/2011 19:48:00

Benim de çok sevdiğim bir arkadaşım benden 2 yıl önce filan hamileydi. Sonra doğdu çocuk. 40 günlük bile değildi Türkiye'ye geldiler ingiltere'den. Otobüse filan bindiler. Adam bi fren yaptı ingiliz enişte şöförü dövecekti (%100 haklı olarak). Soğuk havada adalara gittik. Boğaz turunda düğüne katıldık bebeyle. Çook rahat çok şekerdiler. Sonra 1 yaşında bi geldiklerinde biz zuzuda kahvaltı yaparken çocuk kendi kendine kahvaltı yaptı. 1 yaş 1 aylıktı sanırım. Arkadaşım çok güzel bir anne oldu. Önceden de güzeldi. Çok güzel bir insandır. (burnumda tüttü valla) Eşini de çok severim. Dünya tatlısıdır. Kız hele tam yemelik. Bu 1 yaşında kendi yiyordu ya tamam dedim ya bu iş olur. Orada bana cesaret geldi. 

40 günlükken atıp başka memlekete gidemedim, kış bebeğiydi, çok dolaşamadım o zamanlar ama yemek yemesi filan konusunda pimpirikli olmadım. Biraz annelikle bozdun sen dediler bana. Şimdi bakıyorum hak veriyorum. İkinci de serebilirim. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...