geç uyuyoruz

<12>
11/08/2009 14:25:00

mrb arkadaşlar benim iki yaşında bir oğlum var.5-6 ay öncesine kadar en geç saat 21.00 da uyuyordu.Yaz tatilkinde ne olduysa oldu uyku düzenimiz bozuldu.Gittiğimiz yerlerde sabah erken kalkmasın diye geç yatırdık.Fakat değişen bişey olmadı.yine erkenden ayağa dikildi.Tabii bizi de dikti.Üstelik geç yatmaya alıştı.Şimdi ise uyuması 23.302u buluyor.Çıldıracak gibi oluyorum.Oğlumun uykularını eski düzenine nasıl dönderebilirim.Önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: geç uyuyoruz

11/09/2009 07:11:00

merhaba ,sabah uyanış saatlerini normalden geriye çekmek gerekiyor ama birden bir yada iki saat değil yarımşar  saat şeklinde gibi ... demişti doktorumuz ,tam da doğum iznimin bitmesine 2 hafta kala idi ve bizde işe yaramıştı ; bizimde sanırım üst dişler gelecek ,gece uykularımız karmakarışık şu anda , saat başı ayaktayız ,pes edip yanıma alırsam ikimizde birazcık uyuyoruz . umarım kalıcı alışkanlığımız olmaz :(

11/09/2009 08:35:00

teşekkür ederim Hasibecim uygulamaya çalışıcam.Aslında çok mantıklı.Sabah erken kalkarsa öğlen de erken uyur.akşama da daha erken uykusu gelir.Sana da Allah kolaylık versin.Seni anlayabiliyorum.Biz de geçirdik o dönemleri.Çok huzursuzlanırsa ağrı kesici şurup verebilirsin. İyi geliyor.Gün içinde de yeşil soğanın yeşil kısmını verebilirsinçHem oyalanır Hem de rahatlatır.

11/09/2009 22:29:00

Gündüz iyi yormanızı öneririm. Özellikle açık havada koşturmak iyi gelir.

11/10/2009 07:38:00

Gündüz yormak kesinlikle işe yarıyor...

geç uyuyoruz

12/23/2009 15:11:00

Gece uykusuna geçiş saati 01:00-02:00 olan 4 aylık bebeğimi (çok gazlı bir bebekti, gaz problemlerimiz henüz bittti bu yüzden geceleri uyanık olmaya çok alıştı), uyku saatlerini erkene çekebilmek için bir haftadır gece kaçta uyursa uyusun
sabah 09:00 da uyandırıyorum. 2 saat zor dayanıyor ve en geç 11:00 de neredeyse orda başı düşüyor ve uyuyor. yaklaşık 1-2 saat uyuyor, 2. öğle uykusunu 16:00 gibi ayarlıyorum ve bir/bir buçuk saat uyutuyorum. yani onu 17.00 den sonra uykuda tutmamaya çalışıyorum.
tüm bu 1 haftalık uygulamaya rağmen Beril, 17.00 den sonra (amacım akşam 21:00 de gece uykusuna geçmesi) rahatlıkla 22.00 ye kadar uyanık kalıyor. asıl bundan sonrası kötü; 22.00 de uykusu gelmiş oluyor ve ben akşam 'işte şimdi gece uykusuna geçicek' diyorum ama yaklaşık 1 saat uyuyup (öğle uykusu gibi) uyanıyor ve oyun istiyor. bir sonraki uykuya geçiş saatimiz ise gece en az 01.00 i buluyor ve 03.00 e kadar uyanmasa bile en az iki kere ağlıyor. emzik veriyorum ya da ninni söyleyerek uykusuna devam etmesini sağlıyorum. bu arada geceleri de 3 saatte bir mamasını veriyoruz uykudayken. ertesi sabah 09.00 da uyandırmasam uyanma saati 11.00-12.00 yi buluyor. 

çözüme yönelik görüş ve önerilerinizi bekliyorum. nerede hata yapıyorum? herkese teşekkürler

geç uyuyoruz

12/23/2009 15:11:00

12/23/2009 19:55:00

Bence bir doktora danışmakta yarar var. Aklıma gelenleri yazayım:

*Minikken genelde 45 dakikalık uyku döngüleri vardır, özellikle gündüz. Gündüz dayanamayıp uyuduğunda 45 dk sonra dönmeye başladığında uyandurmayı deneyebilirsiniz. Gündüzü 45 dk'lık uykularla geçiştirir.

* 22'de uykusu geldiğini tespit ediyorsanız, muhtemelen fazla uykus gelmiştir aslında. 20:30 gibi banyo yaptırın, kitap okuyun (4 aylıkken de okunabilir) ya da şarkı söyleyin. En geç 21:30'da yatırmayı hedefleyin.

* Karanlıkta uyutun. Gece de odası tamamen karanlık olsun. Uyansa bile odasından çıkarmayın. Geri uyuyana kadar, ne kadar sürerse sürsün odasına karanlık ortamda onunla birlikte kalın. Gülmeyin, oynamayın, kısık sesle konuşun.

* Gece beslemek için uyandırmayın. Ancak kendisi uyanırsa besleyin.

Bence direnirseniz 1 hafta dolmadan alışır. Bu sırada gündüz de uyumayacağından siz çok yorulacaksınız. Birilerinden yardım istemenizi öneririm.
* Gece kaka yapmadıkça bez değiştirmeyin.

12/23/2009 21:25:00

Yaklaşık 1.5- 2 ay önce bir dönem bizde aynı problemi yaşıyorduk. Sonra sorunun oğlumda değil, bizde olduğunu farkettik. Çünkü önceleri özellikle 4 aya kadar bir şekilde her ortamda uyuyabiliyordu. Yani ortamın aydınlık yada sesli olması vb. çok farketmiyordu. Uyanınca emerken tekrar uyuyakalıyor ve devam ediyordu. Ama sonra tabiki bu böyle devam etmedi. Biz büyüdüğünü farkedememiştik çünkü. Algıları tamamen açıldığı için en ufak bir sesde (müzik sesi hariç) uyanmaya başladı, ya da uyandığında eğer ortamda onu bir uyaran varsa kesinlikle bir daha uyumuyordu. Sonrasında gece 2ye 3e kadar uyutmak için herşeyi denemeye başladık. Dolayısıyla o saate kadar uyumayınca da geç uyanıyordu. Tam bu konuyu nurturia anneleriyle paylaşacaktım ki kuzenimle yaptığım bir konuşma derdimize çare oldu. Aslında çözüm çok basitti. Akşam olduğunda onu odasına uyutmaya götürürken 'hadi bakalım hep beraber uyuyacağız artık gece oldu muhabbetleriyle ışıkları kapatarak odasına götürüyor, banyo yaptırıyor ya da yaptırmasak da, altını değiştiriyor, üstünü giydiriyor,yavaş yavaş konuşarak uyku zamanı geldi, biraz ninni söyleyip, ortamda çok loş bir ışıkla emziriyordum ve uyuyordu. Uyandığında asla ışıkları açmıyor ve sessiz hareketle aç olduğunu düşünüyorsam emziriyor, düşünmüyorsam emziğini verip hafif pışpışlıyordum. Bu şekilde enfazla bir haftada düzene girdi ve sabahları engeç 8de uyanmaya akşamlarıda en geç 8de gözlerini ovuşturmaya başladı. Damla' nın söylediklerini yapmıştık aslında.

12/24/2009 12:11:00

ilgi ve önerileriniz için çok teşekkürler.

sevgili yeşil anne, beril için durum anlattığından biraz farklıydı; 

koliği yüzünden 3-3.5 aya kadar uyku diye bişey bilmedik. 3 ay boyunca evde kullanılan ana kucaklarında uyudu (azar azar) memede uykuya geçiyordu ve anakucağına alıyorduk çünkü birtek orda birkaç saatte olsa uyuyordu. gündüzleri de tüm uykularını sürekli memede uyuyordu. benim için çok yorucuydu.

2 hafta önce doktora gittiğimizde bu problemden bahsettim. artık odasında yatmasına ve düzenli uyku saatlerine geçmesi gerektiğine karar vermiştik. yaklaşık 2 haftadır doktorun da tavsiyesiyle onu odasına götürüyorum, ışığı kısıyoruz, ninni söylemeye başlıyorum ve elini tutuyorum(elimi asla bırakmak istemiyor). doktor yanında olun dedi ama ben aralarda odadan çıktım. ferber yöntemini de okumuştum; ilk 3 gün çok ağladı ama ben belli aralıklarla yanına gidip elini tutmaya devam ettim. sorun; on gün sonunda hala ağlıyor olması ve geç uyuyor olması. artık dayanamayacak hale gelince uyuya kalıyor bişekilde. bu arada ben mümkün olduğunca kucağıma almıyorum ; sadece gazı olduğunu hissettiğimde en fazla bir kere alıp odasında gazını çıkarıyorum. gece boyunca altını değiştirmiyorum. 

bu arada bu on gün boyunca yaşadığım tek olumlu gelişme GÜNDÜZ uykularına geçişte oldu. bu sistemi uygulamaya başladığım 3. günden itibaren yaklaşık 10dk. içinde uykuya geçiyor. akşamki gibi direnmiyor. (kendi kendine uyumayı henüz başaramadık; yanlız kalınca çok ağlıyor ama en azından yatağındayken elimi tutarak uyuyor. arada sırtını da pışpışlıyorum ve ninni söylüyorum)  aslında bu bile ilk 3 aya göre benim için büyük bir adım.

sorun rutinleri uygulamama rağmen (biyerlerde hata da yapıyor olabilirim ama bulamıyorum?) gece uykusuna geçişte çok direnmesi.
dün geceki durumumuz kısaca şöyleydi; 2.öğle uykusundan saat 17.00 de kalktı. 21.00 de uykusu geldi; çok kolay uyudu tıpkı öğle uykusuna geçiş gibi. 45 dk. sonra uyandı ve asla uyumak istemedi. 24.00 de tekrar uyuduk. 02.00-03.00 arasında çoook ağladı. yatağından kaldırmadım ama 1 saat kyamet koptu. 3 te mamasını emerek uyudu.
bu arada aç da kalmıyor (gece dahil 3saatte bir 120 cc mama alıyor. azar azar da anne sütü)

belki Damla nın da dediği gibi doktora başvurmak gerek???

12/24/2009 12:18:00

bu arada sabah da 09.15 de kendi kendine mutlu uyandı.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...