12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

<123456>
09/20/2010 06:41:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: 12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

09/20/2010 06:47:00

Canım aslında Defneninde farkı yok, sevmediği bir şey olunca pütürlü yediremiyorum ya dilini dışarı çıkartıp ağzındakilerin tümünü üstüne boca ediyor ya da kusuyor. Yeni çıktı bu adetler eskiden pütürlü yine yiyebiliyordu açıkcası ronda kullanmadığımız tek bir öğün yok. Şimdi kessem biliyorum ki yemeyecek sonra kilo kaybedecek yiyor yaa önemli olan o deyip devam ediyorum rondoyu kullanmaya. Eline vermeye gelince Defnede aynı şekilde asla eliyle birşey yemiyor, inek sütüne gelince hiç sevmedi o da içmiyor sadece uykusunda anne sütü alıyor günlük toplam 250 ml. Sıkma canını büyüdükçe yoluna gireceğine inanıyorum ben.

09/20/2010 07:44:00

Doğru söylüyorsun canım insanın etrafında görüpte yok canım benim çocuğum olsa asla böyle davranmam dedikleri hep insanın başına geliyor.  Yinede şükür canım halimize evet 3 aydır kilo almaması normal değil elbette ama şu an acayip bir gelişim süreci içindeler kıpır kıpır 10 sn oturdukları yerde oturamıyorlar, bak biraz daha büyüsünler en azındann söylenenleri iyi idrak edebilsinler işler biraz daha yoluna girer nasıl olsa... Fazla mı pollyannacı takılıyorum acaba? Yani yemesine rağmen kilo alamamasını doktor neye bağladı anayamadım sonuçta rondo ile yemesi kilo almasına engel değil ki? Yani benim düşüncem 0-3 yaş gelişimlerinin en fazla olduğu dönem gerek zihinsel gerekse fiziksel gelişimleri çok hızlı ve ben bu dönemde kızım pütürlü yesinde gerisi ne olursa olsun diye düşünüp onu vücudunun ihtiyaç duyduğu temel besinlerden mahrum olmasını istemiyorum, elbette gönlüm razı değil ama nasıl olsa biraz daha büyüyünce öğrenir diyorum pütürlü yemeyi. 

09/20/2010 08:27:00

kızlar sanırım hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz
- yasemin kimi kınadıysam hep başıma geldi. elinde kase ile bebeğin peşinde koşanlara ben de gıcık oluyordum. bir kaşık yesin diye yapmadığı şey kalmıyor..
- yemek saatlerinde ben de kafayı yiyorum.. ayrıca uyku saatlerinde de sinirden köpürüyorum. geçenlerde o kadar sinirlenmişimki kocam; bak aklında kötü kalacaksın, öyle davranma deyince aklım başıma geldi.. çok üzülüyorum sesimi yükseltince ama zati yorgun oluyorum o da direnince deliye dönüyorum..
- bu arada yemek yedirirken ben bir formül buldum; çok sevdiği bir cd var. akıllı eğitim cdsi. gerçi bu aralar sıkıldı ama neredeyse 3-4 aydır onu izliyor. cdye dalarken yemek yedirmek kolay oluyor.
-pütürlü konusunda ben de çok müzdaribim. ama bizimki canının istediğini yiyor canının istemediğini yemiyor. köfte yiyen yaşıtları da var hala rondodan geçirenler de.. kendi haline mi bırakmak doğru yoksa müdahele etmek mi ben de hala karar veremedim. ama korkuyorum hiç yiyemeyecek diye..

Ela, kesinlikle köfte yemiyor. ama balık, tavuk veriyorum eline kemiriyor. hatta son iki haftadır çubuk kraker veriyorum onu bile yiyor. sanırım kırmızı eti sevmiyor ela.. benim size iki sorum var;

günlük neler yediriyorsunuz?
bir de ne zaman inek sütüne geçeceksiniz?

09/20/2010 08:29:00

Bak ben sana Defnenin tüm öğünlerini yazayım asla ekmek, makarna ,pirinç tarzı karbonhidrat yok.

Sabah : 1 yumurta sarısı, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, Yarım tabak meyve püresi ( içi cevizli ),
yarım tabak domates ve salatalık püresi

Öğle : Bir adet büyük bir köfte (balık veya ciğer) , 2 barbunya, 2 börülce, 2 taze fasülye, 5 bamya, çeyrek soğan, 2 sarımsak, çeyrek havuç ayrıca yeşil mercimek ve kırmızı mercimek. Hepsini düdüklüde pişirip rondodan geçiriyoruz.

Öğleden sonra : mama kavanozlarında kendi mayaladığım 1 adet yoğurt

Akşam : Bazen canı isterse o da  biz ne yiyorsak o veya mercimek, şehriye çorbası falan (ama tabi hergün değil bende zorlamıyorum.)

Gece : 1 manadalina, yarım şeftali, yarım muz.

Aralarda da 250ml anne sütü.

Tüm beslenmemiz bu şekilde sence Efeden çok mu fazla. Ben yeterli olduğunu düşünüyorum bu nedenle vitamin bile vermiyorum. Defnede ayına göre küçük kıyafetler giyiyor biraz minyon olacak sanırım diyorum.

09/20/2010 08:32:00

Evet işte benim kızımda aynı şekilde canının istediklerini pütürlü yiyebiliyor ama yine kendi yemiyor benim elimden yiyor. Geçen masasına makarna koydum hepsini yere attı 1 tanesini bile ağzına atmadı.
Bende ısrar etmiyorum. Köfte, tavuk , bamya bunları yiyor mesela pütürlü bile olsa ama bazı şeyleri de sevmiyor yemiyor pütürlü olduğunda.

09/20/2010 08:33:00

İnek sütüne gelince ben 2 hafta önce kadar birberona koyup verdim kendi içsin diye 1 kez denedi tekrar ağzına almadı şimdi anne sütü alıyor diye üstüne gitmiyorum ama anne sütü almayı kestiğinde bu konunun üstünde daha fazla duracağım.

09/20/2010 08:36:00

dilek ben de vitamin vermiyorum

ben de bulamaç kahvaltı veriyorum. içine badem-fındık-kuru kayısıyı rondodan geçirip katıyorum. öğlenleri sebze çorbası, yoğurtu, meyve yiyor. aralarda süt içiyor..akşamları da bazen bizim çorbamızdan bazen de tahıllı veya muhallebi yapıyorum. bizimki toplamda 300-400 ml süt içiyordur sanırım.
ela en son gittiğimizde 10 kilo 400 gramdı.. boyu da 77 cmdi.

ama biz hala köfteyi, tavuğu, balığı bir öğün olarak yemiyoruz. karnını doyuracak kadar yemiyor hiçbirinden..

09/20/2010 08:39:00

Evet bende aynı şekilde kabuklu bulabilirsem eğer fındık ve bademde koyuyorum cevizin yanına hepsini rondodan geçirip kavanozlar koyuyorum annemler ordan kullanıyor. Eğer tadı güzel zeytin bulursam yani güvenilir  bir yerden gelirse zeytinde veriyorum günlük 3-4 tane.
Haftada 4 gün kıyma , 2 gün balık , 1 gün ciğer sebze püresinin içinde mutla yiyor Defne.

09/20/2010 09:01:00

Yasemin oglun ne kadar, ne kadar benimkine benziyor

Biraz fazla acık konusacagım ama neden doktorun lafını bu kadar onemsiyorsun

3 ayda hic kilo almamıs olup kilosunu da ayncak rondo ve rendeden gecirilen yiyecekleri alarak saglayan bir ufaklık icin rondo ve rende yok demektir? Artı bu doktor senin cocugunun annesi degil babası degil aileden birisi hic degil, oglunun hayatını duzenini sen biliyorsun, bu doktorlar hep boyle birseyler dikte eder, kusura bakma havadan sallarlar, hayatımızın içinde olmadan

ben takmıyorum onların ne dediklerini, kendi bildigimi, okuduklarımı, nurturia ortamından aldıgım tavsiyeleri hayata gecieiyorum, o sayede guc bela da olsa kilo aldırıyoruz ve yemin ederim, benim perişanlıgım seninkinden az degil meydan muharebesi yapar gibi yasıyorum hergun, izinli oldugum gun yoktur kendi istegimle cocugumla extradan zaman gecireyim dedigim bir zaman dilimi de yaratmıyorum,

Eline yeni seyler vermeyi ara ara deniyorum, mama der, ama ben biliyorum o "mama" oldugundan, yiyeceginden degil, annem eline verir bizimkisi onu yemek yerine koklar, parcalar ve sonunda yer atar (yerse de bu kırıntı seklinde olur yemek sayılmaz o)

Ben zaten sinirli bir tipim, ogle ve aksam yemekleri blendırdan geciyor, guzelim yemegi sadece puturlu yemeyen cocuk puturlu yemeyi ogrensin diye onun nefret edecegi bir sekle sokmak zorunda degılım doktor hazretleri boyle emretti diye

acıkcası benim doktorum da hic iddialı bir tip degil, ben de 1001 tane soru sorup nevrotik bir sekilde adamcagıza yapısmıyorum her aysonu kontrolunde. Genelde annelerin tecrubelerinden ve kitaplardan yararlanmayı tercih ediyorum.

Lutfen sende cocugun nasıl yiyorsa oyle yedir, daha 1 yasında lutfen, bırak putursuz yesin.

Ben 12. ayın sonunda agzına makarna vereyim dedim gunumu zindan etti,
yine o donemler bir omlet yapayım az bir vereyim dedim parmak ucu kadar seyi agzından cıkardı dilinin uzerinde cevirdi sonra da tukurdu

ve ben ugrasmamaya karar verdim
nasıl biliyorsa oyle yapsın
ama ben kızımla bu kadar ugrasırken (ki kendi hayatım da cok tatlıdır, vazgecemeyecegim kadar tatlı) onun bana bu kadar arıza cıkarması, ben ustelemeycegim, nasıl yiyorsa yesin.

09/20/2010 09:16:00

Haftasonu biz şöyle bir şey denedik eşimle bazen özellikle doyduğu zaman sanırım artık ağzında tutmaya başlıyor yediklerini. Diyorum ki hadi bende yiyeyim senin mamandan bir kaşık ağzıma alıyorum.
Ağzımı açıp gösteriyorum bak burda diye. Sonra ağzımda çeviriyorum ve onun göreceği şekilde yutkunup yuttum diyorum ve sonra ağzımın içini yine gösterip bak artık yok çünkü yuttum diyorum, aynı şeyi eşimde yapıyor biraz işe yaradı ağzında tutunca ham yap annecim veya yut annecim diyorum azğındaki çevirip yutuyor. Belki bu pütürlü içinde denenebilir ama 1 kez değil çok kez yaptık dediğim bu işlemi.

<123456>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...