12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

Ynt: 12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

09/20/2010 09:50:00

merhaba,

öncelikle 14 aylık kızımın 10-12 aylık olduğu dönemde çok az kilo aldığını ve herhangi bir yeme problemi yaşamadığımızı belirteyim. hareketlenmeye başladıkları dönemde kilo alma hızları oldukça düşüyor. ayrıca sanırım boylarının uzamasının da bunda etkisi var. yasemin hanım, yazdıklarınız içinde dikkatimi çeken şeylerden biri bebeğinizin kilo almamakla beraber kilo da kaybetmemiş olması. demek ki bir şekilde ihtiyacı olan besini büyük ölçüde alıyor.
diğer taraftan yemekle ilgili yaşanan sorunların ne kadar üzerine giderseniz çözümü de gözlemlediğim kadarıyla o kadar zor oluyor. öncelikle bebekler ya da çocuklar anne ve babalarının hangi konulara daha fazla tepki verdiklerini çok çabuk anlıyorlar. yemek yemeyi reddettiğinde öfkeleniyorsanız, bebeğiniz sadece sizin öfkenizi görmek için bile yemeyi reddedebilir. hem bu şekilde dikkati üzerine çektiğini keşfediyor hem de bunun bir inatlaşma ve güç savaşı olduğunu fark edip kendi kişiliğini ortaya koymaya çalışıyor. bizlere göre çok daha sabırlı oldukları için de (çünkü biz onlar yemek yemiyor diye kaygılanırken onlar bunu çoktan oyuna çevirmiş oluyor.) bu inatlaşma ve güç savaşını çok uzun süre devam ettirebiliyorlar.
anladığım adarıyla doktorunuz fiziksel bir problem olduğundan bahsetmemiş. yani yaşanan sorun büyük ölçüde davranışsal. benim size burada önereceğim şey öncelikle inatlaşmayı bitirmeniz ve günlük öğünlerini olabildiğince net bir şekilde programlamanız olur. ortada öğün tamamlama ile ilgili bir sorun varken pek tercih etmediği besin türlerini tercih etmeniz (pütürlü, katı yiyecek vb..) işinizi biraz daha zorlaştıracaktır. 
bence sevdiği şeyleri kullanarak önce günlük yemek programını düzenleyin. eğer yemiyorsa ısrarcı olmayın. bir sonraki öğüne kadar bekleyin. arada karnını doyurmak için bir şeyler atıştırmasına izin verirseniz öğün programınızı oluşturmakta zorlanabilirsiniz. o nedenle yemeyi reddediyorsa bir süre aç kalmasına izin verin. sonraki öğünde tekrar yemek yedirmeye çalıştığınızda yine reddediyorsa bir sonraki öğüne kadar tekrar bekletin.  sadece bu konuda inatlaşmayacağınızı ve bir güç savaşına girmeyeceğinizi belli etmek bile onun küçük oyununu bozmaya yetebilir. yani burada bebeğinize vereceğiniz mesaj "yemek yeme konusunda karar sana aittir. ancak zaman konusunda kararı ben veririm." şeklinde olacaktır. burada yemek porsiyonlarını küçültmeniz de işe yarayabilir. tabağa koyduğunuz az miktarda yemeği bitirdiğinde onu takdir etmeniz işinizi kolaylaştırabilir. eğer azıcık da olsa istekli görürseniz tabağını ikinci kez doldurabilirsiniz. bu hem bebeğinizi hem de sizi motive edecektir.
aranızdaki güç savaşı bittiğinde ve bebeğiniz yemeğini yemeye başladığında yavaş yavaş yeni tür yiyecekleri sevmesi için deneme yapılabilir. o zaman da tüm öğünü yeni yiyecekle hazırlamak yerine sevdiği bir şeyin yanında çok küçük miktarlarla verir ve onun kontrolüne bırakırsanız büyük ihtimalle yavaş yavaş denemeye başlayacaktır. eğer sevmezse ısrarcı olmayın. çünkü o zaman sorun en baştaki haline geri dönüyor. bir süre bekledikten sonra aynı yiyecekleri belki farklı şekilde pişirerek ya da çiğ halde veriyorsanız birazcık süsleyerek tekrar deneyebilirsiniz.
bebekler ve çocuklar kendi bedenlerinin kontrolünü kendileri sağlamak konusunda oldukça hassastır. istemediği bir şey için zorlandıkları anda gösterdikleri ilk tepki karşı koymak olacaktır. aslına bakarsanız biz yetişkinler için de durum çok farklı değil:))
son olarak, sakin kalmanızın çok önemli olduğunu belirteyim. eğer o anki duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsanız sakinleşene kadar ortamı terk etmek pek çok sorunu yaşamadan halletmenize yardımcı olacaktır. burada bahsettiğim herşey elbette bebeklerimizin hasta olmadıkları, diş çıkarmadıkları zamanlar için geçerli.
umarım kısa bir zamanda bu sorunu aşabilirsiniz.

sevgiler...

09/20/2010 10:11:00

annenin, sizin sadık kalmaya calıstıgınız porsiyon içeriklerinde hafif degişikliklere gittigini yazmıssın Yasemin.

O ufak tefek degisiklikler sizin cocugunuzun basında olmadıgı 5 iş gunu duzenli bir sekilde olunca bu kilo alamama olarak sonuclanıyor.

Ben her aksam eve gelince ne yedi kacta yedi kacta yattı icine ne koydun nasıl yaptın gibi sorularımı soruyorum. Ornegin 3 haftalık bir kusma hastalık sureci vardi Laranın o zamandan bu yana ben yarım yumurta bile kahvalatısına ekleyemiyorum ama bol labne koyuyorum, aksam eve gelince labne miktarındaki azalamayı kontrol ediyorum, surekli takipteyim. Cunku annem de esim de bu kadar yemesin bırak bu kasık da geri kalsın vb diyorlar ama biliyorum ki bu alıskanlık haline gelirse ay sonu kontrollerinde ben uzulecegim.

Hatta bu 3 haftalık surecinin ilk 3 gununde 200 gr gitti bizimkiler oturup seyretmeye dewam etmişlerdi yok efendim hemen geri alır, sallıyorlar, hemen serum verilmesini istedim neyse ki ayı minimum kilo kaybıyla kapattık.

Puturlu yiyorsa ve bu sekilde cıkarmıyorsa aldıgı besinlerin miktarlarının artmadıgı veya icerigini zenginleştirilmedigi kanısındayım. Bu arada kahvaltıca bulamac vermek kotu nahos birsey biliyorum ama o bulamacı bulamac yapan yiyecekleri ayrı ayrı yemeyecegi cok acık ve net, o yuzden bulamaca dewam diyorum.

09/20/2010 10:14:00

Tolgaerdoğan öncelikle o kadar doğru tavsiyeler vermişsin, bir çırpıda okudum inanki yazdıklarını.
Ama bizim şöyle bir sıkıntımızda var gerekse Yaseminin gerek benim. Çalışan anneleriz ve bebeklerimizin öğünlerinin yalnızca en fazla%30'unu kendimiz yedirebiliyoruzdur. Çok güzel methodlar evet biz bunlara uyarız Yaseminde bende bu konuda çok hassassız ama ya haftaiçi sürekli bebeklerimizle birlikte olan annelerimiz, kayınvelidelerimiz acaba onlar uyar mı yoksa bizde çocuk yetiştirdik deyip kesip atarlar mı yada dinliyormuş gibi gözüküp yine bildiklerini yaparlar mı? İşte asıl sorun burda başlıyor çalışan anne olmak ve sürekli bunun zorluklarıyla mücadele etmek. Daha haftasonu kavga ettim annemle bu konu hakkında kızım bu aralar ağzındakileri çıkarmaya, bazen istifra etmeye başladı yemek yeme esnasında. Acaba dedim zorluyorlar mı kafasından falan tutup. Annem bayramda bunu gözümün önünde yaptı çünkü. Telefon açtım sordum yine olay oldu bir tek ben mi çocuk yetiştiriyormuşum bilmiyorlarmıymış onlar çocuk yetiştirmeyi, konuyu saçma sapan yerlere götürdü. Şimdi yazarken bir kez daha kızıp sinirleniyorum ona. Tamam büyük fedakarlık yapıp bakıyorlar ama ne olur sanki bu şekilde bilmişlik taslamasalar, zaten gün boyu içimizi kavuran özlem yetmiyormuş gibi birde bu sıkıntııyı eklemeseler. Diyorum ki bayramda yaptın anne o nedenle soruyorum diyorum cavabı yesin dediğim yerde yaptım. Var mı böyle birşey yaa ne demek yesin dediğin yerde....

09/20/2010 10:20:00

Julide Hanım,

Sizin yemek saatlerinde kafayı yemeniz gerekmiyor ki

bizim kız 12. ayın sonunda 9.600 idi sanırım.
15. ay sonunda ise 10.000 kiloydu.
Bildigim kadarıyla 15-16. ayların kız cocuklarda (milupa buyume chart'ına gore) %50 persentili 10.400 kilo.
Yani sizin kızınız kilo olarak zaten en az 3 ay ileriyken kafayı yeme durumlarınızın hic olmaması gerekir.

09/20/2010 10:31:00

Görünen köy kılavuz istemiyor canım güvenmekten başka çaremiz yok maalesef.
Tamam elbette kötü olsun istemiyor hiçbiri amaçları kötü değil ama doğrusu
anlatıldığında niye ikna olmuyorlar bunu benim aklım almıyor işte. Az önce eşim aradı
kayınvalidem Defneye bıktım demeyi öğretmiş sanki güzel bişeymiş gibi. Bazen kaka
yapıncada duyuyorum pis kızsın sen kaka yapmışsın tarzı cümleler ve ben sinir oluyorum
yakında bu konuyada bir ayar çekicem ama bakalım yakındır herhalde. Yani demem ki konu
sadece yeme düzeni ile de bitmiyor ona öğretilenlerin içeriğide canımı sıkıyor şu ara
herşeyi en fazla kaptıkları zaman ve yavaş yavaş herşey anlıyorlar kızım kaka yaptı diye niye
pis olsun ki kendileri yapmıyorlar mı???? OFFF DARALDIM YİNE:(((

09/20/2010 10:43:00

Bazen 2 yaşına gelince göndericem kreşe en azından çocuk eğitimi konusunda eğitimli kişiler ordakiler. Gelişimi açısından çok daha yararlı olur diyorum bazende ama 2 yaş bunun için çok erken allah korusun yaşça kendisinden büyük bir çocuk itmeye falan kalksa düşse beni arasalar ne yaparım diye düşünüyorum ikilemler arasında gidip geliyorum. Sanırım en iyisi annemleri eğitmek evet belki kayınvalidemi kolay eğitebilirim ama ya annemi:(( Ağlamak istiyorum yaaa nedir bizim bu çektiklerimiz Yasemin, şöyle arasıra bir araya gelsek konuşsak anlatsak rahatlasak ne iyi olurdu.

09/20/2010 10:47:00

Lutfen beni de aranıza alın Yasemin ve Dilek aynı yolun yolcusuyuz.. ben de kayınvalidemi egitip annesini egitemeyenler grubundayım.. cocugum da en az sizlerinki kadar istahsız .. hatta bir araya getirip bir saatlik yeme performansı olcum olayına girelim (en zoru oldugu icin kahvaltı olsun mesela), disardan istahlı bir cocuk annesi de hakemlik yapsın...

09/20/2010 10:53:00

:)) Hoşgeldin aramıza öyleyse... Sanırım seninde annen ve kayınvaliden bakıyor kızına. Hayatımın hiçir döneminde ben kendimi bu kadar aciz hissetmedim, anlat anlat nereye kadar. Kızımın mama sandalyesinin oturak kısmında kiraz bulurum annem ben yedim onun mama sandalyesinin tablasına koymuştum ordan düşmüş der sanki evimizde koyacak başka yer yokmuş gibi. Kavga eder uzun süre küs kalırız sonra ben yine aynı yerde küp şeker bulurum yine söylerim bu sefer tabi yine annem yiyormuş elinden 1 tane düşürmüş onu almak için eğildiğinde elindekileri yine tablasına koymuş ordan düşmüş yine oturduğu yere. Özrü kabahatinden büyük farkında değil.

09/20/2010 10:53:00

öncelikle ağırlıklı olarak çocuklar ve ebeveynleriyle çalışan bir psikolog olduğumu belirteyim. ancak lütfen burada yazdıklarımı katı ve değişmez kurallar olarak belirttiğimi düşünmeyin. her aile kendi içinde farklı bir sistem ve buna bağlı olarak da yaşanan sorunlar ve çözümleri değişiyor. konu da insanlar olduğu için herşey çok değişken.
nineler ve dedelerle ilgili yaşanan sıkıntılar en çok karşılaştığımız durumlardan biri ve çözülmesi de çok kolay olmuyor. ancak yine de yavaş yavaş daha iyi bir noktaya taşımak mümkün. burada da ebeveynlerin sakin olması sorunun çözümünde önkoşullardan biri. öfkelendiğimiz anda anne ve babalarımız hem yaşları nedeniyle kendilerine saygısızlık ettiğimizi hem de bizi yetiştirirken iyi ebeveyn olamadıklarını hissediyorlar ve tüm uzlaşma kapılarını kapatıyorlar. o nedenle karşımıza almak yerine yanımıza çekmeye çalışmak çok daha fazla işe yarıyor.
yani; yaptığı şeyin yanlış olduğunu belirtmek yerine bebeğinizi ve çocuğunuzu büyütürken onlardan ne kadar çok destek aldığımızı, torunlarına olan sevgilerini gördüğümüzü ve yaşadığımız bir sorunun çözümü için kendilerinden yardım talep ettiğimizi uygun bir dille belirttiğimizde hem kendilerini bu konunun bir parçası olarak görüyorlar, hem torunları için iyi birşey yapacaklarını düşünüyorlar hem de kötü hissetmiyorlar. daha sonrasında hangi konuda zorlandığımızı açıkladığımızda ve nasıl bir yardım istediğimizi belirttiğimizde uzlaşmak daha kolay olabiliyor. burada kendi ebeveynlik tecrübelerinin sizinkinden çok daha fazla olduğunu belirterek işi biraz zorlaştırabilirler. bu noktada bir uzman görüşünden bahsetmek işinizi çok kolaylaştırabilir. yani doktorumuzla ya da psikologumuzla görüştük ve bak bu konuda şöyle şeyler söyledi şeklinde açıklama yapmak sizi biraz daha rahatlatabilir. yapılan yanlış uygulamaların torunları açısından ne tür kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtmeniz yine işinizi kolaylaştıracaktır. (zorla yemek yedirme vb..)  
sizinle bu konuda uzlaşma konusunda atacağı en küçük bir adımda mutlaka olumlu geri bildirim vermekte yarar var. en nihayetinde onlar yaşları ilerleyen ve ilerledikçe daha fazla yalnızlık korkusu yaşamaya başlayan ve genellikle daha alıngan olan yakınlarımız. haliyle bir sorunun çözümüne katkıda bulunduklarını hissetmek herkes için işi kolaylaştıracaktır.
aynı çocuklarımızla yaşadığımız sorunlarda olduğu gibi bunda da çözüm yavaş yavaş olacaktır. o nedenle beklentiyi çok yüksek tutmamakta fayda var.

sevgiler...

09/20/2010 11:14:00

çok haklısınız yasemin hanım. hiç kolay olmadığını biliyorum. ancak yine de yaşanan çatışmaları bebeğiniz çıkarına biraz daha hafifletebilmeniz ya da çözmeniz mümkün.

sevgiler...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...