12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

Ynt: 12 aylık oğlum hala bebek gibi yiyor ...

10/06/2010 12:50:00

aras05, sizin oglunuz icin profil resminizin yanında 1 haftalık ibaresi gozukuyor dolayısıyla anlayamadım ben kac aylık...

10/07/2010 14:57:00

slm, yazdıklarınızı okuyunca şükrettim halime. süper yemiyor hanımefendi yemeklerini ama fena da değil (maaşallah). ana kahvaltımız hala kaşık maması hem de katkısız ama bundan sonra bizimle beraber ekmek, kaşar peyniri, zeytin, salatalık takviyesi yapıyor, kendi yemeyi seviyor.
ben hiç blander kullanmadım ve dişlerinin de erken sayılabilecek bir dönemde çıkmış olması avantaj oldu. gerçi yaklaşık 7 aylık olduğundan beri hep bişeyler verdim ağzına. hatta biz abarttık şu aralar favori atıştırmalığımız fıstık. fıstıkları ceyrek parcalar halinde tek tek koyuyorum önüne tatlı tatlı yiyiyor ön dişlerle :)
kv.ye gelince. tabi ki anlattığınız gibi bizim de tarzlarımız çok farklı. akşam eve gidince ne yaptınız ne yedi nasıl yedi diye sorgulamaya kalksam çılgına dönerim herhalde. bende biraz olsun içimi rahatlatmak için hiçbir şey sormuyorum. derler ya göz görmeyince gönül katlanıyor diye o hesap bizimkisi. çünkü kendince o da en iyisini yapmaya çalışıyor. zaman zaman laf arası şöyle olmalı böyle olmalı falan diye söylüyorum ama ne kadarını dikkate alır bilemiyorum.
erken tuvalet eğitimi için 7 aylık olduğundan beri kakasını oturağa yaptırmaya gayret ediyorum. farkettiğim zaman paldır küldür koşuyoruz oturağa. ama kv kakası geldiğinde sehpa altına girip orada bitiyor işini diye anlatıyo bi de bana. ee diyorum farkedince koşsanıza hemen (ki bunu yapabilecek kadar dinç) yarım bırakır diye gitmiyoruz diyor. ne diyeyim ben şimdi. bırakmıyor ben aylardır götürüyorum, sen de götürsen belki çoktan alışırdı, bizler hep alışmamışmıyız, ben uzun zamandır kakalı bez atmıyorum falan diyorum ama bana mısın demiyo. bildiğinden şaşmıyo.
anneme bırakıyoruz zaman zaman o zaman içim bir rahat oluyor ki anlatamam. yaptığı herşey aynı ben gibi :) ama tabi sürekli bakarsa durum değişir mi fikrim yok.

10/11/2010 12:13:00

yaseminaaa oglum 1 yaşında yanlışlık olmuş düzelttim,:)

10/12/2010 14:32:00

Arkadaşlar bu yaşadıklarınızı aşağı yukarı bizde yaşadık. Bu süreçlerden biz de geçtik, zamanla ve denemekten vaz geçmeyerek pütürlü yemeğe alıştırdık, parça pinçik ede ede yemesine izin verdik. Özellikle bulamaç halinde yemek yediği dönemlerde bir yandan eline kaşık verdik, kendisi de yemeyi denesin diye. Böylelikle hem kaşık tutmayı öğrendi, rast gelede olsa bir şeyler yedi, zamanla da taneli, parça yiyecekler de yemeye başladı. Elinde kaşık mücadele ederken bende yediriyordum kaşıkla, oyalanıyordu bir yandan dikkati dağılıyordu, kaşığı daha  az red eder oldu. Şimdi kaşık çatal vermeye devam, öğünlerde kirlenmesine üzülmeyeceğim günlük bir giysi giydiriyoruz, mama sandalyesinin altına da bir örtü, döke saşa yiyor.

10/12/2010 14:32:00

Arkadaşlar bu yaşadıklarınızı aşağı yukarı bizde yaşadık. Bu süreçlerden biz de geçtik, zamanla ve denemekten vaz geçmeyerek pütürlü yemeğe alıştırdık, parça pinçik ede ede yemesine izin verdik. Özellikle bulamaç halinde yemek yediği dönemlerde bir yandan eline kaşık verdik, kendisi de yemeyi denesin diye. Böylelikle hem kaşık tutmayı öğrendi, rast gelede olsa bir şeyler yedi, zamanla da taneli, parça yiyecekler de yemeye başladı. Elinde kaşık mücadele ederken bende yediriyordum kaşıkla, oyalanıyordu bir yandan dikkati dağılıyordu, kaşığı daha  az red eder oldu. Şimdi kaşık çatal vermeye devam, öğünlerde kirlenmesine üzülmeyeceğim günlük bir giysi giydiriyoruz, mama sandalyesinin altına da bir örtü, döke saşa yiyor.

10/12/2010 14:35:00

Demem o ki yemek yedirirken bütün ip sizin elinizde olmasın, çocuklara da kendilerine zarar vermeyeyecek kaşık çatal verin, önlerine tabak koyun, zamanla bir oyun olmaktan çıkıp ağızlarına bir şeyler atmaya başlıyorlar, bir bakmışsınız kendi başlarına sizin yediklerinizden yemek yemeğe başlamışlar. Herkese kolay gelsin, çocuklarımızın iştahı bol olsun. 

10/13/2010 06:54:00

Bir sorum olacak,

Gecen hafta ve bu haftasonu, iki kez hafif puturlu birkac kasık yemek verme gafletinde bulundum. Ilk iki kasık yutuldu. 3-4 kasıklara gelindiginde, muhtemelen onceki yuttukları bogazından gecmediginden veya takıldıgından veya bir sekılde ogutemediginden zavallım bogurmeye basladı. Boguunce de onceki sorunsuz yedikleri de cıktı. Ayrıca rahatca yutamadıgında bizimki yutmak yerine dilinin uzerine geri cıkarıyor oradan da asagı atıyor. Bu soru nasıl asılır, ben kendime zaman tanımayı dusunuyorum, 18. aydan once bu puturlu olayına yeni bir giris yapmak istemiyorum. Zaten sinirli ve gergin bir yapım var, hasta olmaktan korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız?

10/13/2010 11:44:00

Pütürlü şekilde yemek verdiğinizde, bir iki kaşık sonra bir iki yudum su içirin daha kolay oluyor. Kaşıkları sık sık vermeyin, yuttuğundan emin olduktan sonra yeni lokmasını verin.
Stresi önlemek için ben şöyle yapıyorum. Yemek yedirirken kendim aç olmuyorum, önceden bir şeyler yemiş oluyorum ve hep birlikte masaya oturuyoruz, hafif bir müzik çalıyorum ve dediğim gibi eline bir kaşık veriyorum. Eğer zorlanıyorsam yedirmekte babasına devrediyorum, biraz da baba ilgileniyor. Her şeyi kendiniz yapmayın bırakın baba da uğraşsın, o zaman biraz nefes alabilirsiniz.
Bir örnek: Israrla kaşığı ağzına sokmak istediğim bir gün inatla ağzını açmadı ve birden gazını çıkardığını duydum. Bebiş gazı varken doğal olarak yemek istemedi.
Çok susamış olabiliyorlar o zamanda yemek yemek istemiyorlar, yemekten önce biraz su içirebilirsiniz, aman miğdesi dolana kadar vermeyin.
Yemekleri tamamen tuzsuz yapıyordum fakat son bir aydır biraz tuz ekliyorum çok az. Daha fazla yediğini gördüm.
Daha önce söylediğim gibi siz açken yemek yedirmeyin, otomatikman açken şekeriniz düşüyor olabilir bu da daha az sabırlı ve sinirli olmanıza sebep olur en azından bir dilim ekmek ve peynir veya  bir elma ve bir bardak süt içebilirsiniz, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz inanın.
Sofraya yine yemeyecek inancıyla oturmayın, çocuklar bunu çabucak hisseder. Kolay gelsin.

10/19/2010 08:54:00

canım geç bile .bulunmuşsun gaflette ....hiç 18 ayı bekleme bence bir kaşıkta olsa hergün ver...

10/19/2010 08:55:00

canım geç bile .bulunmuşsun gaflette ....hiç 18 ayı bekleme bence bir kaşıkta olsa hergün ver...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...