zorla sezeryan oldum/doğum hikayem

01/03/2012 07:05:00

39+5 te son kontrolde rahim ağzı sert, açılma zor olacak diyerek ertesi gün sezeryan için ameliyathaneyi ayarladı. Ben istemiyordum bütün gün düşünüp taşınıp gece doktoru arayıp ameliyat randevusunu zorla iptal ettirdim. Sorumluluk almıyorum bundan sonra diyerek zaten bozuk olan sinirlerimi daha da gerdi.
Suni sancı, epidural hiçbir şey önermedi doktorum.
Ertasi sabah nişanım geldi. 3 saat sonra hastaneye gittik. Doğum başlamıştı. Sancılar düzenliydi ve 2 cm açılma vardı. Doumhaneye alındım sadece rahimağzını yumuşatmak için bir serum verdiler.  6 saat sonra 2cm açılmam ancak 3 cm olmuştu sancılarım şiddetlenmişti ve 3 dakikada bire düşmüştü. İlerleme olmuyor diyerek doktorum sezeryana aldı. Ben bunu sindiremiyorum. Bekleseydik normal doğum olmaz mıydı?
3200 civarında beklediğimiz bebek 3900 gr doğunca, 'Bak niye çıkmak istemiyormuş iri bebekmiş, çatın dar' dedi doktorum.
Genelde aynı bahane ileri sürülerek sezeryana yönlendiriliyor diye düşünüyorum.
Sizler ne düşünürsünüz böyle bir durumda?
Doktor sezeyan yapmayı kafasına koymuştu, öyle ya da böyle istediğini yaptı.
Benim içim rahat. Planlı sezeryan olmadım en azından. Doğum sancılarını yaşadım. Belki son gün başka bir doktora danışılabilirdi ama doğum başladıktan sonra kime danışacaksınız nereye güveneceksiniz?
Sorular sorular.. 7 ay oldu hala sindiremiyorum.
Hala normal doğum yapabilirmiydim diye düşünüyorum, normal doğumla ilgili yazılar okuyorum.
Artık kabullenmeliyim ama olmuyor işte olmuyor.

Ynt: zorla sezeryan oldum/doğum hikayem

01/03/2012 07:24:00

Doktor o şekilde yapmasaydı ne olurdu bilemiyoruz. Türkiye'de yaşıyoruz. Bunlar da bizim doktorlarımız. Keşke normal doğum daha fazla özendirilse, beklense... İyi olur ama bir günde olmuyor işte, yavaş yavaş. O nedenle bence çok üzülmemek, çok takılmamak lazım. Önemli olan, günün sonunda ikinizin de sağlıklı olmasıdır. sevgiler.

01/03/2012 22:06:00

icindeki sikintiyi olumlu birseye donusturebilirsin. evet belki gereksiz sezaryen oldun, ama demek ki yeterince bilgili degildin, simdi hala bu konuyu okuyup yazdigina gore ikinciye daha hazirlikli girersin, insallah da normal dogum olur.

01/04/2012 13:47:00

Artik bu konularda bir sey diyemiyoruz ama kendi ornegimi vereyim; sancilar 3 dakika birdi ve 1. gun 1 cm acilma, 2. gun hala 1 cm acilma, 3. gun 2 cm acilma, 4. gun 3 cm acilmam vardi.

non stop sanci cekiyordum ancak bebek iyi diye beni eve geri gonderiyorlardi, sanci cekmeye devam etmem icin. 4 kere hastaneye, doguruyorum diye gittik ve hep geri gonderildik.

4. gunun aksami, 3 cm acilmayi duyunca, aglamakli bir sekilde, 10 cm olana kadar 10 gun gececek deyince ebe, "yok, bundan sonrasi hizli olur, sabaha dogurmus olursun" dedi, oyle de oldu..

Carsamba aksami 6'dan, pazar sabahi 8'e kadar, araliksiz surdu dogum..

Bildigim tek sey, Turkiye'de olsaydim kimse bu kadar bekletmezdi beni...

01/04/2012 13:49:00

Kendini yiyip bitirme, sonucta senin elinden gelen bir sey yok maalesef. Doktor ne derse o oluyor.. Burda da doktor-ebeler ne derse o oluyor.. Dedikleri seyler birbirine zit maalesef..

Tek basina duzeni degistirmek imkansiza yakin..

01/23/2012 18:38:00

merhaba, ben son haftada doktorumu değiştirdim bu yüzden. toprak bir türlü gelmiyordu; son muayenede ben risk alamam, su da az kalmış dediğinde başka bir doktor bulmam gerektiğini hissettim. gittiğim bu son doktor, suyun gayet yeterli olduğunu, beklenebileceğini hatta bebeğin boynuna kordon dolandığını - ki her muayenede öneclikle kordon dolanması yok deniyordu bize, önceki doktorumuz tarafından- yine de bunun çok büyük bir tehlike arz edeceğini sanmadığını söyledi. önceki doktorun verdiği tarihten itibaren tam 20 gün daha bekledim!! 4 martta gerçekleşeceği söylenen doğum 24 martta oldu. ama bu noktada ben de kendimi çok kötü hissediyorum zaman zaman, normal doğum olmadı çünkü. doktorumuz elinden geleni yaptı, sancıları yaşadım, bir türlü rahim yumuşamadı ve tam açıklığa ulaşamadım.7 cm de kaldım. bu arada dayanamayıp epidural aldım. bebeğin kalp atışları düzensizleşti, ets'ye bağlanmak istemediğim halde onsuz olmadı, dolaşamadım, sancıları yatakta karşılamak çok zordu. küçücük odada sıkışıp kaldık eşim emre ile. sabaha karşı 5 te artık gerçekleşmeyeceğini hissettim doğumun ve bebeğe bir şey olursa kendimi asla affedemezdim ve ebeler sürekli kararım yüzünden yargıladılar beni. zorunluluklar ve 20 günlük gergin bekleyişin ardından en doğrusunun bu olduğuna kendimi inandırdım. 

çok uzun yazdım ama seni anlıyorum. ikinci doğumumda yine aynı doktorla yola çıkıp, daha sakin olacağım. ssvd yapacağım. inanıyorum:))

01/24/2012 10:08:00

hedera-helix inşallah ikinci doğumun istediğin gibi olur. Beni anlayan insanların olması mutlu etti beni. Artık sorgulamayı bıraktım. Oğlum ve ben sağlıklıyım gerisini düşünmüyorum artık.  

02/03/2012 10:19:00

sehergil, ben de sezaryenimi zorla sezaryene alındım diye tanımlayanlardanım. evet neredeyse zorla... psikolojik zorbalık yapılarak alındım. 5 kilo dedikleri bebek 3800 gram doğdu. ben senin yaşadığın süreci tam 9 ay bilfiil yaşadım. her önüme gelene bana yaşattıkları zulmü anlattım. şimdi daha iyiyim. toparladım. ssvd hep ilgi alanım oldu o olaydan sonra. sürekli araştırdım. yahoo ve facebook'ta ssvd grubu var. üye olabilirsin. güzel paylaşımlar oluyor. maalesef ülkemizde bu sorun kanayan bir yara. İstenmeyen sezaryenler, gereksiz sezaryenler... kandırılan anneler... bunları yaşayan anlar. yaşayan daha iyi bilir. o yüzden destek olmamız lazım birbirimize. sevgiler.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ssvd

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...