evlilikler hakkında...

<12>
06/03/2011 08:39:00

Doğru platform mu bilemiyorum ama bugün okuduklarım üzerine kendi düşüncelerimi paylaşmak istedim..

Burada hepimiz anneyiz , erkek çocukları , kız çocukları yetiştiriyoruz ..

Geleceğin sağlıklı ailelerini kurmaz bizim elimizde aslında..
Maalesef bizim toplumuzda çoğunluk olarak bakıldığında erkekler büyük özgüvenle , kızlar ise kocan ne derse onu yap, kocanı kızdırma, evin reisi o söylemiyle büyütülüyor..

Ama gerçekler o kadar farklı ki gün geliyor evlilikler çıkmaza giriyor..
Rahmetli anneannemin evindeyken , ben daha küçük bir çocukken yapılan konuşmalardan çok rahatsız olurdum, bir şey olduğunda hemen anneme telkine başlarlardı aman kızım o senin kocan, aman karşı çıkma ,o ne derse o olur , sakın sözünden çıkma..annem bir yere gidiyorum dese kocanın iznini aldın mı derlerdi..

o yaşta bile çok tuhaf gelirdi bu sözler bana , çok yadırgardım, neden bir insan başka bir insanın sahibi olsun ki evcil hayvan mı bu diye düşünürdüm..
çok şükür benim çekirdek ailemde durum farklıydı, o kadar özgür ve ayaklarımın üzerinde duracağım şekilde büyütüldüm ki..bizim evde benim evleneceğim ihtimali bile söz konusu değildi :) babamın tek lafı büyüyecek iş kadını olacak, kariyeri olacak, evliliğe vakti yok kızımın derdi..

gün gelip evleneceğim zaman bile babama söylerken mideme kramplar girdi, günlerce elim titredi heyecandan..

Evlilik , ortak bir hayatı paylaşmak aslında..aynı bakış açısına sahip insanların bir evde beraber hayatın yükünü sırtlanmaları.. Ama kadının ve erkeğin beklentileri birbirinden farklı olduğunda sorunlar yaşanıyor..erkek kadını kendisine yemek pişirecek, evi temizleyecek, çocuğu büyütecek, kendi cinsel ihtiyaçlarını karşılayacak bir eşya konumunda gördüğünde kadının beklentileri ile çelişiyor..sonra mutsuzluklar, kavgalar , gürültüler geliyor…

Erkek kadını bir insan değil de kendine ait bir varlık olarak görüyor , çünkü böyle yetiştiriliyor.. kadın hayatı boyunca sadece evliliğe hazırlandığından kendi ayakları üstünde durabileceğini hiç düşünemiyor…Maalesef toplumumuzun çoğunluğu böyle…

Halbuki kadın kendi ayakları üstünde dursa , kocasına bir birey olduğunu gösterse, kocası bunu baştan bilip bu şekilde evlense , mutsuzluklar daha az olurdu diye düşünüyorum..

Başka sebeplerden yürümüyorsa ilişki de birbirlerine güle güle deyip yollarına devam etseler farklı şekilde..

Bizler çocuklarımızı bu şekilde yetiştirirsek ileride kuracakları aile yapıları daha sağlam, daha sağlıklı olur diye düşünüyorum…

Bunlar sadece kendi fikirlerim , derdi olanların yazışmalarında birbirimizle atışmak yerine, başka bir başlık altında tartışılabileceğini düşündüm :))

Ynt: evlilikler hakkında...

06/03/2011 09:07:00

e yazmışın işte daha benden ne fikri bekliyosun ki :)))))))

06/03/2011 09:08:00

temeli budur üzeri dekorasyon olur ki bence sadelik en iyisidir handem ;)

senin yazacak , ekleyecek çok şeyin vardır gülüm :)))

Evliliğin sihirli değnek olmadığına, boşanmanın da hayatın sonu olmadığına inanıyorum.
Önemli olan bizim (çocuk, anne, baba, hepsi) nasıl mutlu olacağımız... (bence)

(tembelim, az önce yazdıklarımdan kopyaladım buraya:)))

06/03/2011 09:09:00

sırf seni sevdiğimden o da Hande :))

Yoksa benim "evlilikler hakkında" başlığında ne işim olur, iki kelam etsem kim inanır di mi :P

06/03/2011 09:09:00

boşanmaktan bahsetmiyo konuyu da okumamışın gülcan otur SIFIR! :))))))))

06/03/2011 09:10:00

Gülcanım bence en çok senin olur :)))))

06/03/2011 09:10:00

walla  sen  herşeyi çok güzel   yazmışsın ben de okudum okudum...sonuna kadar  sana  katılıyorummm...biz  bu çocukları  yetiştirirken umarım bu  bakış açılarını  çocuklarımıza  verebilriz...
ama bazı  hayat...elde  olamayan  sebeplerden  farklı  yönlere  kayabiliyor...

06/03/2011 09:12:00

ben oğlumu bu şekilde yetiştireceğim.. Tek başına yaşamayı öğrenecek önce , sonra da başkasıyla beraber yaşamayı.. öncelikli olarak insanlara saygı duymayı, kimseyi kendi malı gibi görmemeyi..

Babası olsaydı herşey kolay olurdu, önünde en güzel örnek oluyor duracaktı :)

06/03/2011 11:30:00

Benim eşimde aynı senin örnekte gösterdiğin tipik koca modelindeydi hande , halende vardır o tip düşünceleri..

bakarsak bende çok farklı yetiştirilmedim,.. yetiştirildim ama öyle yetişmedim.. farklıydım hep, biraz asi bulurlardı aile içinde, akraba ortamlarında farklı çıkışlarımla tuhaf karşılanırdım genelde.. :) ve hiç te umrumda olmazdı genelde..

bu özgür ruhum eşimede başta ağır geldi.. kendisi baskıcı bir tip olmamasına rağmen, yetiştirilme tarzından kaynaklı, ezberleriyle yaşamaya ve yaşatmaya  çalıştı bu ilişkiyi.. ve nihayet benim farklı olduğumu sonunda anladı ve farklının farkınında doğru olabileceğini, hata ve hatta daha güzel olabileceğini anladığında ilişki çok keyif verdi..

he nedir bi yere gdierken mutlaka söyleirm önceden. bu izin babında değildir haber vermek için ve yeterince açıklamasını yaparım.. bundanda gocunmam.. evde,yemek nerde, bu neden yıkanmadı, şu nedne şöyle gibi şeyleri hiç yoktur olmadı.. öyle şeyler yaşamadım hiçç..şans belkide pek dert etmeyen biri böyle şeyleri.. örneğin kahve ister ve benim canım yapmak istemezse bunu sorun etmez kalkar kendi yapar yada içmez :))

ama ben şunu da söyleyebilirim nihayetinde o bir erkek, ben bir kadınım, önce insanız eşitiz  tabii olarak, ama farklıyız da ona sığınacağım yerlerde var, ve onunda bende sığınacağı yerler vardır.. sığınıyodurda belkide.. ve ben bir türkle evliyim bunu bilerek evlendim..

hiç bir gerçeği görmezden gelemem..
sevgiler..

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...