10 ay-uyku-memeyi bıraktırma

04/11/2010 19:19:00

merhabalar.
alya 10 aya girdi.doğduğundan beri uyku problemimiz var.memeyi uyku objesi olarak benimsedi(hata bizden kaynaklandı.kolikliyken yeterki bir an sussun diye memeyle uyuttuk)saat başı uyanıyor.ama abartmıyorum gerçekten saat başı uyanıyor.uykusuzluğu işe gözü kapalı gitmeyi geçtim artık sinirlenirim kaldırmıyor.memede uyuyor yatağına koyuyorum koyar koymaz tekrar uyanıyor ve meme hariç hiçbirşekilde uyumuyor.sabaha kadar defalarca kalkıyorum.akşam olmasın istiyorum.ve her akşam ağlamaktan helak olduğum için memeden kesmeyi düşünüyorum ama bu sefer buda çok acımasızca geliyor.ne yapacağımı bilmiyorum.sizlerde durumlar nasıl?

Ynt: 10 ay-uyku-memeyi bıraktırma

04/11/2010 19:43:00

ben de ilk sekiz ay boyunca aksamlari memede uyutuyordum...kolik sorunumuz yoktu ama sanirim benim kolayima gitmisti, sonra da devam ettirdim rahat diye. Ama dedigin gibi memede uyudugu icin gece her uyandiginda tekrar memede uykuya dalmak istiyordu ve ben altinci aydan sonra gece uyanmayan bir bebek hayal ederken git gide daha sik uyanmaya basliyordu (4-5 kez gibi). 8. ayda artik buna bir dur demem gerektigine karar verdim ve aksamlari emzirirken uyumamasi icin 1- isiklari acik biraktim 2- yuksek sesle masal okudum 3- gerekirse babayi cagirdim oyalamasi icin
Buna ek olarak da uyku ritueline (banyo-masaj) biraz daha erken basladim uykusu cok gelmis olmasin ve dalmasin diye...sonra da yatagina yatirdim ve tabii ki ilk bir kac gece epey tepki verdi ve direndi..sanirim 3-4 gece nerdeyse 20-30 dak. boyunca oyalamak zorunda kaldim, oyunlar oynadik, sarkilar soyledik..ama bir kac gun sonra sure kisalmaya basladi ve su anda artik yataga koyduktan 5-10 dak. sonra uyumus oluyor ve tepki vermiyor artik. Gelelim gece uyanmalarina...memede uyutmayi kesince gece uyandigi zaman da memeyi beklemez oldu (sadece ilk gece, ilk uyandiginda direndi epey ama ben de inat ettim ve emzirmedim, 1 saat surdu bu direnme) .
Su anda yine uyaniyor bazen geceleri fakat genelde kucagima almadan tekrar uykuya dalabiliyor. (Dis cikardigi zamanlar haric..)
Bu arada Tracy Hogg'un Yatir-Kaldir Yontemini de denedim ilk baslarda ama bize uymadi pek..belki sana uyabilir..bununla ilgili bir yazisma olmustu: https://www.nurturia.com.tr/questions/d7204bb1-5fe4-4725-8dbf-9d3b016e1c37/1/tracy-hogg-yatirkaldir

04/12/2010 08:32:00

Oy oy Elif Alya , tamda senin zamanlarında yakınmaya baslamıs ve cocugum 14.5 aylık olmasına ragmen ilerleme katetedememiş bir anneyim . Zamanla düzelmiyor yani . Ne karar alırsan yılmamak sart. Bir öyle bir böyle olmuyor cünkü. Ay sonuna dogru bende bir girişimde bulunmayı düşünüyorum tekrar . Allah sinirlerimize hakimiyet versin diyorum artık , çok zor  .
Kesersende bence kendini kötü hissetmemelisin kanımca . Bir süre sonra kullanmaya baslıyor cocuk bu durumu cünkü. Sevgiler

04/12/2010 08:51:00

Sevgili elif alya ve elejan www.agubugu.com da Sabiha Paktuna Keskin ve ekibinin annelerin mektuplarına yanıt ve çözüm önerileri var. Her konuda soru ve yanıtlar.
Tavsiye ederim. Müptelası oldum diyebilirim. S.P.Keskin 0-3 yaş arası bebekleriniz ağlatmadan büyütün diyor. O nasıl istiyorsa öyle beslenmeli, öyle uyutulmalı ve öyle temizlenmeli. Çok zor ama malesef bebişlerimizim özgüvenli büyümesi, ilerde kendi kararlarını kendi alabilen,kendine güvenen çocuklar ve yetişkinler olmaları için mecburuz :)))

Elif alya eğer Alya saat başı uyanıyorsa sütün yetmiyor olabilir. Hızlı büyüme dönemine girmiştir, normal beslenmesi yetmemeye başlamıştır. Devam sütüyle takviye yapabilirsin. Bir dönem bizde de aynı sorun vardı. Akşam 21.00 ve 11.00 de 4 er birim devam sütü ile ya da uymadan önce muhallebi ve 11.00 de rüya öğünü ile uykularını epey bi uzattık. Diş döneminde yine bozuldu ama geçici olduğunu biliyoruz. Alyanın ve sık suyanan diğer tüm bebişlerin gündüz öğünleri de yetersiz kalıyor olabilir. (bebek farlı saatlerde uyanıyora açlıktan, aynı saatlerde uyanıyorsa alışkanlıktandır derler) Ya da Alyacık sadece ve sadece orada olduğundan emin olmak istiyordur.

yukarıda bahsettiğim linki şiddetle tavsiye ederim, kolay gelsin hepimize,
sevgiler

04/13/2010 08:32:00

Memede uyutma hatasına cogu anne gibi ben de kapıldım! Hem de 4.-5. ayları civarında... O zamana kadar gece bazen 7-8 saat kesintisiz uyuyan oglum o sıralarda diş cıkarıyordu ve meme emmeden baska bir sekilde kesinlikle uyumamaya basladı. (Hatta geceleri aglarken emmmmmmeee diye aglıyordu) Hala geceleri en azından 3 kere filan uyanıp emiyor. Ben de emmeden uyutmanın yollarını arıyorum ama olayın baska bir yönüne de dikkat cekmek istiyorum: Gece emzirmeyince cok şişiyor memeler ve kalkıp sagmak daha zor geliyor, hatta sagınca artık eskisi kadar cok süt de gelmiyor... Gecenlerde bu yüzden mastit gecirdigimi ve antibiyotik kullanmak zorunda kaldıgımı da eklemeliyim.
Sütten bu cagında kesmek hakkaten zor hem psikolojik hem fizyolojik acıdan... Ama Elif, senin moralinin düzgün olması Alya icin daha önemli degil mi? Burda sanki bir fayda-zarar karsılastırması yapmak lazım... Gecede 3 kere kalkıyorum diye kafam sersem gibi oluyor sabahları, senin durumunu düsünemiyorum...
Bir de birkac gece sunu denesen: Saat bası o uyanmadan sen alıp emzirip tekrar yatagına bıraksan... Bir ara yapmıstım ben bunu ve ise de yaradı, en azından 5 kere degil de 3 kere uyanmaya basladı.
Herkese kesintisiz uykulu geceler diliyorum... Sevgiler...

04/14/2010 19:14:00

herkese çookk teşekkürler arkadaşlar..
biz uykusuzluğa aynen devam ediyoruz.hatta geçen birkaçgün saat başı uyanmalar yarım saate kadar düştü.  
sevgili elajan tracy hogg bizede uymadı.o iradeyi gösteremedik. ve alya daha çok daha çok ağlayınca pes edip meme vereceğimi öğrendi.yani bize yarardan çok zarar verdi.

sevgili hayat Allah kolaylık versin.umarım başarılı olursun.haberdar et beni olurmu sonuçtan.

sevgili nehir çok teşekkürler link için.teker teker izlemeye başladım sp keskinin videolarını.

sevgili seralp o uyanmadan alıp emzirmeyi bu geceden itibaren denemeye başlıcam.2 saat bile kesintisiz uyusa ne çok mutlu olurum bir bilsen. 

04/14/2010 19:29:00

Elif-alya 10 ve 11. aylarda bebeklerde sık uyanma ve eğer emiyorsa bunu abartma gibi bir durum olabiliyor. Hatırlıyorum Tan'da da benzer bir durum olmuştu ve başka arkadaşlarımda da.  Ama sonradan düzelmişti. Yani gece yine meme için kalkıyordu ama bir ya da iki kere.
geceleri meme yerine su veya ılık rezene gibi şeyler vermeyi deneyebilirsin.  Ama geceleri ağlatarak uyutma bence de. İradenin ötesinde yazık kuzulara. Ne kadar emecekler ki hem zaten. 
Ben Tan'ı 15 aylıkken memeden kestim ve tahminimden kolay oldu, ama tabi bir 15 gün gecelerimiz kabus geçti. Emzirmeden sakinleştirip uyutmak, şarkılar ninniler falan filan....
Ama inan oluyor. Moralini yüksek tut, sevgiler...  

04/15/2010 18:42:00

bugun oyun grubumuzda da bu konu acildi, cogu anne dertliydi...16 aylik oglu bile hala surekli uyanip meme isteyen bi arkadasimiz care bulmaya calistigindan bahsetti...sanirim tek bir dogru yok maalesef bu sorunu cozmek icin, herkes kendine gore en dogru ve kabul edilebilir yontemi bulup uygulamali...kimisine Yatir-Kaldir uyuyor, kimisine Ferber, kimisine No Cry Sleep Solution...
Ben mesela sadece uyku konusunda degil genel olarak da bebekleri 9.aydan sonra biraz aglatmanin (yalniz birakarak degil tabii) zarari olmadigina inaniyorum...her agladiginda istedigini elde edecegine inanip simarik bir cocuga donusme riski benim icin fazla yuksek...ve etrafimda bir suru boyle simarik, istedigi olana kadar tutturan ve avazi ciktigi kadar bagiran cocuk var maalesef. Ozguvenle buyutmek icin kararinda uygulanan disiplinden fazla odun veriliyor gibi geliyor bana ama bu tamamen benim fikrim tabii...herkesin gorusune sonsuz saygim var.

04/16/2010 06:51:00

elif_alya bebeğinin dişi çıkacak olabilir mi
benim kızım ne zaman diş çıkartacak olsa nerdeyse normalde 2 uyanıyorsa 4-5 defa uyanmaya ve huysuz huysuz ağlamaya başlıyor
bir arkadaşıın kızı daha aynı huzursuzluğu yaklaşık 1 ay yaşadı dişler hemen de çıkmayabiliyor

05/14/2010 19:30:00

merhaba elif-alya, nasıl oldu durumlar? merak ettim hersey yoluna girdi mi diye...
kolay gelsin... sevgiler...

05/15/2010 17:43:00

Merhaba. Biz de 9 aylığız ve neredeyse 2 aydan beri geceleri vızır vızırız. Açıkçası geceleri kalktığımızda saate hiç bakmıyorum, bakacak halim olmuyor. Dolayısıyla kaç saatte bir kalkıyoruz hiçbir fikrim yok ama çok sık kalkıyoruz. Bu sebepten olacak ki, bebiş son birkaç aydır artık kendi yatağında da yatmaz oldu, beraber yatıyoruz ve her vızıltıda meme emiyor. Genellikle 1-2 dakika içerisinde uykuya dalıyor ama bu sabaha kadar tekrar ediyor. Öğle saatlerindeki 1,5-2 saat süren uykularda bu vızıltıları yaşamıyoruz genelde. Sinirlerim ara ara yıpransa da, dayanacak gücü içimde bulabiliyorum. Bakalım ne kadar sürecek.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...