10 ay-uyku-memeyi bıraktırma

Ynt: 10 ay-uyku-memeyi bıraktırma

01/13/2011 15:18:00

merhaba,

çocukları emzirmeden uyumaya alıştırmanın sistematik yolları var. çocuk süt ve anne kokusuyla uykuyu eşleştirdiği için uyumaya çalıştığı zaman bunları da istiyor. önce uykuya geçiş sırasında kaç dakika emzirdiğinizi ölçün. diyelim ki 15 dakikalık bir emzirmenin ardından bebeğiniz uykuya geçiyor. ilk gün bunu 14 dakikaya indirin ve uykuya geçmek üzereyken emzirmeyi bırakın. birkaç gün sonra 13 dakikaya indirin ve yaklaşık 3-4 dakikaya indirene kadar bu çalışmayı yapmaya devam edin. bu arada işinizi kolaylaştıracak küçük bir yöntem daha var. bir-iki gün giydiğiniz bir atleti ya da buna benzer süt kokusuyla beraber sizin kokunuzu taşıyan bir giysinizi beşiğine serin. özellikle başına yakın bir bölgeye sererseniz daha da kullanışlı olur. uyku öncesi memeden ayırmanız için eşinizden de yardım istemelisiniz. çünkü o uyumaya çalışırken yanında sizin olmanız ister istemez süt kokusunu çağrıştıracak ve bebeğiniz sizden tekrar emzirmenizi isteyecektir:)
eğer uyku düzeniyle ilgili daha ayrıntılı bilgi verebilirseniz belki daha çok yardımcı olabilirim.
sevgiler:))

01/13/2011 15:36:00

valla cnm çok iyi olur bu konuda yardımcı olursan aslında yapmayı çok isterim ama dalmaya yakın bırakıyorum yatağına ama ağlıo uyanıo tekrar başa sarıyoruz. böle olunca ne yapayım eşim mi direk gitsin ama ayılıyo. uyku düzen ile ilgili bilgi mesela ne yazayım?

01/13/2011 15:48:00

akşam kaçta uyuyor, gece kaç kez uyanıyor, uyku rutininiz var mı, gündüz kaç kez ve hangi saatler arasında uyuyor, emzirmeniz dışında neler uykuya geçmesine yardımcı oluyor gibi bilgileri paylaşabilirseniz biraz daha fazla yardımım dokunabilir:)

01/13/2011 16:01:00

öncelikle çok teşekkür ederim:)
bizim uyku düzenimiz genel olarak bazı zamanlarda değişebiliyor tabi herzaman böyle olmuyo ama yazayım.
akşam engeç 23de uyuyor.
gece ilk uyku bazenn uzun oluyo 2de bi uyanıyo sonra her saat başı hemen hemen sabah 9.30 a kadar.
sabah 9.30da kalkarsa günde iki kere uyuyor biri 12.30-13 civarı bu uykusu genelde hafif ve kısa sürüyo
ikinci uykusu akşam üstü 4-5 civarında bu uykusu bazen 2 saat olabiliyor.
uyku rutinimiz şöyle

mama
alt değişme
pijama
babaya iyi geceler dileme
ve her gece aynı ninniyi dinleyerek ayakta gezinerek emzirme

bi dün gece ayakta emzirmedim yatağa yattık dolaştı dolaştı kafasını koydu yastığa kalktı derken en son yoruldu meme dedi verdim emdi emdi. sonra bıraktırdım yan döndü uyudu tabi bu sırada ninni hep çalıo.bu bir ilkti:)

01/13/2011 16:01:00

he bazen derin uykuya dalınca emzik veriyorum bazende anlıyo ittirio

01/13/2011 16:47:00

gece uyku saati biraz geçmiş. ayrıca gündüz uyku saatlerini de yeniden düzenlemeniz sizi rahatlatacaktır.  öğleden sonra saat 4-5'i geçen uykular bebeklerin gece daha geç ve daha zor uyumasına neden oluyor. bu nedenle öncelikle uyku saatlerinizi düzenlemenizde fayda var. bebeklerin büyüme hormonları en çok gece 10 ve 2 saatleri arasında salgılanıyor. bu sürecin sağlıklı yaşanabilmesi için ise bebeğin karanlıkta ve uykuda olması gerekiyor. ayrıca bebeğiniz gece 11 gibi uyuyorsa sizin dinlenmeniz ve kendinize zaman ayırmanız için çok az vaktiniz kalıyor olmalı. bu nedenlerle benim size önerim öncelikle uyku saatlerini düzenlemeniz yönünde olur.

eğer yazdıklarım size uygun geliyorsa uyku düzeninin oluşturulması için neler yapmak gerektiğini konuşabiliriz. ancak şu an işyerindeyim ve ne yazık ki çıkmam gerekiyor. yazacaklarınıza yarın cevap versem olur mu?

01/13/2011 16:54:00

tabi canım ne demek aslında bana uygun gerçekten kendime zaman hiç ayıramıyorum fakat babamız geç geliyor 9 gibi oyüzden kızımla daha çok vakit geçirsinler diye birazda bu kadar geç yatıyo bide mesela hafta iki üç sefer ya annemde ya kayınvalidemde oluyoruz böyle oluncada kızın yatma saati gecikiyo bu gibi durumlarda nası yapıyosunuz?yarın bekliyorum cevaplarınızı ozaman bu gecede eskisi gibi devam edeyim sonra sizin dediklerinizi bir bir takip edicemmmm ay valla içime bi umut gibi doğdunuz cidden çok bunalmıştım..inşallah herşey düzelicek

01/13/2011 16:54:00

tabi canım ne demek aslında bana uygun gerçekten kendime zaman hiç ayıramıyorum fakat babamız geç geliyor 9 gibi oyüzden kızımla daha çok vakit geçirsinler diye birazda bu kadar geç yatıyo bide mesela hafta iki üç sefer ya annemde ya kayınvalidemde oluyoruz böyle oluncada kızın yatma saati gecikiyo bu gibi durumlarda nası yapıyosunuz?yarın bekliyorum cevaplarınızı ozaman bu gecede eskisi gibi devam edeyim sonra sizin dediklerinizi bir bir takip edicemmmm ay valla içime bi umut gibi doğdunuz cidden çok bunalmıştım..inşallah herşey düzelicek

01/13/2011 17:03:00

geç uyuma bizim de problemimiz. babamız 9 bucukta geliyo yemek yiyoruz oyun oynuyoruz uykuya hazırlıyoruz falan derken 12 de yatırıyoruz. ona görede sabah 9 10 arası kalkıyor. bizde esim geç geldigi için geç yatıyoruz o yüzden keremin geç kalkması iyi oluyor. zaten geç yatıyorum gece sık sık emzirmeye kalkıyorum birde sabah erken kalkarsam dagılırım. ama erken uyuması gerekiyor ne yapmalıyım?

01/14/2011 17:02:00

tekrar merhaba,

çalışan ve özellikle eve geç gelen ebeveynler için ne yazık ki böyle sıkıntılar yaşanıyor. çözümü de oldukça zor bir konu. ben şimdi böyle bir sorun yokmuş gibi düşünerek aklımdakileri yazmaya çalışayım. siz uygulamanızı istediğiniz gibi yapın.

bebekler ve çocuklarla uyku düzeni ile ilgili çalışırken meseleyi biraz tersten düşünmek gerekiyor. yani disiplin altına alınması gereken ilk şey yatış saati değil kalkış saati olmalı. 09:30 olan kalkış saatini yarım saat geriye çekseniz bile oldukça önemli bir fark yaratacaktır. daha sonra dilerseniz daha geriye çekmeniz de mümkün. bunu özellikle şu nedenle söylüyorum. 12 aylık bebekler çoğunlukla 2 gündüz uykusuna ihtiyaç duyar. sabah 09:30 gibi uyanan bir bebeğin ilk gündüz uykusu muhtemelen 12 civarında olacak ve yaklaşık 1,5-2 saat sürecektir. bu durumda saat 2 gibi uyanan bir bebek ikinci uykuyu 4-5 gibi isteyecektir. akşam 7 gibi gündüz uykusundan uyanan bir bebek için gece 11 veya 12 den önce uyumak oldukça zor olacaktır. bu nedenlerle eğer bu konuda bir çalışma yapmak istiyorsanız öncelikle kalkış saatini biraz daha geri çekmeye çalışın. dün de ifade ettiğim gibi saat 4-5 den sonrasına sarkan gündüz uykuları bebeklerin gece uykularından zaman çalmaya başlıyor.

kalkış saatini biraz geri çektikten sonra ilk gündüz uykusunu da geri çekmeye çalışın. ilk uykusunu saat 11 gibi uyursa muhtemelen saat 12:30 ya da 13:00 gibi uyanacaktır. bu da size ikinci uykusunu saat 14-15 arasında bir saate çekme şansı tanır. dolayısıyla bebeğiniz saat 17-17:30 gibi gündüz uykularını tamamlamış olur. gece uykusu için de net bir saat belirlemeniz işinizi kolaylaştırır. başlangıçta gece 23:00 gibi bir saati uyku saatiniz olarak belirleyebilirsiniz. bu durumda uyku rutininizi 22:30 gibi başlatmanız yeterli olacaktır. bebeğiniz bu düzene alışmaya başlayınca uyku rutininizin başlangıcını 15 dakika geri çekmeniz otomatik olarak bebeğinizin yatış saatini de 15 dakika geri almanıza yardımcı olacaktır. bu şekilde acele etmeden ve bebeğinizle hiç çatışmaya girmeden 10-15 gün içinde bebeğinizin uyku saatini 21:00'a kadar çekebilirsiniz. isterseniz daha geriye çekmeniz de mümkün.

bu aşamada bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yani uyku öncesi emzirme vs.. değiştirmeye çalışmayın. bu hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça zorlayıcı olacaktır. uyku düzeni oluştuktan sonra uyku alışkanlıklarının nasıl değiştirilebileceğini de konuşabiliriz elbette:))

tüm koşullar idealmiş gibi varsayarak çözüm önerileri sunduğumun farkındayım. eşinizin geç saate kadar çalışması, rutin misafirlikler, diş çıkarma veya yaşanacak rahatsızlıklar elbette bebeğinizin uyku düzenini etkileyecektir. ancak elimden geldiği kadar sistemin ne şekilde çalıştığını açıklamaya çalıştım. siz kendi koşullarınıza göre istediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz.

son olarak bebeğinizin uyuduğu odanın iyi havalandırılmış olması ve olabildiğince karanlık olmasının uyku kalitesini artırdığını ekleyeyim.

sevgiler:))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
1 yaş civarı bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...