Aysara, Hilal, Yusuf Kayrahan

06/04/2010 20:26:00

Yıllar öncesinden bir dilbilimci abi adlarımızın kendi dilindeki karşılığını söyleyip bizi o adla çağırıyordu. Esranın karşılığını "Aysana" olarak söylemişti. Sonra "ama ben sana Aysara diyeceğim" demişti. Anlamı ayın en temiz, en güzel hali. Oradaki arkadaşlar da Aysara diyordu. Ben de birgün kızım olursa adını Aysara koyacağım demiştim.
Üçüzlerin 2 kız bir erkek olduğunu öğrendiğimizde kızlardan birinin ismini benim ailemin, diğerinin eşimin ailesinin koymasına karar verdik. Annemler biz karışmayız, sen koy dediler. Aysarayı söyleyince o oldu.
Hilalin ismini baba dedesi koydu. Eşimin adı Halil. Ona uysun diye Hilal dedi, Hilal oldu.
Oğlumun ismi biraz garip oldu. Bir türlü isme karar veremedik. Ben ilk adı Halil olabilir diyordum. Erkek kardeşim Hüseyin, adını Hüseyin koyun, eğitim sponsoru ben olayım diyordu :)
Üçüzler doğdu. Oğlumu ilk gördüm "Yusuf yüzlüm" diye sevdim. Hiç anlamını düşünmeden. Zaten doğumdan sonraki ilk 3 gün birşey düşünecek halde değildim :)) Hamileyken eşimi"bak bu gidişle oğlanın adı eşek sıpası" olacak diye takılıyordum. Eşim de gitmiş kapı posterine oğlanın adını "Eşek sıpası" yazdırmış :)))
Sonradan "Yusuf yüzlü"nün yakışıklı, iyi ahlaklı anlamında kullanıldığını öğrendiğimde daha çok sevdim.  Doğumdan önce birisi bana oğlunun adını Yusuf koyacaksın dese "hadi ordan" derdim herhalde :)))
Kızların tek, oğlanın 2 isimli olmasına da karar vermiştik. Birini ben birini babası koyacaktı.
Yusuf diye çağırıyorum ama gerisi yok. Oğlum 3 ay isimsiz kaldı :) Ama bu arada kıpır kıpır bir çocuk. Çok sevdiğim Alevi bir teyzem,  oğlumu odada ilk gördüğümde Yusuf yüzlüm diye sevdiğimi duyunca "Yusufcan" dedi. Ben de o arada yerinde duramayan oğluma bakıp "Ne Yusufcanı, bu ancak Kıpırcan" diye takıldım. Oğlum 3 ay yarı Yusuf yarı Kıpırcan diye çağrıldı :)
Üçüzlere hamile olduğunu öğrendiğimizde çevremizdeki çok kadın doğumcu-yeni doğancı arkadaşımız birini aldırmayı ısrarla önermişti, biz kabul etmemiştik. Eşimin de bazen içine birşey doğar ve o genelde çıkar. Eğer kabul etseydik, gidenin oğlan olacağına dair bir hissi vardı. O yüzden oğlana "Allahtan gelen hediye" anlamında Kayra koymak istedi. Popüler isimlerden, bir de kızlara da konuyor, uniseks bir isim olmasın diye itiraz ediyordum. Hatta Hüsrev Hatemi hocaya bile sorduk, bu anlama gelen bir isim var mı diye.
Sonrasında sonuna erkek olduğunu belli eden bir takı ekleyelim bari dedik. Babam yönetici anlamında "han" ekleyelim dedi. Böylece oldu Yusuf Kayrahan.
Ben babasının da ismini koymak istiyordum. Dayıyı da kırmak istemedim. Ezanı okunurken göbek adı da "Halil Hüseyin" oldu. Yani 3 ay isimsiz kalan oğlum, böylece 4 adlı oldu :)))

Ynt: Aysara, Hilal, Yusuf Kayrahan

06/04/2010 20:30:00

Bir de daha ortada çocuk fikri yokken 2 kere rüya görmüştüm. Hep oglum olmasını isterdim. Oğlum oluyor, adı Haktan. Ama ben unutmuştum. Çocukların adı konduktan sonra farkettim (ve o zaman rüyalarımı hatırladım) ki baş harfleri "HAK" :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
İSİM HİKAYELERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...