oğlum nezaman herşeyi yemeye başlıycak artık

<123>

Ynt: oğlum nezaman herşeyi yemeye başlıycak artık

05/09/2011 21:45:00

yok sevecencim şuan 25 aylığız nasıl başladıysak öyle dewam ne süt içiyo ne yemek yiyo,her öğünümüz işkence anlıyacağın,artık 1 kaşık bişy yesin diye parklara taşınır olduk oyun esnasında yiyo azıcık,daha 12 kiloyuz ya,doktorada götürdüm iştah açıcı diye viminfer önerdi ama onunda 1 faydasını göremedim,artık eridim karşısında eni gören nasıl bukadar zayıfladın diyo aslında sebep ortada,sana tawsiyem çok canını sıkma napalım bizimkilerde böyle zor büyüycekler azıcık:)

06/10/2011 13:22:00

benim kızım da 10 kilo, aynı problemleri ben de yaşıyorum, sanırım onları da bu şekilde kabul etmek lazım

06/10/2011 21:28:00

aynen öyle buara tamamen kendi yemeye başladı benim elimden 1kaşık bile yemiyo,ama üzülmüyorum artık sağlıklı olsunda zayıf olsun napyım,ama sanki kendi daha çok yiyomuş gibi gelyo,tabi hala seçtiğmiz şeyleri yamemeye devam edyoruz ama doktorumuz artık yapcak bişy olmadığnı,iştahının ancak ya 4 yaşında yada 7 yaşında açılabilceğni söyledi,sanırım bizim miniklerin mideleri çok mink oyüzden acıkmıyolar napalım:)

06/10/2011 21:35:00

evet çok haklısınız ama enazından kendi yese bilemiorum. oyok o yok artık ilerleyen dönemde kendi yiyecek hayaliyle kendime moral yapmaya çalışıom. hayır bide bagışıklık zayıf benim bebede çok sık hasta oluyor.hiç çekilmior.inşallah en kısa zamanda düzelirler.

06/10/2011 21:45:00

of of sormayın o bizdede var,hayır bide çok emdiği zaman bağışıklığı çok güçlenyo çok hasta olmuyo delerya hep hikayeymiş yani,izde18 ay baba baya emdik ama okdar zayıfki bağışıklığı dakkasına hasta olyo,bide mız mız olyo hiç çekilmiyo normalde zaten yemyo hasatayken su bile içmiyo çok fena ya,buara nazar değmesin hasta olmadık onu da kivi yemesine bağlıyorum ben,doktorumuz 1kivinin bile gönlük cvitamini ihtiyacının tümünü karşıladığnı ve bağşıklık sistemini güçlendirdiğni söylemişti,Allahtan bizimki çok sevyo kiviyi,sizde deneyin belki faydasını görürsünüz derim,iyi geceler

06/11/2011 21:38:00

arkadaşlar, yemek yemesinin önemini yanlış anlarsa çocuklar çeşitli sorunlar çıkıyor diye düşünüyorum. sizin yemediği her şey, her lokma için üzüldüğünüzü ve yedirmek için kırk takla attığınızı görünce tavırları hemen değişiyor. unutmayın bugüne kadar hiç bir çocuk açlık grevi yaparak ölmemiştir. hepimizin en temel derdi karnımızı doyurmak ama biz anneler bunu yanlış iletebiliyoruz çocuklarımıza. eğer ki beslenmesine sizin ne kadar önem verdiğinizi fark ederse bunu kullanmayı çok iyi biliyorlar. ukalalık olarak algılamayın lütfen yazdıklarımı, benim kızımın yemek seçme ya da yeme sorunu yok. ben hiç bir zaman yemek yemesine çok önem verdiğimi göstermedim. aç bırakmadım ama illa bunu da yiyeceksin demedim. bazı günler yoğurdun yüzüne bakmazken bazı günler sadece yoğurt yemek istiyor. istediğini yapıyorum. ne yemek isterse onu yediriyorum. hiç abur cuburu vermedim şimdi de verince yemiyor. ama protein almasını istiyorsam ve o gün et yemek istemiyorsa mercimek,kuru fasulye, nohut gibi hem protein hem demir ihtiyacını karşılayacak altertanifler hazırlıyorum. benzer şeyleri deneyebilirsiniz. bulgur pilavına bayılır çocuklar genelde hem çok sağlıklıdır hem de çok besleyici. madem et yemiyorlar yeşil mercimekten yemek yapın ya da kırmızı mercimekten yapıldığı gibi yeşil mercimekten çorba yapın yine benzer besin değeri olan yiyecekleri tüketmiş olacak. yumurta yemiyorsa krep deneyebilirsiniz ya da yumurtalı ekmek. sucukların çoğunun içinde koruyucu ve katkı maddelesi olduğunu, anguslardan yapıldığını unutmayın yedirirken. yoğurt yedirmek yerine ayran içmesini teşvik edebiirsiniz. benim kızım yoğurttan çok ayran istiyor. ona keyifli gelecek bir şey öğrettim. ayran yapıp içine ekmek batırtıyorum, oyun gibi yiyor ama ayranı da içirmiş oluyorum. 

yemek saatlerini aile sofrasında geçirmesini sağlayın. en azından siz onunla yemek yiyin, bırakın kendisi yesin. bu yaşta iken yetişkinleri taklit etmekten, onlar gibi olmak hoşlandıkları için sizin yediklerinizi yemek oyun gibi gelecektir.  

az da olsa peynir ya da yumurta yediği günlerde lütfen aynı öğünde süt içirmeye çalışmayın, portakal suyu demir emilimini arttırır, onu tercih edin. süt demir emilimini sıfıra indirir. yumurta illa ki sade yenmek zorunda değil. yumurtasını biraz fazla koyduğunuz kekler yapabilirsiniz. hatta içine pekmez koyarsanız resmen demir küpü olur kek ve o gün daha fazla et tüketmesine gerek kalmaz. 

nohuttan humus yapmayı deneyin. çocuklar genelde sever humusu. nohut yüklü bir protein kaynağıdır. 

dondurma yedirin, kalsiyum kaynağı. merak etmeyin hasta olmaz. kızım 6 aylık olduğundan beri yaz kış dondurma yiyor.  

irmik helvası yapabilirsiniz sütle. sütlaçtan daha ilginç geliyor bizimkine. 

sucuk yedirmek istiyorsanız, köfte yapar gibi kolay sucuk tarifleri var internette, bildiğiniz kıyma ile yapılıyor. 

nacizane bir öneri; çocuklarınızı abur cuburdan ne kadar uzak tutarsanız evdeki yiyecekleri daha çok yiyorlar. abur cuburun içindeki tatlandırıcılar ve tuzlar farklı bir damak tadı oluşturuyor. 

06/11/2011 22:23:00

ilginizde alakanıza çok teşekürler ama bunların hepsi bildiğimiz hatta denediğmiz şeyler enazından benim için öyleler,yemeyen çocuk hiç birşey yemyo zaten,neyi nekadar denesenizde fayda etmiyoki,ogün ağzını açmıyo mesela,40 takla atıp dursanız,yok onu yemedi bunu yesin diye uğraşsanızda boşa.ve şuan herşeyi kendi yediği için benim müdahale şansım sıfır,daha anneceim hadi babada geldi birlikte yemek yiyelim der demez,hayıy annecim henüz acıkmadım diyor,ve bunu sabahtan beri hiç birşey yemediği halde söylüyor.küçükkken biraz daha kolaymış,ben büyüdükçe geçer sanyodum ama tam tersiymiş,neyse napalım herşeye rağmen Rabbime şükürler olsun ki zayıfolsak ta sağlıklıyız...

ilginizde alakanıza çok teşekürler ama bunların hepsi bildiğimiz hatta denediğmiz şeyler enazından benim için öyleler,yemeyen çocuk hiç birşey yemyo zaten,neyi nekadar denesenizde fayda etmiyoki,ogün ağzını açmıyo mesela,40 takla atıp dursanız,yok onu yemedi bunu yesin diye uğraşsanızda boşa.ve şuan herşeyi kendi yediği için benim müdahale şansım sıfır,daha anneceim hadi babada geldi birlikte yemek yiyelim der demez,hayıy annecim henüz acıkmadım diyor,ve bunu sabahtan beri hiç birşey yemediği halde söylüyor.küçükkken biraz daha kolaymış,ben büyüdükçe geçer sanyodum ama tam tersiymiş,neyse napalım herşeye rağmen Rabbime şükürler olsun ki zayıfolsak ta sağlıklıyız...

<123>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 ay arası bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...