deneyimlerimiz

Ynt: deneyimlerimiz

04/22/2011 16:37:00

kuzucuğum 3 gündür kakasını yapamıyordu. bugün biraz zeytinyağı ile masaj yapıp rahatlasın istedim olmadı.doktorumuzu aradık fitil verebilirsin dedi. fitil verirken çok ağladı daha da kötüsü 2 dk sonra kakasını yapmaya başladı kuzumun çok canı yanıyordu ki göz yaşları sel oldu. 3 bez doldurduk arka arkaya rahatladı, yalnız göbüşümüz kayboldu.

04/22/2011 17:55:00

canım benim kıyamam. bizim dr. bize verdiği demir damlası kakasını yapmasını o kadar kolaylaştırdı ki (maşallah) çok memnun kaldım o damladan.

04/22/2011 19:21:00

benim de şüphelerim demirden sanki zorlaştırıyor. biz ferro sanol kullanıyoruz. şimdiye kadar böyle bir sıkıntımız olamamıştı. siz hangi marka demiri kullanıyorsunuz.

04/23/2011 16:47:00

vegaferon 

04/23/2011 20:02:00

biz demir ilacı kullanmıyoruz sadece d vitamini. demir den bugüne kadar söz etmedi bile doktorumuz. neden acaba?..

04/23/2011 21:15:00

bir yaşına kadar kullanmalısın dedi (çocuk doktorumuz ve aile hekimi). birçok arkadaşımda kullanıyor. tadı o kadar kötü ki pas gibi kokuyor. üstelik kakasını da koyu yeşil yapıyor ve iğrenç kokutuyor. artı kabızda yapıyormuş.

04/24/2011 07:59:00

Asiya goturdugumuz aile hekimi demir hapina basliyacak artik 4 aydan sonra diye demir damlasi verdi, ancak daha sonra kendi doktoruna 4 aylik kontroluna goturdugumuzde gerek yok dedi. Belki bazi doktorlar genel durumuna bakip ihtiyaci varsa veriyor, bazi doktorlarsa 4 aydan sonra ne olursa olsun veriyor. Biz kullanmiyoruz su anda...

04/24/2011 09:02:00

bize sağlık ocağında verdiler. aynı gün özel doktoruna götürdüğümde dr. demir ilacı verdiler mi dedi. gösterdim bunu sakın ihmal etme kullan kesinlikle dedi.  çünkü demir eksikliği görülürse kansızlık ortaya çıkar dedi. yani anemi hastalığı. Beyin dışında bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle bebek ya da çocuk sürekli ateşli enfeksiyon hastalığı geçirir. Ayrıca demir eksikliği sindirim sistemini bozar. Bebeğin veya çocuğun sürekli karnı ağrır, bulantı ve kusmayla ishal şikayetleri oluşur. Demir eksikliğine bağlı anemi bebeklerin zeka gelişimini de olumsuz yönde etkiler dedi. genellikle demir eksikliği kırmızı et ile giderilir ama bebekler kırmızı et yiyemediklerinden bunu düşük dozlu demir ilaçlarıyla gideriyoruz dedi. zaten 1 yaşına kadar kullanması gerekiyormuş. bence ihmal etmeyin.

04/24/2011 10:16:00

sağlık  bakanlığı 2004 yılında bebek ve çocuklarda demir eksikliğini gidermek için  bir proje yapmış. sağlık ocakları o tarihten itibaren demir damlası dağıtmakta. anemi olmaması ve zihinsel ve fiziksel gelişiminde  bir sorun çıkmaması için. demir  vücudun kan yapımında önemli bir madde. organlarının gelişimi için kan ve kanın taşıdığı oksijen de çok önemli özellikle de beyin için. demir doğrudan zeka gelişimini etkiliyor. tabi bunun yanında sıkıntıları da var. bebekler tadı kötü olduğu için kusabiliyor çoğu bebekte de kabızlık sorunu oluşabiliyor.

04/24/2011 11:23:00

haklısın bu konuda. mesela bazı dr. ek gıda veriyor 4 aylık bebeğe kimisi vermiyor. ama tvde de bas bas bağırıyorlar. ilk 6 ay sadece anne sütü diye ki bunu sadece anne sütü alan bebekler için diyorum. yetmeyenler için sözüm yok.
ama sen yinede bir dr. tel açıp sor demir damlasına herkes 4.ay sonunda başlamışlar de, bizimde başlamamız gerekmezmi de. eğer başlatırsa vegaferen u sor. ben cidden çok memnunum. bebeğim şapur şupur damlayı yalıyor. pis bir kokusu da yok ve kabızda yapmadı. hatta o damladan sonra çok rahat ve 2 günde bir kakasısnı yapmaya başladı.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 aralık anneleri...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...