Üstün zekalı çocuğu olan var mı?

Ynt: Üstün zekalı çocuğu olan var mı?

10/12/2010 21:00:00

Çocuklar biz istesek de, istemesek de kendi zeka seviyelerine sahip oluyorlar zaten. Önemli olan onları sahip oldukları her şeyle kucaklamak. Fazla, az, normal zeka fark etmez. Bu aman normal olsun isteğini ben anlayamıyorum. Zeki olanların mutsuz olduğu da bir şehir efsanesi,  bir de biz zavallı normal zekalılar :) üzülmeyelim diye abartılmış hikayelerden ibaret. Genel bir anlaşılamama halleri olabilir ama işte kendi klanlarını kurduklarında sorunlarını çözüyorlar. Sokaktaki adamın zeki bir insandan daha mutlu olduğuna nedense inanmıyorum. Zeka hayatı kolaylaştıran şeylerden biri. Sadece biri. Sosyallik var, arkadaş canlısı olmak var, empati var, sanat var. IQ ne yazık ki bunları ölçmüyor. Çocuğumuz çok zeki oldu acı çekecek, yalnız kalacak diye bir şey yok... 

Ben şunu merak ediyorum aslında. Çocuğumuzun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarız? Anlamalı mıyız? Anladığım kadarıyla IQ testinde 135in üzerinde yapmak sizi bu kategoriye sokuyor. Çevremdeki IQsu yüksek insanları düşünüyorum. Örneğin tanıdığım bir kız, gerçekten üstün zeka kategorisinde özel bir okula gönderilmiş. Üniversitedeki bölüm arkadaşlarının zeka seviyesinin ondan daha az olduğunu düşünmüyorum. Ama onlar normal okullara gitmiş. Halbuki zamanında test yapılsaydı onlar da çok muhtemeldir ki üstün zeka çıkacaktı. Anne babaların bir kısmı bu testi düşünürken, bir kısmı aklına bile getirmemiş. 

Dolayısıyla götürüp bir teste sokana kadar bunu anlamanın bir yolu var mıdır? Ya da ölçüsü nedir. IQ 135-150 arası çaktırmazken 160ın üzerinde bariz bir belli olma hali mi var. 

Öte yandan anlamalı mıyız? Biz anlamasak da o yolunu çizmeyecek mi zaten? bilmiyorum. merakla bekleyeceğim yazıları.

10/13/2010 04:59:00

elbette anlamanın yolları var özgür.
bize gelen cocukları test öncesi rehberlik birimlerince görüşmeye alıyoruz ebeveyn ıle bırlıkte ...
sordugun sorulara yasından buyuk cevaplar verıyorlar.hayallerı uç noktalarda hepsının.test ortamında da mantıksal / oyunsal testler uygulanıyor.
mesela bir örnek ... (bu arada testler 6 yaşın altna uygulanmıyor - uygulanmamalı ve çocuklara üstün olduklarını söylemeli ama üstün zekalısın diye degıl - şımartmadan)
yan yana 3 tane daire var
altında da aynı şekilde 3 daire var ve biz bunları çocuklara veriyoruz zeka sevıyelerıne ve hayal guclerıne gore sekıllendırmelerını ıstıyoruz !
Bir tanesı ilginçtir graydere benzetırken yan yana ... Bir tanesı de davul çalan adamlar yapmıştı ellerinde ziller falan ....
Yani zeka göreceli ama algılamak zor degıl.benım kızım yhasıtlarına gore ılerlıyor.Erken konusan cocuk zeki degıldır her zaman.sordugu sorulara baglıdır bazen.Bir tanesı sordu mesela,
"çiçekler açmak için can atarken, bir gecede neden ölürler?" gibi ...
"kan kırmızıysa - akan süt neden beyaz" ...
bunları soranlar hep 6 yasında olanlar - ilköğretim 1 den başlattık bız bu cocukların cogunu ve IQ sevıyesı 135 ın ustu olanlar .. keşfetmelı cocugu.test etmelı.Kitaplarla - çizimlerle - konuşarak - sorarak!!!
Pastel boya verip cocugu köreltmektense, kurşun kalem verip çizim yaptırmalı mesela :...
Gibi Gibi ...

10/13/2010 05:02:00

cocugun mutlulugu cevrenın ve ebeveynlerın elınde.isteklerini bildikten - algıladıktan ve karsıladıktan sonra neden mutsuz olunsun kı Gülsüm !
Kaldı kı aptal olacagına normal zekalı olsun ...
Ayrıca zekadan zıyade yeteneklı de olabılır ... taklıtlerı fazlaysa - algılamaları hemen kapmaları varsa olan seylerı - muzıkte rıtm - resımde el becerısı bunlar da ustun yeteneklere gırer.yasıtlarına gore hayal kurdugunun ustunde resım yapar mesela ... ya da muzık rıtmıne gore hemen ayak uydurur, dansı - mırıldanısı vs ... bak benım kız bu kısma gırıyor acayıp ustun yeteneklı ama ustun zeka konusunda daha erken !!!

10/13/2010 05:33:00

ece nin annesi mine,yazdıkların çok aydınlatıcı olmuş,teşekkürler

10/13/2010 05:43:00

rica ederim şenay =)

10/13/2010 05:53:00

Mine, yeğenim yani ablamın kızında böyle farklılıklar hissediyoruz ama...henüz nasıl yapacağımızı bilemedik tabi eminde olmayınca. Şuan 7 yaşında 5,5 yaşında falan kendisi ablalarından özendi sanırım, ablamın en ufak bir katkısı olmadan okumayı öğrendi. İstanbul'da yaşıyor bu sene okula başladı.Başlamadan önce hep ilgilendiği kitapları okur, bize türlü türlü sorular sorar aklımız şaşardı. Bu konuda başlangıç olarak ne önerirsin?

10/13/2010 05:58:00

Ya da biz mi abartıyoruz:)buda olası. Bilemiyoruz.

10/13/2010 05:58:00

ben de sunu eklemek istiyorum: cocugumuzun kapasitesinin , yeteneklerinin farkinda olmak yanlis degil, bu yuzden bunlari olcen testleri ocu olarak gormuyorum ben. bu sadece iq degil, yetenek gozlemi de olabilir. bir uzman cocugu izleyebilir, ritm duygusu var diyebilir, ya da matematik zekasi kuvvetli ve matematigi de seviyor, diyebilir. benim gormediklerimi gosterebilir. ben bunlari goz onune alarak cocugumu onun mutlu olacagi sekilde yetistirebilirim.

sunu da unutmamali: her cocuk yetenegi dogrultusunda yetistirilmekten mutlu olmayabilir, muzik kulagi vardir ama uzerinde bir baskiyla aldigi piyano derslerinde sIkILIyor olabilir; ama bazi cocuklar da yeteneginin annesi tarafindan gorulup o yonde cesaretlendirilmek ister, o sekilde mutlu olur.

10/13/2010 06:03:00

ram testı ücretli.Floryada piskomer var.orada bu test uygulanıyor.telefon nodan arayıp randevu alın ve teste goturun.yanılıp - yanılmadıgınızı test sonucunda dorursunuz.Biz genellıkle piskomerden gelen cocuklarla da ılgılendık.ama testlerı kendı bunyemızde prof.larla yaptık ! 6 asını gecmısse ve bıorseyler var gıbıyse bekletmeyın derım .. kaldı kı okumayı kendısı ogrendı dıosun.bu bır ısık ıste !

10/13/2010 06:10:00

Kesinlikle Ülkü bu konuda çok haklısın, aynı fikirdeyim yada öyle diyeyim.Türkiye'de ki eğitim sistemi zaten ortada. Müzik kulağı iyi olan çocuk makina mühendisi oluyor arada tabi özel yetenekler(İdil Biret, Fazıl say vs) değerlendirilebiliyor.Şans eseri belki de.Ama arada kimbilir kaç yetenek harcandı gitti.Bunları fark edebilmek ve elimizden geldiğince destek verebilmek önemli bencede.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...