Üstün zekalı çocuğu olan var mı?

Ynt: Üstün zekalı çocuğu olan var mı?

10/13/2010 07:12:00

OFFFF nasıl cümleler kurmuşum, çalışmam gerekiyor böle hızlı hızlı yazınca...kusura bakmayın arkidişler:)

10/13/2010 08:04:00

"indigo çocuk" olguusnu bileniniz var mı? nedir bu indigoluk? yine bir moda mı? herkes çocuğunu özel bellesin diye yapılmış bir şey mi?

10/13/2010 10:50:00

Indigo/Kristal cocuklarla ilgili grup acmistim, belki fikir verir: http://www.nurturia.com.tr/groups/441c9f6e-9e17-41ae-9068-9d4201646a01/1/indigokristalgokkusagielmas-cocuklar
Bu Indigo/Kristal meselesi biraz spirituel bir yaklasima dayaniyor, yani olculebilen veya testle ortaya cikabilen birsey degil. Insanda once biraz etiketleme yapiliyormus hissi uyandiriyor, dogru..fakat ben sahsen Indigo'larin ozelliklerini okudugumda cok rahatlamistim, cunku cok icine kapanik ve baskalarina gore 'tuhaf'tim ben de cocukken. Ve genelde cok yalniz hissediyorlar kendilerini...
Jenniffer Hoffman ve Celia Fenn bu konuyla ilgili cok yaziyorlar.
Ama dedigim gibi, hersey biraz bu tip seylere inanip inanmamakla ilgili...

10/13/2010 11:28:00

Çocuklara zeki muamelesi yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu makalelere bir bakın:
http://www.kitubi.com/2008/10/31/cocugunuzun-zeki-olmasini-mi-istiyorsunuz-ona-zekisin-demeyin/

Zeki çocukların yaşadıkları sorunların da var olduğunu, ama bunun da büyük ölçüde ailenin ve eğitmenin yanlış tutumundan kaynaklandığını düşünüyorum. Makalede bahsi geçenin yanında bir sıkıntı daha var, ailenin ve eğitmenin, çocuğun akıl gelişiminden (bunun yine doğuştan gelen bir dahilik değil, uyaranlara, çocuğun ilgi alanı ile, sunulan kaynak, zamanın verimli kullanılması vs. bir sürü sebeple bir yönü ortalamanın üzerinde gelişmiş diyelim) dolayı, yaşının büyük algılanması nedeniyle, duygusal ve fizyolojik konularda yaşının üzerinde davranış beklemesi, bunun çocuğu germesi durumu. Ilgaz'ın üstün zekalı falan olduğunu düşünmüyorum, ama yine de dil konusundaki ilgi ve bu konudaki gelişmişliği yüzünden, başta bizim ve kreştekilerin Ilgaz'a bunu ara ara yaptığımızı düşünüyorum, dikkat etmeye çalışıyorum.

Bir de bir yönü çok gelişmiş çocuklar o yöne çok yönlendirildiklerinden, mesela bizim evde kitap konusu, seviyor diye ve biz serbest bırakıyoruz diye herkes kitap getiriyor, çocuk da top oynama isteği gelişmiyor. Öyle olunca ilgisi, vakti bir yöne doğru devamlı ağır basınca sanki üstün zekalı gibi oluyor.

Ailenin ilgi alanları vs. hep etkili bence.

Neyse karışık oldu ama ben üstün zeka diye bir şeyin olmadığına, beyinlerini iyi kullanan çocuklar olduğuna, gelişim alanlarındaki terazi bir tarafa çok ağır basmaya başladığında bu durumda ara açılacağından, hem IQ'nun daha da yüksek çıktığına, hem de çocuğun ortamına göre sosyal ortamda daha fazla zorlanacağına inanıyorum. Ha bu iyi bir şeydir, kötü bir şeydir, bunu bilemiyorum. Çocuk ileride Bill Gates olursa iyi oldu diyecektir aile tabi, yok arada bir yerde harcanırsa o zaman iyi olmayacaktır tabi.

10/13/2010 12:44:00

Bir arkadaşımın oğlu 2 yaşındayken okuyup, yazabiliyordu hiç kimsenin böyle bir eğitim verme çabası olmadığı halde, kendi kendine okuyup yazmayı öğrenmişti.

4-5 yaş civarında bu gibi durumlara rastlanabiliyor ve logoların bu işte çok büyük katkısının olduğunu düşünüyorum, ebeveyn yada öğretmen katkısı yoksa, ama 2 yaşında tek başına çözen bir çocuk için de standartlar dahilindedir denilebilir mi? Sanmıyorum.

Eşim 3 yaş altı bir hastasının okuyabildiğini farketmişti, anne-baba farkında bile değildi çocuğun okuyabildiğinin, hatta anne okur-yazar bile değildi yanlış hatırlamıyorsam. Evine döndükten sonra ne oldu, nasıl devam etti bilmiyoruz. Üstün zeka söz konusu olsa da işlenmesi gerek bence de.

10/13/2010 12:49:00

Nil, bence de 2 yaşında ve annesi okuma yazma bilmeyen bir çocuk için üstün zekalı denilmeli, ama bunun için IQ testine gerek yok ki. Ama bizim kuşak anneanne, babaannelere bakarsan hepsinin çocuğu üstün zekalı, hepsine IQ testi yaptırmak gerekiyor. Ailelerin ortalamada buna fazla kafa yorduğunu düşünüyorum.

10/13/2010 13:21:00

Anneanne ve babaanneler torunlarının çocuklarından da üstün olduğunu düşünüyorlar Damla:))

Zeka testine gerek olmaksızın anlaşılıyor üstün zekalılar, haklısın, ama eğitim alacakları seviyeyi  belirleme amaçlı böyle bir yaklaşım gerekli oluyordur sanırım.

Yoksa ebeveynler ve onun bir üst kuşağındakilerin, kendi başlarına "oldukça" taraflı yaklaşımlarla (iyi niyetli olsalar da) çocukları testlere sürüklememeli, bu konuda kesinlikle katılıyorum sana (eline sağlık yazı için, akşam sakin kafayla okuyacağım, hızlıca göz atabildim şimdilik,  okumasını istediklerim var bu yazıyı ve linkini de göndereceğim).

Özellikle dil konusunda ise çok haklısın, bu konuda  gelişmiş (yada yetenekli)  bir çocuk "harika çocuk" pozisyonuna geçiveriyor. Ara ara biz de Eliz'i, Günce'nin bazı şeyleri kasıtlı yapmadığı, onun bir "cüce" değil henüz "çok küçük bir çocuk" olduğu konusunda uyarma ihtiyacı hissediyoruz. Eliz'se, Günce kendisiyle karşılıklı bir diyaloğa girebildiği, onunla birlikte  kurmaca bir oyunu sürdürebildiği için beklentisini yüksek tutabiliyor, tutuyor, arkadaşına nasıl davranıyorsa, yada arkadaşı ona nasıl davranıyorsa buna benzer bir tutum sergilemesini isteyebiliyor, hatta küsüyor bazen sırf bunun için. Oysa aynı Eliz, Günce'den daha büyük çocuklarla bile onların düzeyine inerek ilgilenebilen bir çocuk.

Nerde okumuştum hatırlayamıyorum şimdi, bir dönem bu tarz testlerde uygulamada  hatalar olduğu yazılıydı. Bir takım davranışları yapabilmesi beklendiği halde yapamayan çocukların (Önlerine konulan çay fincanını,  çay tabağına yerleştiremeyen bir grup Afrikalı çocuk gibi)  " düşük" yada "çok düşük zekalı" tanısı alması örneği gibi.  Çocukların hayatlarında ilk kez karşılaştıkları bu iki materyal karşısında ne yapacaklarını bilememesi, "normal" oldukları halde "düşük" zekalı olarak sınıflandırılmalarına neden olmuş.

Ailenin yaşam biçimi, dediğin gibi ilgi alanı, çocuğun deneyimleyebildikleri mutlaka çok çok önemli ki, bir dönem öncesine oranla bir dönem sonraki çocuklar arasında bile farklılıklar belirgin olarak gözlenebiliyor.

10/13/2010 13:29:00

Kesinlikle konuşkan çocuklar "cüce" muamelesi görüyor. Kardeş garip bir mevhum, ablamlar da bana hep onların dengiymişim gibi davrandılar, şu anda Eliz'in işini zorlaştıran bu durum, ileride onların birbirlerine yaş farkına bakmaksızın yoldaşlık edebilmeleri için çok yararlı olacak eminim.

Bir de büyükanne, dedeler çocuğun merhametlerinden dolayı çocuğun yaş seviyesini tutturmada daha başarılılar sanki. Çok zeki olduğunu düşünmelerine rağmen her zaman ifadelerine şaşırıyorlar, ama onu hep küçücük görüyorlar ve bize göre daha sabırlı davranıyorlar.

10/13/2010 13:36:00

Üstün zekalı mı çocuğum konusuna soğukkanlı bakılması gerekildiğine inanlardanım.İlk zamanlarda ,oğlumuz daha bebekken,her yaptığı bizi inanılmaz etkiliyordu,bazı şeyleri hızlı algılaması uygulaması vs. mutlu ediyordu ve arada acaba üstün zekalı olabilir mi sorusunu sormama neden olmuştu .Oysa zamanla durum farklılaştı ve oğlumuz büyüdükçe ve diğer yaşıtlarıyla bir ararya geldikçe tüm çocukların kendilerine göre üstün algılama kapasitelerinin olabileceğini gördüm ve bu düşünce tamamen silindi kafamdan.Normal zekada bir çocuğum olduğuna inanıyorum ama bazı yetenekleri,algılamaları daha üstün olabilir diye de düşünmekteyim.Bunu da ben değil, daha eğitimli insanların keşfetmesinin (karşılıklı görüş alışveirşiyle) daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.Bu nedenle kreşe verdim ve kreş araştıması yaparken birebir ilginin daha fazla olabileceğini hissettiğim bir yeri tercih ettim.Şu anki mesele benim için çocuğumun 'üstün zekalı' olup olmamasından çok ilgi ve yeteneklerinin keşfedilebilmesi ve çocuğumun çok yönlü,duyarlı,kendine güvenen bir insan olabilmesi.Müzik,spor,dil beceresi vs.nin keşfedildiği ölçüde geliştirilebilmesi.
3 yaşındaki bir çocuğun üstün zekalı olup olmadığının tespit edilemeceğini düşünüyorum.Zaten bu konuda okuduğum bir gazete söyleşisinde Zeka Testlerinin yaklaşık 9 yaş civarında yapılabildiği söylenmekteydi .Sanırım eceninannesimine de bunu 6 yaş olarak belirtmişti.
Çocuğumuzun çocukluğunu doyasıya yaşaması ama aynı zamanda varsa bir yeteneği ,o yönde teşvik edilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

10/13/2010 13:42:00

abim üstün zekaliymis, yani hala öyle:) bizimkier henüz okula gitmeden fark etmisler durumu. tam olarak kaç yasinda emin degilim ama 5 olabilir Türkçe okuma yazmayi kendi kendine çözmüs. 6 yasinda da hatim indirmis, yani Kuran da okuyabiliyormus; ama Kuran için bir hocaya gitmis.
sonra ilkokula baslamadan önce kendi doktorunun tavsiyesiyle Çapa'da IQ testi yapilmis ve tahmin edildigi gibi üstün zekali çikmis. bilmiyorum test sonucunu; ama annemlere sorarim, babam kesin bir belgesini saklamistir. sonra mahalledeki ilkokula yazilmis; yönetimle konusulmus, bu çocuk üstün zekali çikti napalim diye, yönetim çocuk zaten okuma yazmayi biliyor 2. siniftan baslatalim demis; bizimkiler güvendikleri insanlara danismislar ve 2. siniftan baslatmamaya karar vermisler. çünkü abim yasitlarina göre bedenen küçük/zayif bir çocukmus (hala da öyledir, minyondur), bu durum ilerde çocugun psikolojisini bozar demisler. ve abim 1. siniftan baslamis, ilk sene en arka sirada oturmus derslerde ve dersleri hiç dinlememis; sürekli resim çiziyormus (ilgi alani buymus, kimse zorlamamis). ilk senenin ardindan normal bir sekilde ilkokula devam etmis.
ortaokuldan önce anadolu lisesi sinavlarina girerek Galatasaray Lisesi'ne girmis. burda Fransizca ögrenmis. ortaokulda yaz tatillerinde kapaliçarsida çalisti burda baska diller ögrenmeye basladi sonra lisedeyken yaz tatillerinde rehberlik yapti; Fransizca'nin yanina İngilizce, İspanyolca, İtalyanca'yi da katti; hatta az çok Almanca'yi bile konusabiliyor.
neyse üniversitede ilerleyen resim kabiliyetinini de katkisiyla (1. siniftaki çalismalar sürekli devam etti bu arada, hep elinde kalem vardi hep çizerdi) Mimar  Sinan grafige girdi. okurken de rehberlik yapti; rehberlik yaptigi dönem Türkiye'deki en iyi rehberlerden biriydi. halen de kendisinden turzim sektöründe danismanlik hizmeti alan firmalar var.
sonra 30 yasinda rehberligi birakip grafikerlige basladi. ve çok kisa bir sürede taninda. simdi kendi basina islerini yürütüyor (creative direktör gibi çalisiyor) ve yine piyasanin en iyilerinden.
ama baska birilerinin yaninda çalisamaz; çok zorlanir. insan iliskileri özelilkle aile iliskilerinde çok basarili degildir, SIKINtiya gelemez; toplum arasinda fazla kalamaz. insanlarin içinde hemen siyrilir, fark edilir, ayrik otudur. böyle oldugu için çok yadirganiz. herkes ahmet mi o baskadir der; ama bu "baska"nin bir sürü anlami vardir kötü ve iyi.
zordur aslinda üstün zekali olmak.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...