Taktik belirlemek!

<1234>
07/30/2010 07:12:00

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Ynt: Taktik belirlemek!

07/30/2010 07:49:00

Ada çok fazla arıza çıkarmasa da, tutturabilitesi olan bir çocuk ve kesinlikle benden daha soğukkanlı. Ama çoğunlukla hatta her zaman desem yeridir mantıklı bir şekilde açıklayınca ve tutarlı davranınca ve sınır koyunca (adet/zaman) kabul ediyor.

Örnek: oyuncakcıdayız, oradan oraya geziyor diyelim. Bir yere yetişme telaşımız yoksa bırakıyorum gezsin, bir şey alalım diye tutturmuyor, raflar arasından dolaşmaktan, oyuncakları incelemekten ve kitap köşesinde oturup kitap okumaktan hoşlanıyor çünkü. Gitmeye karar vermeden önce, 5 dakika sonra gideceğiz şeklinde bir küçük uyarı atıyoruz. Sonra tekrar 2 dakika sonra gibi bir uyarı daha atıyoruz ve sonunda gidiyoruz haydi hoşçakal diyelim oyuncaklara ve ablalara/abilere (mağaza çalışanları) şeklinde mekandan ayrılıyoruz. Tuttursa da, başka bir şey yapacağımızı söylüyoruz ve geri adım atmıyoruz. Genelde işe yarıyor.

Örnek: Banyo mu yapıyoruz, çıkmak istemiyor, 5 dakika daha kalalım diyoruz, 5 dakika sonra hatırlatıyoruz. O zaman tamam diyor.

Örnek: Uykusu olmadığı halde emzik mi istiyor, üstelik bunu tatilde bulduğu numarasıyla "uykum geldi, emzik istiyorum" şeklinde mi yapıyor, (bendeniz ilk bir kaç seferde yutmuştum maalesef bu durumu) , eğer gerçekten uyku saati değilse vermiyoruz. (Ki tatilde otel odasında kriz geçirdi bu yüzden, ama ne kadar ağlasa da vermedim çünkü alışkanlık düzeyinde yapmaya başlamıştı. Sonra kesildi.)

Örnek: Yemek zamanı, yemek öncesi bisküvi mi istiyor, sadece bir tane verebileceğimizi, yemek saati olduğunu söylüyoruz. O bir taneden sonra başka yok diyerek daha istemiyor, ancak normal bir ara öğün zamanı isterse, iki-üç tane yiyebileceğini en baştan söylüyoruz.

Örnek: Akşam uyumuyor mu? Sürekli bir kıpraşma/konuşma halinde mi, ya da odadan çıktıktan sonra seslenip mızıldanarak kucağıma mı gelmek istiyor? Normalde yapmazken o gece neden yaptığını anlamaya çalışıyorum ben önce. Sahiden bir derdi olabilir diye düşünüyorum. Susamış mı, bir yeri mi ağrıyor, sıcaktan mı soğuktan mı uyuyamıyor, ya da korkuyor mu, seslerden mi rahatsız oluyor (evimiz yola yakın, arabalar evin içinden geçiyor gibi sanki, şimdi bir de yaz, off yani), ayışığı ve dışarının ışıkları odasını fazla mı aydınlık yapmış vs. Anlamaya çalışiyorum. Hiç bir derdi yoksa ve sadece kucağıma gelmek istiyorsa da alıyorum kucağıma, 2 dakika sarılalım annecim diyorum, odasındaki kanepeye uzanıyoruz birlikte, sonra yatağına yatıyor ve  arkasını dönüp uyku haline geçiyor.

Genel olarak pek tehdit etmemeye çalışıyorum. Daha ziyade, eğer bir şeyi yapmazsa/yaparsa onun sonucunda olacakları ya da yapamayacağı/az yapacağı diğer şeyleri anlatma yoluna gidiyoruz. Yemekten önce bisküvi yersen yemek yiyemeyebilirsin, oysa sevdiğin şu yemek var gibi. Ya da oyuncakcıdan çıkmazsak, şuraya gidemeyeceğiz, ne bileyim banyo uzarsa kitap okumak için az zamanımız kalacak gibi. Ya da uykun yokken emzik kullanmıyoruz, emzik uyumadan önce kullanılır gibi (gerçi bunun mesajını da bize karşı kullanmaya çalışmıştı ama olsun)

Ada'da bu taktikler işe yarıyor ama epey bir süredir konuşarak anlaşılabilen bir çocuk olduğu için, yapısı gereği de fazla inat olmadığından kaynaklı daha rahatız. Ama sınıyor mu bizi, hem de nasıl, biraz daha zekice, kendince kurnaz yöntemler geliştiriyor. Yanlış bir şey yaptığında ve ona bunu anlatırken biz, konuyu değiştirmesi ve tamamen alakasız şeylerden bahsetmesi gibi. Küçük kurnaz bir de sonradan masumane bir tavır takınıp yanlışlıkla oldu diyor :)

07/30/2010 07:56:00

Bende geldim.Zatii sanki bizim için düşünülmüş bi konu.Bi okuyım yazdıklarınızı geliyorumm

07/30/2010 07:59:00

aa evet aynen biz de yapıyoruz, bunu büyükler içebilir rüyacım, çocuklar içemez, hem bu acı biliyo musun..hatta dudağının ucuna dokunduruyorum hakkaten acı geliyor mesela, vazgeçiyor.
Biz bu bağırma sinirlenme durumlarından yemek konusunda ağzımızın payını aldık, o yüzden kendimi tutmak için azami çaba harcıyorum. onlar kesin daha inat ve bunu çok güzel kullanıyorlar. bazen konuşup açıklamak işe yarıyor, bazen de orta yolu bulmak.

Mesela dün akşam tam ben sofrayı kurarken tutturdu kurabiye diye. (Hatice çok güzel poğaça ve kurabiyeler yapmıştı ve mutfakta masanın üstünde duruyorlardı, salak kafa kaldır di mi onları çocuğun gözünün önünden, kurabiye dururken yemek yenir mi hiç!) Önce anlatmaya çalıştım, yemek yicez, ama olmaz ki kurabiye bu saatte olmaz, yemekten sonra söz felan, hiçbi işe yaramadı, aksine daha da bir dötünü:) yırtmaya devam etti..ben de, tıpkı sizin gibi, bu kadar itirazdan sonra verirsem ağlamakla elde etmiş olacak ne yapsam da vermesem diye kafamı patlatırken, aklıma gelen en mantıklı yöntemi denedim ve tuttu: tamam rüyacım, bak dinle şöyle yapalım (bu arada susmaya başladı, bakalım ne diyecek diye düşündü heralde:)) 1 tane poğaça alalım, bunu yemekle beraber yiyelim, ekmek yerine poğaça yiyelim olur mu?  Oluyy, sınff, sınff :))
işte duruma göre çareler üretiyoruz. Bu vesileyle, "1 tane" yi öğreten başak'a ve "bekle"yi öğreten anneyazara sevgiler :)

07/30/2010 07:59:00

Tutturunca onun sevdiği başka birşeyi yapacağımızı söylemek bizde de işe yarıyor. ama yapmadığımızda eve girmek istemiyor, bu sefer evde yapabileceğimiz birşeyi söylüyor ve yapıyoruz :)

07/30/2010 08:02:00

başakkcım neden emzik emmesini istemiyorsun??

07/30/2010 08:05:00

Batu'yu ancak başka bir yöne dikkat çekerek bişeyden uzaklaştırabiliyoruz,5 dk sonra,burda beklesin gibi taktikler sökmedi benim oğlana!!Özellikle bu aralar sabrımı çok çok zorluyor.

Tam terrible two modunda aynen aynen!!

07/30/2010 08:06:00

Esra adaya Maşallah diyelim ama yiğit daha o kadar laftan anlamıyor malesef en azından bişey tutturduğu anda . Ama deniycem bende yazdıklarını
 Başak inanırmısın bende geçen hafta şu Karp mevzuları zamanı eve gittim bi akşam Yiğite yemek yedirmek istedim buda ağladı yemedi.O zaman hep bi atta olayımız vardı çok ağlıyodu.sonra yazılanlar gibi o ağlarken biraz daha yüksek bi sesle el hareketleriyle çıkamıyacağımızı , baba geldikten sonra gideceğimiz anlattım belki şaşkınlıktan belkide doğru yöntemdir bilemiycem ama gerçekten ağlayan çocuk sustu hayret ettim bende.İlk kez oldu çünkü böyle.
Hülya küp şeker bizimde derdimiz.İşte Yiğitte tek sorunum ağlamaya başlayınca katılana kadar ağlıyo.

07/30/2010 08:13:00

Yeliz ben annen/baban üzülür/kızar yöntemini kendi adıma çok doğru bulmuyorum. Bir dönem Ada ayaklandığı ve laftan da anlamaya başladığı zamanlarda (15 ay dönemi) annemler çok yapıyordu bunu. Televizyona ya da başka bir şeye gittiğinde (o ara LCD TV'ye eliyle pat pat vuruyordu) hayır dediğimizde, baba/anne diyordu ciddi bir sesle üzerinde çok durmuyordum ama bundan bir kaç ay önce babasının cüzdanını aldığında, Ada'cım o babana ait bırakır mısın dediğimde, baba kızar diyerek elinden bıraktı ve ben çok üzüldüm. Baban kızmaz, ancak o cüzdan babana ait ve çok temiz değil (kredi kartları/paraların mikrop yuvası olduğunu düşünürüm hep) senin kendi cüzdanın var dedim. Sonra da annemlerle bu konuda ciddi bir konuşma yaptım.

Bazı eşyaların/davranışların ona zarar verebileceğini, ya da ona ait olmadıklarını anlatıyoruz biz hep. Konuşmayı açıklamayı bebekliğinden itibaren yaptık. Çalışma odası anneye/babaya aittir, senin odan sana ait gibi. Ha kapıyı açık buldu mu içeri dalıyor ama en azından çok fazla karıştırmıyor ortalığı.

07/30/2010 08:21:00

Biz de eşyaları sahiplendirdik. Laptopa gidince, bu babanın ve buna dokunmuyoruz bebeğim diyorum. Ama benim şebek gözlerini kısa kısa gülüp, yine de pat pat girişiyor makineye:) Daha çok küçük biliyorum laftan anlaması için. Ama bazen öyle şeyler yapıyor ki, sanki karşısına geçip konuşsam anlayacakmış gibi geliyor.........

07/30/2010 08:21:00

böhüüü :( çok özlü sözler yazmıştımki :P gönderemeden elektrikler kesildi :(
şöyle özet geçeyim eğer kriz dakika itibariye başladıysa

Zişanın bazı sihirli kelimeleri var mesela küçük polisler.Polis deyince etkilenmiyo ama
Kızım küçük polisler geldi seni sordular ayy kızımı çook özledim dedimm v.s v.s

-aa bugün anane aradı ne dedi biliyo musun v.s v.s

-bebeğini uyuttun mu kızım kaka mı yapmış ah seni bebek seniiii v.s v.s

-baba evdeyse babayla hemen muhabbete başlarızz aa parka mı gitsek şimdi,veyaa dondurma mı yesek ne yapsak gibi gibi

bilmiyorum yaş itibariyle bu durumlar değişir mi ama Zişan da etkili oluyor

Hatta bunu ananesi bile farketmiş yemek yedirirken bana diyorki ona değişik şeyler söyle o zaman yiyomuşşş :D

<1234>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...