Taktik belirlemek!

Ynt: Taktik belirlemek!

07/30/2010 11:12:00

O ayrı bir durum Başak, talep ediyor kuzu artık, sen tıkmıyorsun ki ağzına başka bir şeyi unutturmak için.

07/30/2010 11:21:00

defnenin değişik renkte emzikleri oldu ama hiç birini emmedi,oyuncak olarak kullandı,sakinleştirmek içinde bende kucağıma alıp güzel şeyler söyleyerek hallediyorum,şimdi kızım 2 hafta babanneyle halaya gitti,ordan geldi baba ben defne tatile gittik geldik,defne çok değişti eve tekrar uyum sağlamaya çalışıyor zannımca,işten eve dönünce direk kucağımda yatana kadar bu ne kadar böyle sürer bilmiyorum,yemek düzenide değişti yemek yemek istemiyor,eski düzene ne zaman döneceğiz...

07/30/2010 11:29:00

Yazdım bir şeyler: http://www.kitubi.com/2010/07/30/kisir-donguyu-kirmak/

Tabi daha çok akut durumlar için değil de kronikleşmiş zamanlar için :)

07/30/2010 11:51:00

bu 'bekle' işi onlarda ne uyandırıyor acaba merak ettim çoğu kişide işe yarıyor.
Bizde de yarıyor çünkü kıpır kıpır yerinde durmayan çocuk bezini değiştiriken krem almaya gidiyorum içeri Zeynep beni burda bekle diyorum oda parmağıyla bana ''babbb '' diyor ve gelene kadar kıpırdamıyor.İşin ilginci ben krem alma işini abartıp geç kalsam bile sıkılırsa sadece ses veriyo hadi gell diyee genede kalkmıyo :D
ben seviyorum bu babbbb işinii:)

07/30/2010 11:55:00

Bence buradaki önerileri birinin özetleyip madde madde yazması gerekecek, basıp buzdolabına asarız :)

07/30/2010 12:12:00

Benim yazdıklarım daha genel, en son tatilde taşınma sonrası 3-4 ayda çıkabildiğimiz buhrana yine giriyorduk az kalsın, onun üstüne yazmam lazım dedim. Buradakiler daha pratik ve günlük krizleri iyi savuşturursan böyle kısır döngüye girmeden atlatabilirsin.

07/30/2010 12:32:00

Ya iş çok bugün, hızınıza yetişemiyorum. ben de bizde işe yarayan birkaç şey söyliyeyim..
emzik mevzusu; Rüya da sadece uyku öncesi emzik alıyor, gece uyku arasında emziği atıyor. çok bebekken gece emziği ağzından düştüğünde uyanır ağlardı, uzun süredir ya önemsemiyor ya da yatağın içinde bulup ağzına tıkıştırıyor. onun dışında emzik vermiyoruz, ama hiç bu yüzden kriz yaşamadık. birkaç kere gerçekten çok yorgun olduğu zamanlarda ağladı, onda da sorun etmedik verdik. ama asla, başka alakasız birşey için ağlarken sırf sussun diye emzik vermedik..kucağımıza alarak, konuşarak, ilgisini dağıtarak, konu değiştirerek sakinleştirmeye çalıştık.
bu ara bez bırakma çalışmaları içindeyiz, sonuca ulaştık gibi, iyice bezsiz olduğumuzda emzik bırakma ve kendi kendine uyuma çalışmaları başlatıcaz, eşimle böyle bir karar aldık geçenlerde. 2,5 yaş civarında en geç bırakmasını istiyorum ben de.

bizim esas sorunumuz yemekle..şimdi esraözlemin yazdıklarını okuyunca dönüp kendime baktım, evet hep aman yere dökülür aman üstü pislenir diye yemek alışkanlığını ketlemişiz çocuğun. aslında pek çok konuda -neredeyse zeynep kadar- rahatımdır...suyla oynar, yere düşer öperim geçer, hoplar zıplar vs. ama yemek konusunda bir de ağızda tutma biriktirme başlayınca neyapacağımızı şaşırmıştık. önceleri kızma, bağırma, inatlaşma, sinir krizleri şeklinde ilerledi..baktık olacak gibi değil, daha kötüye gidiyor ve o kazanıyor...biz de kendimizi kontrol etmenin yollarını ve yemek yedirmenin orta yollarını bulduk. sohbet ederek, kendimizden örnekler vererek, oyuna çevirerek vs..her akşam yemeği bir kabus, 1 saat civarında paralanıyoruz ailecek. ben de belki azıcık daha büyürse düzelir diye umut ediyorum.

genelde rahatız biz, pek çok konuda..ama herşeyi mantıklı açıklama, ikna etme her zaman işe yaramıyor, zaman zaman ses yükseltme ve kesin komutlar verme yöntemini de kullanıyoruz. daha çok eşim bu konuda başarılı. rüya beni çok da sallamıyor maalesef :(
bir de, ben de çocuk psikoloğu bir arkadaştan şenayın dediklerini duymuştum daha önce. çocuklar onlara anne-babalık yapmamızı  onları yönlendirmemizi güven ortamı yaratmamızı bekliyorlarmış. arkadaşı gibi herşeyi sürekli sebepleriyle anlatmak değil, bazı kuralların olduğunu ve bunlara uyulması gerektiğini belli etmemiz ve tutarlı olmamız gerekiyormuş. 

çok uzun oldu ama, bu ara "SOS ana babalara yardım" kitabını okuyorum, tamamen MOLA yöntemi üzerine kurulu. deneyen var mı, işe yarıyor mu, tecrübelerini aktarabilir mi?

07/30/2010 12:49:00

Çok ağlamaya başladığın birkaç defa "annecim ne istiosun, ne istiosun" diyorum, bian ilgisini çektiğimi farkedince, " hadi tut elimi, ne istiosun göster" diorum. Genelde laf olsun die ağladığın bi an dumur oluyor ve gözlerinden ne istesem acaba die bi düşünce bulutu geçiyor :) Çoğunlukla odasına götürüyor ve %80 tatliya bağlanıyor olay...

07/30/2010 12:51:00

yapmadığım en önemli şey: tehdit etmiyorum. yani şunu yaparsan/yapmazsan ilaç veririm, oyuncağını alırım, vs. gibi..eğer, gözümün içine bakıp inatlaşmaya başladıysa, mesela gıdıklayıp çocukça konuşup durumun asabiyetini yoketmeye çalışıyorum..genelde işe yarıyor.
sadece oyuncaklarını tehlikeli bir şekilde etrafa fırlattığında ya da birine vurduğunda önce yapmamasını söylüyorum, yapmaya devam ederse elinden alıyorum, başka oyuncağa yönlendiriyorum.

ama ödül vaat ediyorum: yemeğini bitirdiğinde oyun oynıcaz, atta gidicez, kurabiye yicez gibi..ve sözümü tutmaya gayret ediyorum. ama bunu da sadece ödül karşılığı yemek yer hale getirmemek için dengeli yapmaya çalışıyorum.

hülya benden önce yazmış, yaptığı tehlikeli şeyi oyuna çevirip kontrolüm altına almaya çalışıyorum. yataktan beraber atlama, aşağıya minderler koyma, suyla oynayacaksa ortamı uygun hale getirip ıslansa da dert etmemeye çalışma gibi...

07/30/2010 12:58:00

Bizim sorunlarımız;

1. TV'nin dugmesine basarak acip kapatmasi: HAYIR yontemini denedim ise yaramadi. Tınmadı kısaca:) Sesimi yukselttim, birazcik oldu gibi ama benim pek icime sinmedi. Aklina geldikce baska zamanlarda ar ara yapmaya devam ediyor maalesef.

2. Yemek sirasinda beni elimden tutarak odasina goturmek istiyor: Gidiyorum, bir kac sn kalip sonra bak oglum yemek saati, anne yemek yiyiyor diyorum. Yine mızıldanarak beni odasina goturmek istiyor. Butun gun gorusemeyince hafta ici yaptigi bu davranisi cok gormuyorum ama vazgeciremedim.

Disiplin konusunda kafam karisik. Karsisina gecip mantikli aciklamalar yaptigimda ikna olmasini istiyorum. Cok mu?:)) Soyle sihirli bir kitap olsada okuyup uyguladigimizda  ise yarasa:)

Henuz ufak oldugundan sanirim oyuncakcilarda herhangi bir oyuncaga yapisip alalim diye diretmiyor. Hep boyle kal Efecim:)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuklar Krizde

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...