Julia Donaldson kitapları- Değnek adam, tostoraman, yataktan düşen ayıcık

<12>
03/25/2011 13:11:00

Çok şiddetle tavsiye ettiğim dadından yenilmeyen bir yazar Julia Donaldson Teze. Dünyada ciddi şekilde satılıyor, kitapları ödüller kazanıyor. Bizde ailecek müdavimi olduk. Okurken çok eğleniyoruz. 

The gruffalo: Türkçesi Tostoraman, Türkçesini bulamayıpta gidip ingiliscesini aldım. Türkçesi çok daha eğlencelidir eminim onuda çok merak ediyorum. Çünkü tostoraman ismi çok yaratıcı bence. Minik farenin oyunları, yazı dili, resimler çok güzel. Biz okurken kuzudan daha çok eğleniyoruz J Bide çizgifilmini yapmışlar.

Yataktan düşen ayıcık:" Ayyıı duuuu" da diyebiliriz kuzunun deyişiyle. Aslında değnek adam favoriydi ama, yataktan düşen ayıyı görünce kuzun favorisi değişti. Her gün mutlaka uyumadan önce okuyoruz. Orda uyuyan kızada Mira diyoruz. Kitapta üzerine konuşacağını okadar malzeme varki, konuş konuş bitmez.

Değnek adam: . İlk okuduğumuzda gülmekten kırılmıştık. Çok yaratıcı bir hikaye bence. Hele o değnek ailesi süper.  Hele değnek adamın başına gelen taklihsizler içler acısı, “ ben sopa değilim ben değnek adam” haykırışları beni bitiriyo. Ve kuzu için favori olma nedenlerinden en büyüğü kitapta kardan adam olması ve sonunda değnek adamı kurtaran Noel dedemiz (dede hastalığımız var). Bu kitaptan sonra her gördüğümüz dal, sopa gibi şeylere ya değnek adamsa diye bakıyoruzJ

Ynt: Julia Donaldson kitapları- Değnek adam, tostoraman, yataktan düşen ayıcık

03/25/2011 13:14:00

Ben de bu listeye PIRTIK KEDİ yi eklemek isterim. Günlerdir elinden düşmüyor,hergün defalarca okuyoruz. Çeviri mükemmel,hikaye mükemmel ve çizimler de öyle. Şimşem mc queen vs hiç bir kitap Yiğit i bu kadar etkilememişti.

03/25/2011 13:17:00

”PIRTIK TEKİR” KİTAPÇILARDA...

İnsanın belki de en iyi dostudur hayvanlar… Bir hayvanla bir insanın birbirlerine olan sevgisi ve bağlılığı bazen öyle büyüktür ki onları hiçbir aksilik birbirinden koparamaz. Yine birbirlerini arayıp bulurlar. Sokak çalgıcısı Hüsnü ile Pırtık Kedi’nin dostluğu da işte o türden bir dostluk. Şiirsel bir dille anlatılan bu duygu dolu hikayeyi Julia Donaldson yazmış, Axel Scheffer ise resimlerini çizmiş. Okul çağındaki çocuğunuzun zevkle okuyacağı, daha küçük yaşlardaki çocuğunuza ise sizin okuyabileceğiniz bu kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın çocuklar için hazırladığı eğitici ve eğlenceli kitaplardan bir tanesi. Pırtık kedi ile Hüsnü’nün başına gelenleri merak ediyorsanız hemen siz de bu güzel kitabı edinin.

03/25/2011 13:26:00

Pırtık tekiri bende çok almak istiyorum ama, bulamadım biçok yerde, intte biras daha araştırayım.

03/25/2011 13:39:00

biz kütüphaneden aldık,
Başakçelik de çok aramış,bulamamış,baskısı tükenmiş demişti.

03/25/2011 13:41:00

Bizde de Pırtık tekir ve Değnek adam var ikisini de çok sevdi ZZ.Şimdi ki hedefimiz Tostoraman..

03/25/2011 13:44:00

Şİmdi internet kitapçılarından baktım her yerde Pırtık Tekir tükendi diyo.

03/25/2011 13:47:00

Ben D&R dan almıştım

03/25/2011 14:29:00

Önerilere devam edin lütfen, takipteyiz :))

03/25/2011 14:30:00

Julia Donaldson & Axel Sheffler en beğendim(iz) çocuk kitabı yazar ve illüstratörleri arasında açık ara farkla başta gelir. Ada'nın kitaplığında ikilinin;

* Değnek Adam
    * Tostoroman
    * Tostoromanın Yavrusu
    * Kasabanın En Şık Devi
    * Nohut Oda Bakla Sofa
    * Süpürgede Yer Var Mı
    * Zogi
    * Pırtık Tekir
    * Tiddler (bizde ingilizcesi var, Türkçe çevirisi Minik Balık Okyanus Macerası olarak yayınlanmış)
    * Yine ingilizce olarak; The Snail and The Whale

var.

Bir de illustratörü Axel Sheffler olmayan 3 J.D. kitabı daha var yine kitaplığımızda;

* Yataktan Düşen Ayıcık - Anna Currey
    * Mağara Bebeği -  Emily Gravet
    * Troll (inglizce ) - David Roberts

Ben J.D. kitaplarını A.S.'ın çizimleriyle okumayı seviyorum. İkilinin yukarıdaki saydığım kitaplarının Türkçe çevirilerinde Minik Balık Okyanus Macerası dışındaki tüm çeviriler Yıldırım Türker'e ait (yine Mağara Bebeği'nin çevirmeni de kendisi) ve aynı harmonik dille, zekice kelimelerle donatılmış çok başarılı çeviriler olduğunu düşünüyorum. Minik Balık Okyanus Macerası bu anlamda hikaye olarak çok sevdiğim ama çeviride (daha sonradan bunu da okuma fırsatım oldu) aynı tadı yakalayamadığım için ingilizcesini daha çok sevdiğim (Tiddler)bir kitap :)

Yataktan Düşen Ayıcık da çevirmeni kitapta yazmayan ?? ama benim çok sevdiğim kitaplarındandır. J.D.'nin klasik vereceği mesajı gözünüze sokmadan uygulama yöntemini net bir şekilde görebiliyorsunuz :) Sayı saymayı bu denli eğlenceli ve maceralı bir şekilde veren bir de Emma Clark'dan Mini Mini Mualla var benim bildiğim :)

Son olarak; iflah olmaz bir J.D. fanı olarak yazarın kişisel web page'inin adresini de yazayım tam olsun. Büyüyünce kendisi gibi olmak istiyorum :)

Tüm kitaplarını en azından orjinal isimleriyle de olsa aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

http://www.juliadonaldson.co.uk/index.php

03/25/2011 14:51:00

Ozman tostoroman hayranlarına:

Web sitesi türlü oyunlar ve aktiviteler içeriyor: 

bu sitedede tostoromanın süper animasyonu var çok tavsiye ederim, çok şeker.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Keyifli okumalar-kitap tavsiyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...