ÇOCUK YETİŞTİRMEDE SEVGİ

06/14/2012 11:21:00

Anne karnında bulunan bebeğin en önemli ihtiyaçların birisi ruhsal ihtiyacıdır. Konuşulmak, sevildiğini ve beklenildiğini hissettirmektir. Bu bağlamda bilinçli hareket ederek bebek dünyaya geldiğinden itibaren bir insan, bir kimlik olarak işlem görmesi gerekiyor.   Çocuk gelişiminde 2 yaşına kadar olan döneme oral dönem denilmektedir. Bu dönem bir çocuk için hayatındaki en önemli süreçtir. Çünkü beyin gelişiminin en hızlı gelişim gösterdiği dönemdir. Anne bebeğini emzirirken, iş yaparken özel zaman ayırarak onunla ilgilenmeli, göz teması kurarak onunla konuşmalıdır. Bu dönemde çocuğun en büyük ihtiyacı SEVGİ dir.   2–3 yaş aralığına ise anal dönem diyoruz. Bu dönemde tuvalet terbiyesi uygularken çok önemli nokta, ona sevgiyle yaklaşmak ve anlatmak gerekiyor. Çocuk kaslarını kullanmaya başladığında zaten tuvalet ihtiyacını söyleyecektir. Bu dönemde kesinlikle baskı yapılmaması gereklidir. Aksi halde çocuk ileride mükemmeliyetçi, titiz ve aşağılık kompleksine sahip olacaktır. Çocuk babadan yeterlilik ve değerlilik, anneden özgüveni alarak büyür. Bu dönemde “HAYIR” kelimesini öğrenir ve kullanır. Kendi doğrularını yapmaya başlar.   3-6 yaş dönemine odipal dönem adı verilir. Bu dönem çocuğun cinselliğini keşfettiği dönemdir. Bu dönemde anne ve babanın, çocuğun hayatında cinsel kimliğini tam alması için çok dikkatli olmaları gereklidir. Çocuk kendi keşfine başlar, sosyal iletişimler kurar, yeteneklerini geliştirir ve cinsel kimliliğinin farkına varır. Neden? Niçin? Nasıl? Sorularını en çok sorulduğu dönemdir. Anne-babasının tüm sorulara özenli bir şeklide cevap vermesi gereklidir. Özellikle cinsel soruların çocuğun yaşına uygun cevaplanması gereklidir. Bu dönemde sosyal iletişim kurmada zorlanıyorsa, ileride iletişim zorluğu, sosyal fobi, kendini ifade edememe, topluluk içinde zorlanma, yetersizlik duygusu, tek konuya veya işe odaklanamama, cinsel sorunlar oluşabilir.   6-12 yaş dönemine gizil dönem adı verilir. Bu dönemde çocuğun araştırma, yorumlama, kavrama ve algılama yetilerine destek verilmesi gereklidir. “Ben “ duygusu benlik ve beynin bilinçaltından çıkıp akıllı beyne geçtiği dönemdir. Ben yaparım, benim duygusu, sahiplenme, yeteneklerine yönelme, kitap okuma ve sosyalleşmede daha rahat olma, düşüncelerini ifade etme bu dönemde pekiştirilir.   Çocuğa destek verirken özendirerek, örnek yaparak yönlendirilir. Anne babadan sevgiyi sınırsız alarak “koşulsuz sevgiyi” öğreniyor. Çocukların etiketlenmemesi, örnek “aptal” “tembel” gibi sözcüklerin kullanılmaması gerekir. Hobilerine destek verilmesi ve yönlendirilmesi, yaratılış kabiliyetinin ortaya çıkarılması gereklidir. Ailelerin çocuklarını bilinçli yetiştirmeleri dileği ile.

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ÇOCUK YETİŞTİRMEDE SEVGİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...