Cekingen cocuk ve Montessori

<12>

Ynt: Cekingen cocuk ve Montessori

02/17/2011 21:14:00

Gezdigim okuldan izlenimler:

-Mudahale cok az, genelde ogretmen gozlemci.

-3-6 yas grubunda cogunluk ikli ve uclu grup isi yapiyordu, yalniz takilan cok az cocuk vardi. cocuklar konusuyordu, rahatsiz etmeyen hafif bir ugultu vardi hatta, yani cit cikmayan bir durum yoktu.

-yaklasik 20 kisilik sinif, 1 ogretmen ve 1 yardimci var. bana az gorundu. cunku simdi kizim kreste 8 kisilik sinifta 2 ogretmenle. ama tabii yasi ilerleyince sorun olmayacak herhalde.

-Bu okul sabahtan oglene kadar montessori. askam 5:30a kadar kalma, uyku uyuma secenekleri var. o zaman baska bir sinifa geciyorlar (siniflar birlesiyor, oglden sonra ogretmeni de farkli) ve o sinifta oyuncak da var bebek, kamyon vs. var.

-ben sessiz ortamda hic muzik sarki ogreniyorlar mi diye merak ediyordum, her gun circle time yapiyorlarmis, sarki soyleniyormus, haftalik gunluk konulardan bahsediliyormus. Ayrica haftada bir muzik "dersi" varmis baska ogretmenle baska bir sinifta.

-bir de ben oradayken (her gun olmuyormus) kitap okumaya iki cocuk geldi "book buddies" ust ilkokul siniflarindan, minikler dizilip hikaye dinlediler topluca. bu da bana epey anti-montessori geldi, isleri bolundu cunku. ogretmen de bugun non-traditional bir gun oldu dedi bu sekilde gun bolundugu icin.

-daha sonra diger siniflari da izlemeye gidecegim, 3 adet minikler sinifi var benim kizin girebilecegi.

-ilk gunlerden itibaren velileri sinifa almiyorlar ve kapidan vedalasmak gerekiyor, aglasa bile ogretmen gereginde kopararak aliyor anneden. ilk hafta 3 gun gunde 1.5 saat bu sekilde sadece yeni ogrenciler gideceklermis, ikinci hafta tam gun ve herkes beraber (3-6 yas grubu)  gidecekler. bu bana biraz zor geliyor acikcasi. dedim ya kiz kolay alismiyor gecislere. 7 aydir devam ettigi krese daha yeni 5 dakikada benim gitmeme razi olmaya basladi, onceden hep 15 dk falan geciriyordum onunla sinifinda. bilmiyorum daha buyumus olup razi olur mu bu ise. simdiki kreste "open-door policy" var, veliler istedikleri gibi girip cikabiliyor, sabah vakit gecirebiliyor, tabii pratikte kimse girip cikmiyor, ben de sabah vedalastiktan sonra bir daha gidip kafasini karistirmak istemem zaten, ama sabah biraz vaktimizin olmasi ikimize de iyi geliyor.

02/17/2011 21:22:00

Güzelmiş, ayrılık zamanı kaygılarında haklısın, umarım sorun olmaz.

Open door policy, çok özendiğim, merak ettiğim bir uygulama. Türkiye'de HİÇ yok. Hatta veliler bile, olur mu canım millet girer çıkar, girmesinler diye yaklaşıyorlar. Biraz anlatabilir misin, nasıl oluyor?

02/17/2011 21:42:00

Normal kreslerde de, Mont. okullarinda da veli istedigi zaman okula ugrayip cocugunu gozlemleyebilir.Mont. okullarinda gozlem icin ozel yapilmis camli bolmeler var. Yani sinifin icindekiler disaridan birinin baktigini bilmiyor. Vaktin varsa gidip saatlerce gununu nasil geciriyor diye bakabilirsin.

Normal kreslerde ozel gozlem odasi/penceresi olmuyor. Ama onceden bildirmeksizin gidip, cat kapi sinifa girebilir, ogretmenlerle konusabilir, cocuguna bakabilirsin..

(aradan girdim cevapladim ama :)

02/17/2011 22:40:00

open door policy, bazi kreslerin, evet veli istedigi zaman gelebilir, kapimiz aciktir bizim her zaman politikasi. Ve bunlar, gecis doneminde, alisma doneminde, veli istedigi kadar bizimle durabilir yahut cocuguyla beraber gelip istedigi kadar oturabilir seklinde uygulaniyor genelde. Pratikte, boyle iki yer gezmistim ve birine cocugumu verdim, hicbirinde bunu suistimal edip zirt pirt giren cikan veli yoktu, zaten veliler isinde gucunde, cocuk alistiktan sonra hangi veli gidip kreste oturmak ister, sabah birakip ogleden sonra ya da aksam aliyorlar cocugu. ama kres yonetimi "saklimiz gizlimiz yok veli gelebilir" seklinde kendi reklamlarini yapmis oluyorlar, iyi de oluyor. sabah birakirken isterse veli yarim saat de oturabilir, aksam alirken de isterse yarim saat oturup oynayabilir mesela.
Yalniz, ben kizimla sabah sinifta vakit gecirirken, beni gorup kendi annesini istedigini hatirlayarak aglayan cocuklar oldu. Yani boyle bir yan etkisi olabiliyor. Ama 1-2 kez oldu gecti, zaten ben de surekli vakit gecirmiyorum.

Ben turkiyede var saniyordum, belki kresine baglidir. Bir tanidigim (eskiden) oglunu goturup 10 gunde yavas yavas alistirdigini soylemisti ornegin, 10 gun cocukla gitmis gelmis beraber, bu surenin sonunda sorunsuz yalniz kalmis cocuk kreste (cocuk simdi buyuk).

Bebeklerin oldugu kreslerde de durum boyle, onlarda anne istedigi zaman girip cikip emziriyor mesela.

Bizce veli disarida olursa cocuk daha kolay alisir, en iyisi hemen vedalasma fasli bitip gune baslamaktir aglasa bile diyen cok yer de gordum. Butun Montessoriler de bu grupta. sanirim "okul" mantigi girince daha cok boyle oluyor sinif duzenini bozmamak icin. Aslinda bence asil onlara kolay oluyor, cocuga kolay olmuyor. Onlar ayak altinda veliyle ugrasmiyor ve cocuk uzerinde daha rahat disiplin kuruyorlar boylece. Cocuklar tabii ki eninde sonunda alisiyor, ama ben daha yumusak yontem taraftariyim kucuk cocuklarda. O koparilma anindan hazzetmiyorum, guven sarsici geliyor, cunku kendi minigimi konusarak razi edebiliyorum ayriliga, aglasa bile kabullenmis oluyor, gitmeme izin veriyor, bu bile aglayan cocugun koparilarak alinmasindan daha mantikli bence. Ama dedigim gibi 5 dk degil 15 dk 20 dk surebiliyor bu ikna surecimiz, gel once beraber kitap okuyalim falan seklinde.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...