Emzirmekten sıkıldım:(

<12>
03/02/2010 12:09:00

bebeğim 5aylık olucak 2saatte bir emziriyorum bazen okadar daralıyorum ki evde emmesini istemiyorum benden başka kimsede durmuyor emmidiği için etrafımda oğlumla aynı zamnda doğan bebekler var anneleri annanelerine bırakıp sinema cafe çarsı pazar yapıolar ben ise onların anlattığıyla avunuyorum en azından önümüzdeki ay ek gıdaya geçicez umut ediyorum sadece gece emer diye birde doktorum sütüm çok yaradığı için yaşına kadar emzir diyor ne yapıcamı bilemiyorum..Yalncı emzikde almadı doğduğu günden itibaren sütümü sağıp veriodum anneme 1,2aylıkken içiyordu biberonla,şimdi onuda almıyor bitek beni emmek istiyor:(nasıl düzene giricek hiç inanmıyorum rahata ericeğim günlere:(((

Ynt: Emzirmekten sıkıldım:(

03/02/2010 13:42:00

Sizi çok iyi anlıyorum. Benim oğlum da 6 aya kadar her iki saatte bir emdi. Daha doğru tanımlama gerekirse 1,5 saat durur, yarım saat emerdi, 2 saat böyle geçerdi. Yalnız geceleri bu kadar sık emmezdi, oğlunuz gece de mi 2 saatte bir emiyor. Ben kendimi gece diğer anneler kadar sık kalkmamakla avuturdum.

Büyüdükçe o ayın emme sıklığına bakardım, 3-4-5 saatlere kadar çıkarken benim oğlumda hiç böyle bir şey olmadı.

Ama 6 aylık olup katı gıdalara başlayınca gündüz neredeyse hiç emmemeye başladı. Bu sefer de sütüm azalacak diye korkmaya başladım, çünkü 1 yaşından önce inek sütü verilmiyor ve o zamana kadar emzirmek istiyordum.

Çok az zamanınız kalmış, bence bu günlerin tadını çıkartmaya çalışın. Emzirirken dinlenmeye çalışın. Kış günü ülkemizde bebekle gezmek zor olsa da ev gezmeleri yapabilirsiniz. Site aracılığı ile kendinize bir "bebekli :)" dert ortağı bulup ara sıra buluşabilirsiniz.

03/02/2010 19:34:00

Merhaba,

Ela da benzer şekilde ne biberon, ne emzik aldı. Öyle yapışık yaşadık. Ben emzirirken dizi izleme, emzirirken kitap okuma, internet yapma gibi şeyler bulmuştum kendime. (Bir de Ela ciddi bir şekilde uzun emiyordu. 20 dakika bi meme, 20 dakika öbürü, arada 10 dakka mola derken nerdeyse bi saat gidiyordu. İki saat sonra al baştan.) 

Akşamları içerde emzirirken de eşim gelip bir yandan muhabbet ederdi benle. 

Düzene girecektir zamanla. Zaten ek gıda başlayınca yavaş yavaş azalıyor. Gerçi ben ek gıdada biraz bunalmış, keşke bi süre daha emseydi sadece bu bebekler diye düşünmüştüm:) 

Ev gezmesi biraz zahmetli de olsa iyi fikir. Bir emzirme önlüğü edinip belki dışarıda emzirmek düşünülebilir mi? Olmadı sevdiğiniz arkadaşları çağırın, biraz onlar gelsin. Sizde buluşun.

Kolay gelsin... 

03/02/2010 20:31:00

Tabi ya bahar da yaklaşıyor, havalar güzelleştikçe dışarı çıkmak kolaylaşacaktır.

03/02/2010 22:12:00

Merhaba,
Yalnız değilsin. Emzirmek çok zor ve meşakkatli bir iş.

Ben ilk zamanlar 3 ay emziririm yeter benimki de can diyordum.  Hatta kızım daha 2 haftalıkken eşimi gönderip süt sağmak için pompa aldırdım sağar biberonla veririm (ya da annem verir) acılarım azalır diye. Tabi sağmak emzirmekten daha zormuş sonra anladım. İdil'im de uzun uzun emerdi.  Aynı dönem doğum yapan bir arkadaşıma telefonda ağladığımı bilirim emzirmek full time bir işmiş diye. 3. aya geldiğimizde deneyim kazandım ve kendime güvenim arttı, hadi sık dişini yapmışken 6 ay olsun diye. Bizim doktorumuz katı gıdalara 4 aylıkken başlattı. O dönemde emmeler günde beşe inmiş, süreleri azalmıştı. Bir de gece emmesini kesmişti . 6. aydan sonra zaten işe başladığım için sabah akşama indi bir yaşına kadar idare ettim.

Emzirirken dizi izlemek (friends) beni depreseyona girmekten kurtardı. Bir de dışarda emzirmek konusunda nasılsın bilmiyorum ama emzirme önlüğü ile çok rahat yapılabiliyor. Ben geç öğrendiğim için emzirme saatlerinde evde olayım diye çok koştum.
Netice olarak  küçük hedefler koymak sonra o hedefleri bir adım öteye itmek  benim işime yaradı.
Yapamazsan da dünyanın sonu değil, kendini suçlama.

03/03/2010 09:26:00

damla oğlun ılgaz büyümüş profiline baktım allah bağışlasın....Senin evde baya bi uğraşın var belliki ama ben senin kadar net başında zaman geçiremiyorum oğlum rüzgar emir uyanınca evde hayat duruyor ne temizlik ne yemek taki o uyuyana kadar ....bu arada uykusu 1saati geçmez gündüz uyumayı sevmiyor sabahın köründe kalkıyor hani kargalar pislini yemeden derler ya:)doğduğu günden beri beni yönetiyor küçücük boyuyla ama herşeye değiyor bunaltsada ara sıra:)

03/03/2010 09:28:00

idilin annesi meltem kızını allah bağışlasın sen büyütmüşsün benim geçtiğim yollardan geçerek sanırım önümüzdeki kış kurtuldum diye kutlama yapıcam:)sorumu verdiğin yanıt için teşekkürler...

03/17/2010 12:58:00

kendimi çok suçlu hissetsem de geceleri kalkmak artık çok zor gelmeye başladı. işe başladığım için gündüzleri yokum, geceleri emzireyim bare diyorum ama kalkmak çok zor geliyor... yalnız değilim dimi????

03/17/2010 13:06:00

bazı geceler ben de "bu gece uyanmasa da ben de güzelce uyusam" diyorum, eğer bunu sayarsan julide yalnız değilsin.

Hamileyken, gecenin bir yarısı tuvalete gitmiştim, sonra da uykuma devam etmiştim. O zaman aklımda bebek doğduğunda da buna benzer birşey olacak, sadece 3 dakika değil de daha uzun sürecek diye düşünmüştüm. Halen öyle düşünüyorum ve geceleri kalkmak bana o kadar da zulm gelmiyor. Tek fark, geceleri bebeğim sadece emiyori uyanmıyor. Uyandığı ve uyumadığı zamanlarda ise evet anne- baba "hadi uyu artık " diyoruz, içimizden ve dışımızdan.

Bir de ilk başlarda daha çok dikkat ediyordum, şimdi farkettim ki arasıra kızımla beraber dalıyoruz uykuya, bu 10sn ye de olabilir, 1-2 dakikada. ne kadar sızdığımızı bilmiyorum. Nasılsa artık kendini kurtarır, boğulmaz diye düşünüyorum.

Ben emzirmekten sıkılmadım ama süt sağmaktan sıkıldım. Şu anda sağmam lazım ama keyfim yok. "Keyifsizim, sütüm de lezzetli olmaz, sağmayayım o zaman" diye bahane yaratıyorum kendime. :)))
Pompayı taşıdığımla kalıyorum.

03/17/2010 13:40:00

ben de şimdi bu yazıyı yazıp süt sağmaya gidecem..:)))

aslında şikayet ediyorum ama sadece yorgunluktan. iş yeri çok yoğun, gece de kalktığım için (bu gece ağlayarak uyandı gece 2'de) kendimi bugün çok yorgun hissediyorum. o emsin de ben yine kalkayım.. (ama gece de 4 kere değil tabii:))))))

ben de manuel pompa var acaba elektrikli daha verimli olur mu???

03/17/2010 13:57:00

manuel hiç denemedim ama hep elektriklilerin daha iyi olduğunu duydum. Ben elektrikli kullandım hep. Ben daha önce başka yerlerde yazmıştım, 6. ayda kullandığım pomanın sesi beni deli ediyor diye pompa değiştirdim.

6. aydan sonra süt de az geliyor, belki manuel ile sağmanız daha zor olabilir. bazı yerler pompa kiralıyor, Belki önce kiralayarak deneyip, sonra da memnun kalırsaniz kendiniz alabilirsiniz.

Bu arada pompa kiralarken genelde hastane tipi kiralaniyor. Ama bazı yerler hastane tipi olmayanları da kiraliyormus.

aklıma gelenler bunlar

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...