BEBİŞLERLE , OYUNLAR VE OYUNCAKLAR

<12>
07/26/2012 19:00:00

BİR KONUDA BENDEN  OLSUN

NELER OYNUYORSUNUZ
NASIL OYNUYORSUNUZ,
DOGAL TÜRETİLEN OYUNCAKLARINIZ NELER
( Mesela,tabak canagı ters cevirip kasıkla ritm tutup oynama - oynatma,
yada terlikleri araba kamyon yapma vs,
beyaz kagıda keceli kalemle  gülen surat -kızgın surat- aglayan surat -saskın- mutlu vs oynayıp taklit etmek gibi...)
BEBİŞLERLE OYUN VAKTİ NASIL GEÇİRİYORSUNUZ?

Ynt: BEBİŞLERLE , OYUNLAR VE OYUNCAKLAR

07/26/2012 19:04:00

Küçükken tiny love oyun halısı ile oynuyodu ama bu aralar ilgisi azaldı.
ses çıkaran oyuncaklar daha dikkatini çekiyo çanaklarla ritm tutyoruz ve beyaz kagıtta yüz çizip taklit yapıyoruz:)
birde dizimde ata biniyoruz, havada kus olup cik cik ucuyoruz:))

07/26/2012 19:53:00

parmaklarımızı sayıyoruz, amuda kalmak istiyor yardımcı oluyoruz (: kurmalı oyuncak almıştık çok ucuza onu kuruyoruz ailecek gidişini ve kuyruğunun hareketini izliyoruz, fış fış kayıkçı ve ata binmeyi oynuyoruz, geldi geldi gıdı gıdı yapıyoruz, küvetini suyla doldurup oyuncaklarını atıyoruz içine şıp şıp serinliyoruz. kaşık ve tabakla ritim tutuyoruz, neşeli sesler kitabımıza bakıyoruz. asıl favorisi ise bilgisayar kabloları, kumanda, telefon, terlik vs..

07/28/2012 09:52:00

Ben bir kaç kartın 20 liraya satıldığı mono zebra kartlarını kendim oluşturdum,hatta 20 yi geçti kart sayım,onlarla gün aşırı hikayeler anlatıyorum.Özellikle dikkat süresini kontrol altına almış oluyorum ve göz kaslarını destekliyorum.

Parmak kuklalarımız var yine onlarla hikayeler,doğaçlama anlatımlar yapıyorum.50 adet aslında hafıza kartı olarak kullanılan kartları ben şimdilik görsel materyal olarak kullanıyorum.Meyve resimleri var mesela bir meyveyi gösteriyorum diyelim ki elma,anlatıyorum,ses tonumla oynuyorum dikkatini toparlayabilmek için ardından o meyvenin kendisini gösteriyorum,dokunuyoruz kokluyoruz tadıyoruz hatta yerken çıkan hart sesini dinletiyorum,koca bir kağıt alıp aynısından bende çiziyorum aynı renge boyuyorum vs :)ardından o meyveyle oyun oynuyoruz,hoplatıyoruz zıplatıyoruz meyveyi...Bir oyuna başlamadan önce ilk düşündüğüm şey ; oynatacağım oyunla hemen hemen her zeka tipini nasıl destekleyici şekilde oynatabilirim ve nasıl farklı uyaranlar sunabilirim.

Dokunsal materyaller sunuyorum bol bol,odanın ortasına döküyorum kumaş parçalarını,dokunuyor,oynuyor ve çok mutlu oluyor.

Mutfakta mama sandalyesinde oyalanması için,damaklarını kaşıyabilmesi için bol mutfak malzemesi sunuyorum ona,silikonlu yumuşak ve güvendiğim materyalleri,hem farklı bir uyaran oluyor hemde çok eğleniyor.

Televizyonu hiç açmıyorum,gerçi babamız gelince akşam bir müddet maruz kalıyor ama o kadar da olacak çünkü televizyon hep olacak hayatımızda,bizde olmasa başka evlerde arkadaşlarında görecek vs. Önemli olan benim ona televizyonu etkin kullanmayı öğretebilmem.Ancak şimdilik 2 yaşına kadar ne kadar az maruz kalırsa o kadar iyi diyorum ve gün içinde hiç açılmıyor tv,zaten benimde aram hiç yok.Müzik dinliyoruz bol bol,özellikle sanat müziği makamlarını ve tasavvuf makamlarını:)

Şimdlik alıma gelenler bunlar...

07/28/2012 10:33:00

olur tesekkürler:)) okudumda bayagı iyisiniz ekonomik ve üretkensiniz takdir ettim dogrusu:)
birde tv olayı özellikle bu konuda haassasım bizde izlimiyrz tv pc telefon görntüsü yok ne kdr az maruz kalırsa o kadr iyyi

07/28/2012 13:05:00

Özlemcim harika bir başlık olmuş öncelikle kocaman teşekkürler diyorum:))  Çok yaratıcısınız arkadaşlar bayıldım valla, hem eğlenceli hem faydalı bir çok oyun eklendi hayatımıza sayenizde:))
Biz de sarılmaca, el çırpmaca, dokunmaca (eller yüzümüze, eller başımıza, eller vs. diye uydurma şarkı söylerek ellerini oynatıyorum bayılıyor:), fış fış kayıkçı, dizlerimin üstünde kuş gibi uçmaca , cee ee oyunları oynuyoruz. Silikon küplerimiz var üzerinde hayvanlar ve çeşitli nesnelerin bulunduğu, bir yandan hikayeler uyduruyorum bir yandan üstüste diziyorum ben, o deviriyor:) Çiftlik hayvanlarının olduğu kumaş kitabımız var üç-dört aylık olduğundan beri elinden düşmeyen, her seferinde farklı bir hikaye uyduruyorum hayvanların seslerini taklit ederek, son zamanlarda daha da merakla dinliyor:)) Bol resimli kumaş kitaplarımız var bazen birlikte bakıyoruz, bazen kendi başına bakıyor, dokunuyor, ısırıyor:D Dişleme kitabımız var çok sevdiği bol bol ısırıyor:))  Babasıyla da yatakta yuvarlanırken yine dokunma oyunları (kulak, burun, göz, saç ne bulursa dokunma, inceleme:))
Aynanın karşısına geçiyoruz kucağımdayken, konuşuyorum, gülüyorum, oynuyoruz, zıplılyoruz kahkahayla gülüyor, bayılıyor:))  Daha çok var ama şimdilik aklıma gelenler bunlar..

07/28/2012 13:25:00

battaniyeyi rulo haline getirdim. iki yada lastık toka taktım açılmasın diye. Duru'yu yüzüstü yatırıp bu rulo battaiyeyi de gogsunu altına koyuyorum. boylede etrafa bakarken kolları yorulmuyor kuzumun. ev etrafı seyrediyor.

mutfakta yemek yaparken anakucagı ile yere koyuyorum. su damacanasının yanına. damacanaya da onun sevdiği sallanan oyuncak ya da temiz kumaş parçası asıyorum. o da uzanıp onu çekiştirip yakalamaya çalışıyor. tutup eline alıca da mutlu oluyor.

07/28/2012 14:07:00

07/28/2012 22:51:00

Ben linkte ki oyun aktivitelerini takip ediyorum gelişim sırasına göre.. oyun yaratmada bana fikir veriyor..

http://www.babycenter.com/0_lets-play-weekly-activities-for-your-babys-first-year_1501475.bc

07/29/2012 07:21:00

Bu linkte cok guzel fikirler varmis. Cok tesekkurler momofbartu

07/29/2012 09:09:00

oğlum en çok benimle elele yüzyüze gözgöze dizdize oynamayı seviyor.  onun boynunu dötünü burnunu kükreyek tıslayarak hırlayarak miyavlayarak öpüp ısırıyorum(acıtmıyorum tabi ki) bayılıyor. şu aralar akşamları sitenin çim fiskiyeleri ile oynuyor, kollarından ben tutuyorum o sırayla ayaklarını uzatıp ıslatıyor, üşüyor, hoşuna gidiyor. bahçe tarabalarına astığım çiçeklerin yapraklarını birbir yolmayı seviyor, ben de ekstra sallamalı oyuncaklar objeler astım,çekince müzik çalanı var bir tane o favorisi. yürüteçiyle evin içinde ışık hızıyla dolaşıyor, onubunu deviriyor, uzanabildiklerini kurcalıyor saçıyor, bunu dememe gerek yok herhalde herkeste aşağı-yukarı aynı merak vardır bu aylarda. 0 kol giyiyorum genelde, oğlum tükmüğü ile baloncuklar ve garip sesler yapmaya bayılıyor benim omzumda. masa koruyucu naylon var bende, devasa, onu üzerimize bürlüyorum içinde nefes almaca oynuyoruz, epey zor oluyor tabi onun içinde  mücadele etmek ama bebeğin hoşuna gittiğini keşfedince oynuyoruz naylonun içinde. TinlyLove e boşa para verdim. Oğlum hiçbir zaman ilgilenmedi oyun halısıyla.  Su havuzu, portatif salıncakla da ilgilenmiyor. şaşal şişelerinin içine taş koyuyorum bazen  sallıyor. altın kutularının içine de taş koyuyorum çıngıraklardan daha çok  ilgileniyor.

<12>

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...