John ve Julie Gottman'ın ardından

10/12/2010 09:48:00

Geçtiğimiz hafta İstanbul'a gelen ve çift terapisinde dünyanın en iyi uzmanları arasında gösterilen John ve Julie Gottman uzmanlara eğitim vermeden önce hafta içinde çiftlere yönelik bir workshop düzenlediler. Yaptıkları çalışmları anlattılar, çok eğlenceli ve bir o kadar da ufuk açıcı bir workshop oldu.
Şimdi burada durup size workshopda konuşulan tüm bilgileri aktarmak gibi bir niyetim yok esasında. (ki bence ne kadar anlatsam da yeteri kadar anlatamayabilirim). Altını çizmek istediğim şey başka. Bu çift (John ve Julie) yıllardır hem ilişkileri çok iyi olan çiftleri hem de ilişkileri yolunda gitmeyen çiftleri uzun uzun incelemişler. buraya kadar herşey sıradan bir araştırmacının da yapabileceği şeyler belki (o bile zor gerçi, çeşitli gruplardan 3000'den fazla çiftle çalışmışlar). Bence yaptıkları en önemli şey şu: Bakış açılarını değiştirmişler, yani gelen çiftlerde neyin işe yaramadığına, onların neyi beceremediğine, ne yapmaları gerektiğine odaklanmıyorlar. Onun yerine bu çiftin hikayesi ne, kendileri ve birbirleri için ne istiyorlar ve halihazırdaki ilişkide iyi yaptıkları şeyler nelerdir onlara odaklanmışlar. Verdikleri workshopda da çiftlerin bu istedikleri şeylere daha kolay ulaşabilmeleri için kullanabilecekleri pratik ve uygulanabilir yöntemleri anlattılar. En önemlisi de bunu bir başöğretmen edasıyla "ben uzmanım herşeyi bilirim hadi bakalım şimdi dediklerimi yapın" şeklinde sunmuyorlar. Onların yöntemi tam anlamıyla çiftle birlikte yol almak ve onlara destek olmak, sonrasında da kendi kendilerine ilerlemelerini sağlayacak yöntemleri onlarla paylaşmak.
Bu çift ve araştırmaları hakkında söylenecek çok şey var aslında ama ben burada durup tüm bu bilgileri sıralamak istemedim. Yukarıda yazdıklarım yeni evlenen bir insan olarak benim bu seminerden aldıklarımdı. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler www.gottmanciftterapisi.com adresinden yararlanabilirler. Ayrıca kendi siteleri de www.gottman.com

Bitr ziyaret etmekte fayda var derim:)

Sevgiler....

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
araştırmalar ve yazılar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...