Çalışan anne olmanın iyi ve kötü yanları

03/02/2010 12:15:00

çalışan anneyiz, peki çalışan anne olmak nasıl birşey? bizim için artı ve eksileri neler?

Ynt: Çalışan anne olmanın iyi ve kötü yanları

03/03/2010 08:50:00

şu an artılarını düşünemeyecek kadar karamsar bir ruh halindeyim...
ama en kötü yanı...bu sabah hasta olan ve gitme diyen oğlumu anneannesine bırakıp işe gelmek zorunda olmak... :(

03/27/2010 14:42:00

Tüm zorluklarına rağmen çalışmanın getirdiği sosyal paylaşım, kendine güven gerekli diye düşünüyorum. Ama yine de şartların bebekli anneler için mutlaka düzenlenmesi gerekiyor bence! Bebeği olan bir anneden, bebeksiz hatta belki bekar insanlar gibi çalışmasını beklemek çok büyük haksızlık!

03/27/2010 18:49:00

+++
Annenin üretmeye devam etmesi, 
Tek odak noktasının çocuk olmaması, 
Çocuk büyüdükten sonra boşluğa düşmemesi
Ekonomik özgürlüğe sahip olması
İşini seven annenin özgüveni ve mutluluğu
Sosyal ortam, kafa dağıtmaca
Bir kahveyi sıcak içebilme keyfiyeti...
x2 maaş ve getirdiği konfor...
(Şanslıysanız)Çocuğa bakacak (anneanne, babaanne ya da bakıcı) ile ilişki yürütmenin kolaylıkları...

----
Uzun saatler, mesailer ve trafik derken hayatın uçup gitme ihtimali
Fazlaca yorgunluk ve stres
Durmadan suçluluk duymak
Hiç bir şeye yetişememe hali
Yoğunluk zamanlarında yavruyla oynarken bile kafayı tam olarak boşaltamamak
Çocuğa bakacak (anneanne, babaanne ya da bakıcı) ile ilişki yürütmenin zorluğu...

04/01/2010 08:07:00

Özgüranne kesinlikle katılıyorum yazdıklarına...
bir kahveyi sıcak içebilme ihtimalim evdeyken ve oğlum uyanıkken sıfır:))
İşyerinde kendimi daha üretici hissediyorum
Az bir vaktim kaldığı için oğlumu bulur bulmaz tek işim onunla ilgilenmek oluyor. kalan az vaktimi en iyi nasıl değerlendiririm diye bolca düşünüyorum...
serviste işe giderken kitap okuma keyfi yapıyorum:))
x2maaş ve getirdiği konfor tartışılmaz elbette..

- olarak da nitelendireceğim , kafama taktığım tek şey, oğlumla doyasıya gezip dolaşamamak, bolcaq vakit geçirememek, onu bir parka götürmek için hafta sonunu beklemek...
ev işi olsa da olur olmasa da onu eksi saymıyorum dolayısıyla..

04/01/2010 13:19:00

Çalışmayıp evde oturan annelerin bile yaşadığı uykusuzluğun kat kat fazlasını yaşama hali ( Nedense olumsuzluklarından başladım aslında memnunum çalışmaktan ama sanırım bilinçaltımda bir yerler bunun böyle olmadığını söylüyor:)))
Sürekli birşeylere yetişebilme telaşı ( işyerindeki sorumluluklar ve görevler , ev işleri, ütü , bebeğin bakımı , biraz kafa dağıtmak için veya zorunluluktan dolayı yapılan alışverişler, aile ve eş-dost ziyaretleri.....daha saysam saysam bitmez herhalde:))
Haftasonları ev işleri ve bebekle ilgilenmekten eşe ayrılan zamanın oldukça azalması
Bebeğinin ağlayan sesini telefonda duyduğunda içinin parçalanması
Bebeğinin sana gülümsemek yerine ona bakan kişiye gülümsemesi.
Sürekli birilerine minnet etmek zorunda kalma durumu...

Maddi açıdan rahat olmak , bebeğin için gönlünce alışveriş yapabilmenin mutluluğu
Şartlar neyi getirirse getirsin her durumda bebeğine tek başına bakabileceğini bilmenin getirdiği özgüven
Sosyal bağların kopmaması ve kendini toplumdan soyutlanmış hissetmemek
Çalışan annelerle daha fazla iletişim halinde olabilmek ( gerek sanal alemden gerekse işyerinden)
Bebeğinin akşam eve gittiğinde seni görünce hazine bulmuş gibi heyecanlanıp kucağına atlaması:)))
Bebeğinin huysuz olduğu zamanlarda bile tahammül sınırlarının çok yüksek oluşu vb...

Şimdilik bunlar ama düşünsem fazlası da çıkar:))

04/01/2010 13:20:00

Aslında en güzel yanını atlamışım bu koşuşturmanın içinde hamileliğe başladığın kilonun bile 3 kilo altına düşebilmek ve bol bol abur cubur yemeğe rağmen:)))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çalışan Gebe

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...