18 mayıs 2011

05/18/2011 09:18:00

bugün kimse açmamış ben başlıyayım dedim:)

Ynt: 18 mayıs 2011

05/18/2011 09:25:00

bugün et suyu çorba yaptım oğluşuma:)

önceden çeşitli sebzelerle haşlanarak hazırlanmış kemik suyu
içme suyu
3-4 parça kuş başı kuzu eti
suyun miktarına göre tam buğday unu
yoğurt
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı pirinç
zeytinyağı
birazcık kekik

et suyu, içme suyu ve etler konularak pişirilir. daha sonra ayrı bir kapta un yoğurt ve yumurta sarısı çırpılır. kesilmesi diye biraz sıcak su eklenir. karıştıra karıştıra tencereye ilave edilir. pirinçler eklenir. pirinçler pişene kadar pişirilir. etler küçük didiklenir ya da blendırdan geçirilerek servis edilir:)

bu benim tavukla yaptığım çorbanın değişik versiyonu. tam buğday unu yerine mısır unu pirinç unu falan katılarak tahıllar değiştirilebilir. ya da pirinç yerine şehriye, irmik, buğday, mercimek katılabilir. kemik suyunu yaparken içerisine bir sürü sebze kattığım için buna sebze koymadım ama bazen içine patates havuç falan rendeliyorum. öyle olunca da oğlum çok seviyor:)

05/18/2011 09:47:00

ben dün melisaya kıymalı semizotu yaptım, dışardaydık orda yedirdim hepsini götürdü :)) tabi dışarda olmanın etkisi büyük burada ;) aynısını tekrar yapıyım diyorum semizotları tazeliğini yitirmeden, bakalım evde de götürecekmi hepsini ;) tarif şöyle:
1/2 orta soğan
1 taze sarımsak
kıyma ( dr bebeğin avuç içi kadar olacak büyüklüğü demişti o kadar işte )
1 havuç ( rendelenmiş)
1 domates ( rendelenmiş )
1/2 bağ semizotu ( çok büyük değildi 1 bağ )
1 çay kaşığı zeytinyağ
soğan ve sarımsak küçük doğranır zeytinyağda çevrilir iyice soğan yumuşayana rengi değişene kadar, sonra kıyma eklenir biraz kavrulur sonra havuç eklenir biraz daha çevrilir sonra domates ve semizotu eklenir biraz daha çevrilir, bütün tatlar birbirine karışınca birazcık su ile pişirilir. afiyet olsun. 
ezmek yok blender yok yemeği yaparken küçük doğrayın yeter, kocaman oldular (bizimki 9 u bitiriyor) yesinler bir zahmet :)

05/18/2011 10:01:00

bugün bizim menü çok sıradan oldu patates, havuç, pirinç üçlüsüne kabak, soğan, sarmısak ve kıyma eklendi.
bu arada evde ekmek yapıyo musunuz ekmek yapma makinesinde?yapıyosanız bebelere hiç verdiniz mi? 2 gündür erene kahvaltıda tam buğday ve kepekli ekmek veriyorum . dün çekinerek denedim, bi şey olmayınca bugün de verdim:P

05/18/2011 10:40:00

tuzsuz tam buğday ekmeği verilebilir diye okumuştum bir yerde..

05/18/2011 10:57:00

Bebeklere kepekli ekmek verilmiyor bildiğim kadarıyla, tam buğday unlu tuzsuz yahut az tuzlu ise verilebiliyor, ruşeymli ekmek de yiyebilir bebekler.

05/18/2011 11:09:00

Kepek şu anda sindirim sistemleri için aşırı yorucu ben de vermedim henüz.

Ama bugün yemeğine azıcık tuz koydum -üzülerek söylüyorum çünkü tuz vermek istemiyordum en az bir yaşına kadar. Ama 150 gram çorbayı büyük bir şevkle yedi, hiç problem çıkarmadan.. bi de üstüne 100 gram yoğurt.. Bi daha yapar mıyım kararsızım. Yemesini istiyorum ama...

05/18/2011 12:31:00

hımm tam buğday yapayım o zaman, az tuz koyarım.yulaf yada perihanın dediği gibi ruşeym de eklenebilir. sağolun anneler..

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BUGÜN BEBEĞİME NE PİŞİRDİM?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...