Ankara da Gazi üniversitesi anaokulunda montesseri varmış,kaldırılmış.

01/25/2010 11:02:00

Ankara da gazi ü. anaokulunda montesserio eğitimi veriliyormuş geçen senelerde,ama bu sene onlarda yaş gruplarına göre sınıflandırılan sisteme geçmişler. Telefondaki görevli montesseri de çocuklar  oyun oynayamıyormuş ve veliler çocuklar oyun konusunda eksik kalıyor diye tepki verdikleri için karma sistem yapıyorlarmış. hem montesseri hem de heryerde olan.

Ynt: Ankara da Gazi üniversitesi anaokulunda montesseri varmış,kaldırılmış.

03/19/2010 15:00:00

senayc gruba birkaç gündür üyeyim ve işten fırsat buldukça sitede gezinirken açtığın başlığı gördüm.Paylaşımın için teşekkürler, oğlum için 2.5 yaşında kreş planlamam var ve çalıştığım kurum kreşi olmasına karşın montessori metodu uygulayan kreşleri de mutlaka görerek son kararımı vermek istiyorum.Veriğin bilgi sayesinde bugün gazi üniversitesi kreşini aradım.Dışarıdan kreşe kabul varmış, karma sistem uyguluyorlarmış vs. ancak şu an genel sınıf mevcutları ortalama 22 kişi iken tek bir öğretmen varmış, bilemiyorum, kadro sıkıntısını aşmaya çalışıyorlarmış.Yine de gidip görüşülüp konuşulmasındafayda olur diye düşünüyorum.

03/19/2010 21:44:00

İçinde Montessori olan karma sistem bence de daha iyi gibi ama 22 kişiye bir öğretmen çokmuş.

03/20/2010 07:14:00

Nacizane fikrim içinde Montessori olan karma bir sistem olmayacağı yönündedir. Karma sistem ifadesinin Montessori felsefesinin tam olarak anlaşılmadan kullanıldığını düşünüyorum. Montessori'de oyun yoktur ifadesini de yanlış buluyorum. Artık Montessori sınıflarında sadece didaktik materyaller sunulmuyor. bana göre çocuklar da aslında gün boyu serbest oyun içerisindeler. Şimdi resim saati, şimdi şarkı zamanı, hadi oyun oynayalım diye zorla aktivite içerisine sürüklenmiyorlar.
Kızım 22 aylıktan bu yana 2-3 aydır bir montessori ön okuluna gidiyor. 18-36 ay toddler sınıfında yaşına uygun aktivite ve materyallerin yanısıra yeteri bebek - araba - mutfak - minyatür hayvanlar - kuklalar - hikaye kitapları var. ne eksik daha önemlsi ne de fazla... 3-6 ay sınıfında sadece bebekler ve arabalar yerlerini biraz daha materyalle (ve canlı hayvana bırakıyor) ama çocukların ilgisi de o yönde değişiyor.
22 kişiye 1 öğretmen kesinlikle çok ama çok fazla... Öğretmene destek öğrenci asistanları olabilmeli en azından diye düşünüyorum.

03/20/2010 17:30:00

Bir de montessori uygulamasının bazı kurumlarda uzun soluklu olmamasının sebebi, tamamen göstermelik olması, velilerin genele uygun olarak, "ögretmenin" gözlemleyici olmasını çocuklarıyla ilgilenilmiyor diye yorumlamaları ve kurum üzerinde baskı oluşturmaları.

eğer çocugunuzun Montessori metoduyla egitim almasını istiyorsanız mutlaka bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor, yoksa neyin neden yapıldıgı ile ilgili yanlış anlamalar yasanabilir.

veliler cocuklarının yönlendirilmemesine, özel ilgi görmemesine, normal bir birey gibi davranmasını tolare edebiliyor mu bu önemli.

bunun icin gercek bir montessori kurumunun velileriyle surekli bilgi akışı icinde olması, onları da bir nevi eğitmesi gerekiyor bence...

03/22/2010 02:27:00

Kızlar elbette sizin bebeklerin yaşı itibariylebu konuda benden çok daha bilgilisiniz doğrusu ben henüz bu sistemi okuyor ve kavramaya çalışırken beri yandan da psikolog arkadaşlarımdan ve okul öncesi eğitmenlerinden bilgi almaya çalışıyorum ama bildiğim kadarıyla asıl montessori eğitiminde oyuncak yok çünkü zaten her türlü materyal zaten oyuncağın yerini dolduruyor. İşte bu şimdiki m. okularında araba v.b. oyuncaklar karmalaştırmak bir nevi ( karmalaştırmaktan kasıtta Seldin'ın kitabında belirttiği üzere çağa uyum sağlayarak değişme, eklemleme). Beni bu eğitimle ilgili soru işaretinde bıraktıran üç mesele var birincisi okul öncesi bu eğitimi aldıktan sonrası, ikincisi montessori eğitiminden geçen çocuklarla ilgili şöyle bir ifade " yaptıkları işe konsantre olmayı öyle bir öğreniyorlar ki o işle meşgulken arkalarından bir tabur asker rap rap geçse dönüp bakmazlar bile." ifadesi, üçüncüsüne gelince kimdi hatırlamıyorum birinin eşi kullanmıştı bu ifadeyi "çocuklara iş yaptırma" diye:)) Şimdi kızacaksınız ama biraz haklılık payı var gibi geliyor ne yapayım bir de ben kanserojen meselesine takmışım 3 yaşında ki bebemin eline deterjan ya da ayakkabı boyası türü kimyasalları tutuşturamam gibi geliyor tabi şimdi bu kısım işi biraz sulandırdım ama bu kadarını da idare ediverin artık :))) Ha durun durun dördüncü ve daha önemli bir mesele daha var ki tam da Sedaydin'in dediği Montessori ismi altında açılan kaç okulun gerçekten bu işin hakkını vererek yaptığı kaçının çocuklarımızı kobay niyetine kullandığı çünkü bunun bir denetleyeni olduğunu sanmıyorum M.E.B.' in müfettişinin denetlemesi yeterli olmaz zaten o da bu eğitim sistemini bilmiyor olacak ( bir de şimdi müfettiş deyince aklıma geldi yine burada okumuştum galiba okulda çocuk eline boya kutusu alıyor müfettiş neden altına bir şey sermediniz diyor onlarda bekleyin diyor işte çocuk altına bir tane bile boya dökmüyor bence bu çok ürkütücü bir şey ya bu kadar aşırı düzene alışmış bir birey ilerde sorun yaşayabilir gibi geliyor bana ) sonuçta sadece o okuldaki hocaların insafına kalınıyor gibi olunabilir ama dediğim gibi tamamen okumadan birebir bu okulları gidip görmeden ya da eğitimcileriyle konuşmadan fikir yürütmekte abesle iştigal oluyor bir yandan. A tabi bir de bu işi pratikte yaşayan anneleri takip etmek de önemli o yüzden sizi takipteyim ;) Öpüldünüz:)

03/22/2010 11:27:00

Hepinize iyi günler, yine oğlumdan ayrılıp çalışmaya başladım bakalım haftasonunu nasıl bulacağız?Neyse, bir önceki iletim  Cuma günü iş çıkış saatime denk geldiği için kreş yetkilileri ile yaptığım görüşmede pek ayrıntıya giremedim.Şöyle ki, Gazi Üniversitesi kreşini aradım ve öncelikle okul müdürü ile görüşmek istedim ancak izinli olduğu için telefona yanıt veren kreş çocuk psikoloğu ile görüştüm.Görüştüğüm görevli, sitelerinin 1-2 haftaya kadar yenileneceğini, mevcut sitenin eski yapıyı ifade ettiğini, yeni sistemde, Reggio Emilia, Montessori veya Bilim Fen Çevre Sınıfı şeklinde değil, yaş gruplarına göre bir ayırım yapıldığını ifade etmiştir. Kendisinin bilebildiği kadarıyla eskiden Montessori temelli olmak üzere bütün yaş gruplarının bir sınıfta bulunduğu, uygulamada farklı yaş gruplarının birarada olmasının bazı olumsuzluklar yaşanmasına sebep olduğu ve değişimin kaynağında bunun bulunduğunu aktarmışlardır.Yaş gruplarına göre ayrılmış olmakla birlikte montessori eğitim sistemine devam edildiğini ifade etmişlerdir.

Şimdi

03/22/2010 11:34:00

Şİmdi bu durum Montessori felsefesine aykırımıdır? Diğer taraftan anladığım kadarıyla akademik olarak üniversite öğretim üyelerinin verdiği bir kararla yaş gruplarına göre sınıflandırma yapılmış ve burasının bir uygulama anaokulu olduğu düşünülürse, uygulamanın eksik tarafı olarak bu gereksinimin doğmuş olabilir mi? Çocuğu Montessori sınıfına devam eden annelerin katılımı beklentisiyle bu sorulara cevap bulabilir miyiz, merak ediyorum? Hepinize iyi günler.   

03/31/2010 07:42:00

yaa,ben bu mont. de uzman değilim ama bana karma olması daha iyi gelmişti. mon. de oyun eksik kalıyor sanki. Ama gazi nin mesai saatleri de uymuyordu bize. aklınızda bulunsun. Ben 18:00 da en erken çıkıyorum,onlar 17:30 da alın diyoralrdı
22 kişiye 1 öğretmende çokkk. bizim kreşde 9 kişiye 1 öğretmen var,ben az buluyorum

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
montessori eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...