2010 eylül anneleri neredesini???

Ynt: 2010 eylül anneleri neredesini???

03/08/2013 13:19:00

uyku durumlarınız nasıl? kendiliğinden mi uyuyor ? kendi odasında mı uyuyor? biz hala birlikte uyuyoruz ve çalıştığım için kıyamıyorum ayırmaya..ne yapıcam bilmiyorum?

03/10/2013 18:54:00

Herkese merhabalar,

Sera yaklaşık 7 aydır kreşe gidiyor. Gönderme amacımız bakım değil açıkçası çünkü anane bakıyor zaten kalan zamanlarda ben yoğun çalışıyorum. Yalnız ananeden ayrılma süreci çok zor geldiğinden 4-5 ay kadar mücadeleyle gitti fakat nazı bize oraya girdiği anda biliyoruz ki çok mutlu.İlk günlerde çok severek gitti fakat ikinci hafta rutine bindiğini anladı ve kıyamet koptu. Tutarlı davrandık, geri adım atmadık. Başlangıçta bir iki ay sıkıntılı bazı çocuklarda, anne açısından yıpratıcı olabiliyor ama geçiyor.
Hastalıklar tabiki felaket ortalama ayda bir antibiotic:( 

Onun dışında tuvalet eğitimine başlamadım çünkü ben hazır değilim:) Yazın başlıycam ve Sera istediği zaman tuvalete yaptırıyorum.

Kreşteki psikolog önce annenin hazır olması gerektiğini vurguladı ve artık bu işin 3 yaşa uzadığını söyledi çünkü eskiden bezler rahatsızmış ve çocuklar bir an önce kurtulmak istiyormuş ama şimdi bezler komforlu:) Bir de lazımlık önermedi çünkü her yere taşımak zor...
Çok önemli bir dönem son derece sakin ama çok da geniş olunmaması gereken, çocuk için çok hassas...
annelik hepsini çözer:)

03/14/2013 07:16:00

Biz de aynen yaklaşık 7 aydır kreşe gidiyoruz ve çok antibiyotik içti..çok üzülüyorum. acaba kötü bir etkisi olur mu ilerde diye çok vicdan azabı çekiyorum.

03/15/2013 07:39:00

Erken yaşta olması tabi çok hoş değil bu kadar ilaç kullanımının ama yapcak bişey yok seneye zaten gideceklerdi diye düşünüyorum...

Bu arada biz ani bir kararla tuvalet eğitimine başladık. Sadece gündüzleri gece bezli...

arada kaçırıyor tabi de bakalım neler bizi bekliyor... 

03/15/2013 09:02:00

Merhaba Senem,

Sera bezden rahatsız olduğu için mi aniden başlamaya karar verdiniz? Hadi hayırlı olsun, darısı bizim başımıza :)

03/15/2013 09:05:00

Aslında sormak istediğimi tam ifade edememişim :P

Siz ne gibi belirtiler gördünüz ve başladınız. Nehir ara ara sinyaller veriyor, ama mesela kakasını yaptığında hiç rahatsızlık hissetmeden o şekilde dolaşıp oynuyor. Herhalde birkaç ayımız var daha.

03/15/2013 23:26:00

Merhabalar,

Çok erken olmakla birlikte, ben aileden gelen geleneksel tavsiyelere uyarak, daha ilk aylardan itibaren tuvalet eğitimini verdim. Bu çok temel olarak, tuvalet ihtiyacını belli bir işaretle-sesle bağdaştırmak ve ona bu işareti öğretmek şeklinde oldu. 4-5'inci ayda bana bu sesi (biz "e-ehh" demiştik) kullanarak bana sinyal vermeye başladı Ceren... 2 yaş zıtlaşmalarına sarkarsa işler sarpa sarar diye elimi çabuk tutmaya çalışmıştım ne yalan söyleyeyim. O dönem çok yararlandığım, ilk aylardan başlayıp 2-3 yaş tuvalet alıştırmalarını da kapsayan bir kitap önermek isterim: Bezsiz Bebek (Christine Gross-Loh).

Bu arada, benim de başka bir sorum var. Geceleri bez istemiyor artık ve kuru kalkıyor diye gece bezi de çıkardım birkaç ay önce, ancak uykusu çok kolay dağılıyor; uyandırıp tuvalete götürmek uykusunu bölmeye değmiyor, hele kış mevsiminde, kaza olduğunda üzeri ıslak kalıyor diye vazgeçtim. Havanın ısınmasını beklemeye karar verdim... Ama gece kaldırıp tuvalete götürenler var mı aramızda? Benzer durumda olan ya da buna cesaret edebilen? *:)

03/15/2013 23:36:00

Maşallah Ceren'e. Darısı Nehir'in başına, ama galiba anca yaza... 

Aslında bu konuda henüz deneyimim yok, ama size okuduklarımdan aklımda kalanları söyleyebilirim :)
Yatmadan birkaç saat öncesinde sıvı alımını kesmek ve yatmadan önce tuvalete götürmek gece çişinin gelmesini engelleyebilirmiş. Dediğiniz gibi, kışın gündüz bile üst baş ıslandığında sorun oluyor, gece çok zordur herhalde.
Bu arada, kitap tavsiyesi için de teşekkürler ;)

03/18/2013 12:18:00

tulipe34 Sera bir arkadaşı tuvalete yaparken gördü ve çok özendi ama zaten ara ara tuvalete oturmak isterdi ve izin verirdik. Bunu gören arkadaşım da bence yazı bekleme bu çocuk hazır dedi ve gaza geldim.

Yalnız gece bu sene çok uykusuz kaldım ve çişe kaldırmak istemiyorum şu an. Öğretmenine sordum o da zaten başlangıçta o şekilde tavsiye ettiklerini söyledi derken başladık...

Mesela Cumartesi günü akıl sağlığımı yitircem zannettim ama Pazar daha iyiydi. Cidden sabırlı olmak ve duyguları belli etmemek gerekiyor. Bir de size önerim her tuvalete çiş yaptığında ödül koyun mesela ben sticker veriyorum banyoya yapıştırıyo kendisi:)

Öğretmeni ilk günler iyi gitse bile sonradan geriye dönüşler olabilir sabırlı olun diye uyardı bu arada...

03/18/2013 12:20:00

Bu işe çok yeni başladığımızdan tecrübelerimi sıcağı sıcağına paylaşabilirim ihtiyacı olanlara...

Sevgiler...

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Eylül Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...