Evde çocuk fotoğrafı nasıl çekilir?

Ynt: Evde çocuk fotoğrafı nasıl çekilir?

05/09/2011 11:40:00

bir de optik zoom kullanıp, dijital zoom kullanmamak gerekiyor. güzel sonuçlar çıkmıyor

05/09/2011 11:44:00

Kullandığınız lensin de çok önemi var. Yani DSLR makineler için söylüyorum. Diyafram aralığına bağlı daha az ışıkta daha net fotoğraflar çekmeniz mümkün. Ama lensleri daha pahalı tabii. Ben ev içinde güneşli günleri kaçırmamaya çalışıyor. Hatta daha fazla ışık elde etmek için perdeleri iyice açıyorum. Ama en iyi sonuçları her zaman, gün ışığında ve dış mekanda yakalayabilirsiniz.

05/09/2011 11:48:00

ben de yeniyim zaten buralarda :) yardımcı olabilmek adına :)

05/09/2011 12:12:00

Bende defalarca çekiyorum işe yarar bir poz elde etmek için. Makinalar hakkında fazla bilgim yok. Mümkün olduğunca ışıklı zamanlarda güneşi arkama alarak çekmeye çalışıyorum ve otomatik ayarı kullanıyorum. Flaşsız çekmeye çalışıyorum genelde ve makro açık oluyor. Makinamda sony DSC-T20. Yazışmaları dikkatle takip ediyorum. Daha çok ipuçlarını merakla bekliyorum.

05/09/2011 13:10:00

kadraj konusuna da dikkat edilmeli. nesne her zaman ortada olunca fotoğraf etkili olmuyor. altın oran diye bilinen bir oran var. bunu bilince, kadrajınızı ona göre ayarlayınca çok etkili fotoğraflar çıkarmak mümkün ;) ben bir ara forumun birinde epey bilgi paylaşmıştım. bakayım onları copy paste ederim yine...

05/09/2011 13:16:00

sağol elvan
fotoğrafını çekmek istediğiniz objeyi bu kutucukların kesim noktalarına getirmeniz kompozisyonu iyileştirir

05/09/2011 13:22:00

bakış yönü de mühim... çocuğun baktığı yönden boşluk bırakmalısınız. sola bakıyorsa soldan, sağa bakıyorsa sağdan. tam tersiyse fotoğrafı sıkıştırır, boşluk bırakılan alan gereksiz olur.

arka plan çok detaylı olmamalı, macro moduyla veya dslr kullananlar diyafram değerini düşürüp arka planı daha flulaştırabilirsiniz. çocuk mekandan büyük oranda soyutlanır ;) sadece ona ilgi çekilir.

05/09/2011 13:33:00

tam konuya cuk diye oturan bir örnek Başak. Altın oranı çok iyi kullanmışsın.

05/09/2011 13:35:00

altın oran süper olmuş, bakış yönü açıkta olmalı, sıkışmamalı..güzel bir örnek :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...