Evde çocuk fotoğrafı nasıl çekilir?

Ynt: Evde çocuk fotoğrafı nasıl çekilir?

05/10/2011 13:40:00

Reyhannn önceki makinen neydi? Şimdi mark II galiba? Sonra bir soru daha soracağım:)

05/10/2011 13:42:00

tamron pek iyi değil "bence" ama..sigma daha iyi..dışarıda, parkta falan zoom objektifler daha kullanışlı geliyor bana..100-300 mm mesela..sigma var bende..

05/11/2011 08:53:00

reyhan ben de senden teknik bilgileri bekliyorum. internetten bir sürü yazı okudum. ama bazı noktalar hala net değil benim için.
benim makinam panasonic dmc fz30. ama yenisini almayı düşünüyorum, canon 550d ya da 60d.  2sinden de tam emin değilim biraz daha araştırıp öyle karar vericem.

05/11/2011 14:50:00

birkaç sene önce yazmışım bunu, tam şu an ihtiyaç duyulan bilgilerden ;) umarım işinize yarar :

Portre çekimi :

portre hakkında elimden geldiğince bilgi vereceğim. öncelikle ışıktan başlayalım. ortamın ışığı ne çok sert, ne de çok az olmalıdır. yumuşak bir ışıkta çekim yapılmalı. eğer çekim dışarıda yapılacaksa öğle saatleri hariç ya sabah veya da akşama doğru çekim yapılmalı. çünkü öğle saatlerinde güneş ışığı çok sert düşer, bu yüzden modelde göz kısılmaları, istenmeyen lekelerin ortaya çıkması, keskin hatlı gölgeler oluşur. oysa yumuşak bir ışıkta yapılan çekim ise hem modelin daha rahat olmasını sağlar ve hem de yukarıdaki olumsuz şartların oluşmamasını sağlar...

modelin arka planının olabildiğince temiz olmasına gayret edin. düz bir zemin önünde çekmeye çalışın. fotoğrafta önemli olan model olduğundan arka tarafın dikkat çekmesine izin vermeyin...

pozlar hatıra fotoğrafı kıvamında değil, modelin ruh halini yansıtabilecek, duyguyu, iç dünyasını yansıtabilecek bir şekilde olmalı. olabildiğince doğal hallerini yakalamaya çalışın. poz verince genelde yapmacık oluyor. modeli rahat bırakın istediğini yapsın :) bu arada siz de etrafında dolanıp istediğiniz açıdan, istediğiniz kareyi yakalamaya çalışın. bazı modeller de makineyi görünce doğal olmayan hareketlerde bulunabilir ve olduğundan çok farklı çıkabilir, bunu ise karşınızdaki kişiyle iletişim kurarak, onu rahatlatmaya çalışarak aşabilirsiniz. bir de tabi profesyonel bir modelle çalışıyorsanız, kendi kafanızdaki çekmek istediğiniz fotoğrafı anlatıp o şekilde poz vermesini isteyebilirsiniz. böylece kurgu bir portre çalışmış olursunuz.

fotoğraf çekimlerinde flash kullanmamaya çalışın. flash yüze patladığında, yüzdeki olumsuzlukların hepsini ön plana çıkaracaktır. ayrıca tendeki doğal dokuyu ve duyguyu da öldürecektir. mümkün olduğunca doğal ışık kullanın. özellikle gündüz çalışma yapın. gece portre çekimlerinde tabi ki flash kullanılabilinir ama istenilen duyguyu vereceğini sanmıyorum...

kompozisyondaysa, olabildiğince modelin uzuvlarını kadraj dışı bırakmamaya çalışın. eğer kadraja eli de giriyorsa, dirseğini de alın. ama bazen de sadece baş fotoğrafı çekilebileceği gibi, boydan da modelin portresi olabilir. portre, modelin ruh halini, kişiliğini yansıttığı için bu o anki duruma göre değişir. fotoğraf karesini yatay tutuyorsanız modeli çok ortalamamaya çalışın. eğer model objektife değil de başka bir yöne bakıyorsa o yöne doğru kadrajda bir boşluk bırakın. buna bakış boşluğu denir. ve modelin kadrajda çok sıkışmamasını sağlar. mesela model sola doğru (size göre sağa doğru) hafif dönmüş bakıyorsa. siz de modeli karede sola alıp, sağa doğru biraz boşluk bırakın. kompozisyonda bu kuralların hepsi uygulanmalı diye bir kaide yok, istisnalar da elbette ki var. bu da sizin estetik algınıza, fotoğrafın çekildiği an'a göre farklılık gösterir. bunu siz belirleyeceksiniz...

modelde netliğe önem verin. özellikle netliği gözlerin üstüne verin. çünkü bir insana baktığınızda direkt gözüne bakarsınız. gözler kalbin aynası derler. fotoğrafta da bu şekildedir. ilgi noktası her zaman modelin gözleridir. bu yüzden tüm netlik orada olmalıdır.

eğer modeli arka plandan koparmak istiyorsanız, arka planı flu hale getirmek istiyorsanız. modelden biraz uzaklaşın ve makinenizle zoom girin. bununla birlikte makinenin diyafram ayarını en düşük değere getirin. netliği model üzerine ayarlayın. böylece arka plan flu ve modeliniz de öne çıkmış olacaktır.

05/11/2011 20:31:00

Bu açıklamalar süper olmuş Elvan

05/12/2011 08:33:00

teşekkürler fatoş :)

05/12/2011 08:50:00

ben bir de teknik bilgi vermekten öte, flickr da bol bol bebek çocuk fotosu takip ediyorum. deniyorum bulduğum fırsatlarda.. pekiştirmek adına bu teknik bilgileri flickr da ara sıra takipte bulunmanızı tavsiye ederim.. bana çok faydası oldu flickr'ın :)

05/12/2011 08:51:00

ayrıca kompozisyonda 1/3  kuralı denen bir kural vardır  ondan biraz bahsedeyim. fotoğraflar kompoziyon olarak genelde 2'ye ayrılmaz, mesela deniz ve gökyüzü aynı boyutta alanı kaplamamalı karede. çünkü bu tip fotoğraflarda izleyici dikkatini nereye vereceğini bilemez. hareketlilik yoktur. 1/3 kuralı aynı zamanda altın oran demektir. bunun için de fotoğrafınızı hem uzun tarafından hem de kısa tarafından 3'e bölün. böylece fotoğraf 9 eşit parçaya bölünecektir. bu parçaların kesiştiği noktalar ise altın oranın olduğu yerlerdir. şöyle örnek vereyim sizlere :

buradaki kuşlar tam altın noktaya yerleştirilmiştir. böylece fotoğraf durağanlıktan kurtulup hareketlenmiştir. ayrıca manzaralarda da bu kural uygulanır :

ilk fotoğrafta yelkenli tam ortadadır, hatta denizle gökyüzü de ikiye bölünmüştür. bu da fotoğrafı durağan kılmıştır. ama diğer iki fotoğraf ise doğru bir kompozisyonla hareket katmıştır

bu da 1/3 kuralına başka bir örnektir...

05/12/2011 08:53:00

Peki, ben de birşey sorabilir miyim? Benim makinam biraz eski canon powershot a710ıs ayarlarında seçenekleri var. Ben genelde "p" seçeneğii kullanıyorum. bir de tv / av / m var. tv ve av kendi başlarında hangi durumlarda kullanılmalı?

05/12/2011 08:57:00

kendisinden izin almadım ama sanırım birşey demez :) doğum ve bebek fotoğrafçısı çiseren korkut'un yazdığını alıntılıyorum :

"cok bol fotograf bakmak , ozelliklede nasil olmus diyerek bakmak cok muhim bence. once gozu egitmek , iyi kotu ayirdini yapabilmek cok onemli.sonrada bol bol çekmek denemek denemek.birazda dogustan yetenek :) ...kucuk bir el kitabi var cok faydali bir eser http://ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=IS5XOCUZ5F3FTYGJZMRG burdaki linkten bakiniz.
dogada footografcilik dedigine bakmayin , bu kitapciktan dogadan tutun portreye cok sey ogrenebilirsinz,teknik anlamda egiticidir. 0 dan baslayanlar icin acik net aciklayici bir kitap.bi elinizde makineniz bir elinizde kitapciginiz olsun :) ben daha bitiremedim :) ama okucam yeniden. "

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Fotoğrafçılığı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...