Kışlık Elma Kompostosu

09/04/2012 11:31:00

Annemin bahçesinden 10 kg elma gelince, ne yapsam diye düşünmeye bile fırsat bulamadan komposto fikri geldi aklıma. Oğlum meyve suyu çok seviyor çok şükür :) Kışın hazırlar yerine veya organik bulmaya çalışmak yerine yapıveriyim dedim.

Elmaları soymadan doğradım. O elma dilimleyicisini kim icat ettiyse çok dua ettim kendisine :)

Tencerelerde kaynayan suyun içine elmaları bolca boca ettim. 15-20 dk kaynadılar sanırım. Zaten elmalar sararıp şekilleri baya yumuşayınca hazır olduğu anlaşılıyor.

Koca tencere başına 200 cc’lik 1 su bardağının yarısı kadar toz şeker koydum. Şekerini tadarak ayarlayabilirsiniz. Benimkiler şekersize yakınlar, meyve tadındalar.

Tabi şeker yerine pekmez de kullanabilirsiniz, ama ben meyve sularının meyvenin rengini taşımasını istediğim için şeker kullandım.

Tabi bir diğer görüşe göre ise şekerin zararı sebebiyle çocuklara verilmemesi. O konuda çok haklısınız. Ama koca tencerede yarım bardak şeker ile yapacağım meyve kompostosunu kışın tazecik içeceğini düşünürsem, fayda zarar analizinden fayda daha ağır basıyor “bence”.

Kaynayıp hazır olduklarını anladığım zaman kavanozları ısıtıyorum kettle üstünde. Kapağı açık bi garip duruyor, kaynayan suyun buharıyla birazcık ısınıyor. Teker teker kavanoz ısıtmakla uğraşmak istemezseniz fırın tepsinizde de ısıtabilirsiniz topluca. Bir yandan da ufak bir tencerede kavanoz kapaklarını kaynatıyorum.

Cezve yardımıyla hooopp doldurup ters kapatıp tezgaha.

Akan kokan olmazsa ertesi gün konservelerimiz hazır demektir :)

Bu işin püf noktası: her kavanoz kapağının yeni alınmış olması ve sımsıkı kapatılmasıdır.

Dilediğiniz her meyve ile yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin ve Afiyet Olsun:)

Ynt: Kışlık Elma Kompostosu

09/04/2012 11:32:00

09/04/2012 11:39:00

Domateslerden sonra elmalar:)
ne beceriklisin Burçak:)
afiyet olsun

09/04/2012 11:41:00

Sırada şeftaliler var Senay :)

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Mutfak Sırları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...