sözcükler...

10/26/2011 19:10:00

kuzucuklarımız dee dee-- döö döö v.s. diyollar da 1 de anlamlı sözcükleri doğru yerlerde kullanıyorlar. bizde durum henüz iç açıcı diil. 1 cok seye anne diyor, bana da babasına da baba diyor.

sizlerde durum nasıl??? konusmayı desteklemek için neeeler yapmalı acepp???

Ynt: sözcükler...

10/26/2011 19:29:00

Del del del çok kullanıyor. Bir şeylere erişmek istediğinde genelde. Anlam veremediğimiz bir kıh kıhh sesi var. Ona garip gelen bir şey olduğunda ya da bir şey gördüğünde, şaşırdığında bu sesi çıkarıyor. Ağlamaklı olduğu bir ihtiyacı olduğu zamanlarda ağlamayla karışık ne-ne-ne-ane-ane diyor. Bizde de durum pek farklı değil yani. Ne yapmak gerek acaba ben de merak ediyorum.

10/26/2011 20:18:00

bizde de çok anlamını kavrayarak sözcükler çıkmıyor anni, bababa,dede, mama... bir de şimdi ortalığı karıştırmaya başladığından sürekli "hayır" diyorum o da ayiiirrr demeye başladı. çocugun ilk öğrendiği kelime olumsuz kelime hadi hayırlısı.... 

10/26/2011 20:28:00

Ritacım önceliklekonuşması çok ama çok önemli değil.Şu anda takip etmemiz yada yönlendirmmiz gerek şey anlaması.Konuşmanın 3'e akdar yolu var.

Yapıyorsundur biliyorum ama bol bol kitap okuman onunla süreklikonuşman her iki konu içinde bebeğimizi yüreklendirecek

Benim bu fikrime sıcak bakmayan arkadaşlar çok ama televizyon seyreden çocuk malesef konuşma ve anlama konusunda biraz problem yaşayabiliyorlar.Belki alışması zor olacak ama t.vhayatınızdançıkınca çocuktaki hızlı gelişimi anlayabileceksin

Dediğim gibikonuşmadan önce seni anlaması gerek yine erken bazı şeyler için ama yavaş yavaş başlamakta yarar var

Yağız abi faktöründen dolayı konuşma olsun anlama olsun yaşıtlarından önde gidiyor.(ki Oğuz bu yaşlardayken bön bön bakardı sadece)

Anne baba dede su mama meme kedi attı gitti adda aydede abi gibi kelimelere  addaa gitti annee gelll kedii ehhh gibi cümleler bile kurmaya başladı.Bunun yanı sıra her söyleneni anlıyor ki bu benim için konuşmasından çokönemli mesela el salla dediğimizde el sallıyor alkışla dediğimizde alkışlıyor saat nerde dediğimizde ya saate bakıuor yada eliyle gösteriyor.

Birşey istediğinde eğer oda isterse işaret ediyor mesela abisi süt içerken oda içmek istiyor  denedik su verdik kabul etmedi süt verince kabul etti.

Şimdi ise burnunu ve kulağını ööğrendi.Diğerlerini öğrenmekte hevesli.

Bizde dediğim gibi abi faktörü çok etkili.Her çocuğun öğrenme konuşma ayı farklı.Endişe etmemekle beraber daha zamanı var diyerek boşlamamakta da fayda var.

İsmi ile seslendiğinde dönüpbakıyor mu? Yada verdiğin küçük bir komutu alıyormu topu at dediğinde atıyor  mu

10/26/2011 20:33:00

son dediklerini yapıyor dilekcim...  1 az daha ilgiye ihtiyacı war sanırım we 1 az boşluyorr hissediyorum kendimi bu aralar...

10/26/2011 20:36:00

Süer o zaman daha ne istiyorsun.Canım bu duyguya sık sık bende kapılıyorum belki Oğuz olmasa bunların hiçbirini bile öğrenemeyecekti diyorum sanıırm bu duygu herkeste var.Hepimiz ilgili anneleriz ve kapıldığın duygu hepimizde var inan bana.

Aslabu konuda kendini eleştirme.Ona bir gülümsemen bile yeter

10/26/2011 20:39:00

Ve dediğim gibi asla acele etme her çocuğun öğrenme yaşı farklı algı yaşı farklı.Son dediklerimi yapmasa bile onbeş aylık olana kadar zamanı var.Bununla ilgili nehirin bir yazısı vardı bulabilirsem onu göndereceğim neler yapmış sana fikir olabilir

10/26/2011 21:40:00

istediği herşeyi gösterirken bu diyor.mama, meme, baba, ver, anne, su . klasik şeyler işte. ama ben konuşmasından çok anlamasıyla ilgileniyorum. söylediğim herşeyi eksizsiz anlıyor ve yapıyor.canı isterse tabi:) çorabını giy diyorum yada kollarını kaldır diyorum üstünü çıkarırken buna benzer herşeyi yapıyor. ben de geç konuşmuşum genetik birçok şey

10/27/2011 05:46:00

Anne, baba, abla, dede,  meme, mama, gel, gitti, cici, bebe, çiçi (çiçek) bunlarda bizim kelimelerimiz. Bir gecede uyanıp "anne meme" dedi; bir kerede "baba gel" dedi  ama tesadüfmü bilinclimi dedi bilemiyeceğim :))))

10/27/2011 12:51:00

böööö:((bizdede aynı sıkıntı bilgim:((elada takmış bi baba,baba ,dedeliyo arada,artık öyle gıcık oluyorumki baba diyişine,anenin yavrusuna seslenişi gibi sesleniyor sıpa,babaaaa:((neyse başkadanet bişey demiyor dede var ama çok bilinçli değil yazın resmen babama derdi ama unuttu yavrum burdai dedesi saolsun ayda bir ya görür ya görmez:((ondan. ıh ıh diyor bişey istediğinde bunun suçlusu ise eşim,adam sabır taşı çocuklar ne isterse yapar ne kızar ne oflar,anormal bi adam,hatta uzun olacak ama aklımageldi;geçenlerde ben mutfatayım kapıdan sesleri geliyor bizimki ıh ıh diyor babanın kucağında mutfağa gidelim die diretiyor,adam debeleniyor resmen orası olmaz kızım annenin işi var orası soğuk kızım,nasıl dil döküyor dayanamadım açtım kapıyı senmi nun kucağındasın omu senin anlamadım al götürsene:((böyle garip bi adam o yüzden çocuk konuşmaya ihtiyaç duymuyor,dün akşam daha yeni yeni uyardım ne derse yapmayacaksın anlamıyormuşa yatacaksınki konuşmaya gereksinim duysun,bakalım dinlermi:((buda çok önemli anne olarak genelde her istediğini anladığımız için çocuğa fırsat vermiyoruz,uzman görüşleride bu yöndedir,kişi ihtiyaç duyuğu şeyi daha hızlı öğrenir,konuşmaya ihtiyaç duymalı çocuk,ben yok seni anlamak yani:))))ezgide çok işe yaramıştı bunada başlayacam artık eşek kadar oldu:))

10/27/2011 13:27:00

bizde de konuşma konusunda durum farksız... gil gil gil (gel gel gel demek :)) atti (bir şeyi yere attığında diyor) baba, anne, mama,hadi, ver falan bunun gibi basit kelimeler söylüyor ve daha anlayamadığımız sesler çıkarıyor ama henüz keşfedemedik. zaman zaman bizim söyledğimiz sözcükleri tekrarlayabiliyor ama sürekli kullanmıyor... bizi iyi anlayabiliyor artık...
Bella tecrübeli bir anne olduğu için onun vurguladıkları gayet yol gösterici bence...
bir çok okuduğum yazı ve dr de öyle söylüyor... ben daha doğmadan başlamıştım karnımdayken konuşmaya hala daha evde 10 kişi var zannedersiniz kapıyı dinleseniz sürekli konuşurum kayra ile... masal, ninni, şarkı söylerim(sesim karga gibi ama oğlum katlanıyor işte) kendi uydurduğum ninnilerim vardır hatta bazılarını hatırlayamayacak kadar çok uydururum :))

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Ekim anneleri hadi burada toplanalım.

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...