Çocuk Adına Kararlar Almak

05/20/2011 20:10:00

Henüz bebeğim çok küçük, ama onu hayata hazırlarken ne ölçüde özgür bırakabileceğimi düşünüyorum.

O daha çok küçükken bazı tercihler yapacak, bense ona kendi isteklerimi dayatacağım. Onu korumak, ona daha iyi bir hayat sağlamak adına..

3 yaşında peşinden çorabını giy diye koşturacağım.

7 yaşında komşunun oğlunun gittiği mahalledeki okula değil de, arkadaşımın bir faturası üstüme almak vs. (artık neyse, henüz bilmiyorum) yöntemlerle nezih bir mahalledeki okula gitmesini sağlayacağım.

13 yaşında o kimyasal saç boyalarını kafasına sürmesini, 16 yaşında sigara içmesini, 19 yaşında esrar içmesini engelleyeceğim. Sevgilisinden HIV ve hepatit testlerini getirmesini isteyeceğim. 

20 yaşında "Daha evlenmen için erken. O kızı tanımıyorsun doğru dürüst" diyeceğim. Aşkın aslında ne olduğunu anlatacağım. 

22 yaşında dünyayı gezmek için evi terk etmek yerine kariyerine şimdiden başlaması için ikna etmeye çalışacağım. 

Sınırlarımı nasıl koyacağım? Bu bir lanet mi? Annem bana beddua mı etti acaba? Eninde sonunda anneme benzedim ve onun kaygılarını taşıyorum. Ben de evladımı "eğitmeye", onu "toplumsallaştırmaya" çalışacağım, biliyorum. Çünkü hayatın böyle daha kolay ve güvenli olacağını düşünüyorum onun için.

Ama böyle olsun istemiyorum. Acaba çocuklarımızı nereye kadar yönlendirebiliriz? Sınırlarımız nedir? Haddimiz?

Ynt: Çocuk Adına Kararlar Almak

05/21/2011 09:36:00

:)

kendine zarar vereceğini düşündüğümüz bir şey için ne kadar, ne zamana kadar ve nasıl müdahale edebilirsiniz? 

bebeğim mızırdanıyor, sonra döneceğim, ....

05/21/2011 10:26:00

hülya sanırım bende senin gibi yapacağım. Başlarda bende sürekli fanusa kapatıp gezdirmeyi düşünüyordum eren'i ama kendisi ilan etti özgürlüğünü:))

ama örneklere bayıldım.

05/21/2011 21:47:00

Çok şey yazdım, sonra sildim...
Zor bir konu benim için...

Sanırım benim fantezim, kendi kendine büyüyecek özgür bir insana ev arkadaşlığı yapmak.

Ama mümkün görünmüyor.

Ben Hülyanın dediği "kültürel miras" ı bile ne ölçüde aktarmaya hakkım olduğunu sorguluyordum ama en doğrusu bu galiba. Ben ona bazı şeyleri bilerek, bazı şeyleri farkında olmadan aktaracağım. Bazı özellikleri genetik olarak çoktan aktardım. 

O yetişkin olduğunda, kanatlanıp uçacağı zaman kendiliğinden gelecek. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...