Akraba evliliğininden çocuk doğurmak

10/16/2010 14:48:00

Ülkemizde akraba evlilikleri çok yaygın.
Akraba evliliği yapmanın en büyük sakıncası, doğan çocukların ve onların çocuklarının ciddi sağlık sorunları taşıma riskleri. Zekâ geriliği ve başka gözle görülür sorunlar ender rastlanan şeyler değil.
Akraba evliliği yapanlar bu konuda bilgili mi?
Neleri göze alıyorlar?
Akraba evliliğinin avantajları ne?
Bir anne olarak düşüncenizi çok merak ediyoruz, konuyla doğrudan ilgili olsanız da olmasanız da!

Ynt: Akraba evliliğininden çocuk doğurmak

10/16/2010 23:55:00

Akraba evliliği yapanların, yaptıranların birinci düşüncesi, kızlarının ya da oğullarının yabancıya karışmamasının avantajlı olduğu yönünde. Akrabalık ilişkilerinin güçlenmesi, pekişmesi için evleniyorlar.
Tanıdığımız bildiğimiz insandır, ele karışmasın deniyor.
Akraba evliliği yapanlar maalesef bu konuda bilgi sahibi değiller, birşey olmaz deniyor, eğer endişenizi dile getirirseniz. Örnekler hep hazır: benim dayım, halam vs. amcakızı/oğluyla evlendi birşey olmadı gibi.
Kesinlikle akrabayla evlendirmeyen bölgeler oldugu gibi, illa ki akrabaya kız veren yöreler de mevcut. Annem örneğin Bulgaristan göçmeni bir köyden, Anadolu'ya yerleşmiş olan bu köy dışarıya kız vermez.
Benim kendi annem ve babam kızkardeşlerin torunları mesela. Ama bizde birşey yok :) Biyolojik olarak zeka geriliğinin görünmesi ne durumlarda mümkün onu bilemiyorum. Erkeklerin torunları olsalardı mesela sorun olur muydu?

10/17/2010 00:00:00

Bu konuya şöyle bir açıklık getirelim arkadaşlar. Akraba evliliğinden neden sakat çocuklar dünyaya getirme olasılığı olduğunu biliyor musunuz?

Anne ve babanın her ikisi de aynı genleri taşıdığından eğer o ailede genetik bir bozukluk varsa bebeklerinde ortaya çıkma olasılığı akraba olmayan çiftlerinkine göre iki kat oluyor. Yani bebek %50 anneden, %50 babadan aldığından bebek ve genetik bozukluk her iki tarafta da varsa akraba evliliği büyük rist taşıyor.

10/17/2010 06:20:00

Benim şahsen kafam şu "bana bir şey olmaz" kültürüne basmıyor arkadaşlar! Depremi unutmakla aynı hesap gibi, değil mi? Sonuçta akraba evliliğinden doğmuş ciddi oranda sorunlu çocuk var. Bir tanıdığım, rötarde ilk çocuğuna rağmen ikinciyi, ve ikisi de kız olduğu için bir de üçüncüyü doğurdu. Şimdi ikinci kızın da sorunlu olduğu ortaya çıkıyor. Üstüne üstlük bu aile iki oda bir salon bir evde oturuyor. Onu biraz yakından tanımasam kendisinin "rötarde" olduğunu düşüneceğim, ama bu bir tercih meselesi gibi gözüküyor, bunu gerçekten anlamak istiyorum ama başaramıyorum!

10/17/2010 10:54:00

gulusturkmen++++1

10/17/2010 10:54:00

gulusturkmen++++1

10/25/2010 07:13:00

Benim ailemde pek karşılaşılan bir şey değil akraba evliliği. Akraba evliliğinden kastımız 1. ve 2. derecedeki kuzenlerin evliliği. Konuyu araştırırken karşılaştığım bazı sayıları yazayım. Günümüzde evliliklerin %10u kuzenler arasında oluyor. Bugüne kadar tarihteki evliliklerin %80inin kuzenler arasında olduğu hesaplanıyor. Kuzen evlilikleri 19. yüzyıldan sonra çok ciddi bir düşüş göstermiş. (Çalıkuşu'nun kuzeniyle evlendiğini hatırlatayım)

Bunun nedenleri genelde toprak bölünmesin vs olabildiği gibi aşk da olabiliyor. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cousin_marriage şu kaynakta detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İşin genetik sakatlık yönüne gelince:

In April 2002, the Journal of Genetic Counseling released a report which estimated the average risk of birth defects in a child born of first cousins at 1.7–2.8% over an average base risk for non-cousin couples of 3%, or about the same as that of any woman over age 40.[177] In terms of mortality, a 1994 study found a mean excess pre-reproductive mortality rate of 4.4%,[178] While another study published in 2009 suggests the rate may be closer to 3.5%.[2] Put differently, first-cousin marriage entails a similar increased risk of birth defects and mortality as a woman faces when she gives birth at age 41 rather than at 30.[179]

Kısacası, bir kadın 40ından sonra çocuk doğurmasıyla, kuzen evliliğinden çocuk doğurması arasındaki risk hemen hemen aynı. 

Ancak tekrarlanan kuzen evlilikleri riski arttırıyor.  

After repeated generations of cousin marriage the actual genetic relationship between two people is closer than the most immediate relationship would suggest. In Pakistan, where there has been cousin marriage for generations and the current rate may exceed 50%, one study estimated infant mortality at 12.7 percent for married double first cousins, 7.9 percent for first cousins, 9.2 percent for first cousins once removed/double second cousins, 6.9 percent for second cousins, and 5.1 percent among nonconsanguineous progeny. Among double first cousin progeny, 41.2 percent of prereproductive deaths were associated with the expression of detrimental recessive genes, with equivalent values of 26.0, 14.9, and 8.1 percent for first cousins, first cousins once removed/double second cousins, and second cousins respectively.[180]

10/25/2010 07:18:00

10/25/2010 07:18:00

Özetlersek, kuzen evliliği tekrarlandığında problem. Bir topluluk sürekli kuzen evliliği yapıyorsa kendi gen havuzundan çıkmadığı için genetik problem çıkma olasılığı artıyor. Süregelmeyen bir durum için düşünürsek, kuzen evliliğindeki sakatlık ihtimali sandığımız kadar çok değil. 40 yaşında çocuk doğuran bir kadınla aynı. 

Bunları yazma nedenim şu aslında, çoğu zaman önyargılarımızla, bize öğretilenlerle düşünüyoruz. Açıkcası tam olarak ne kadar riskli acaba diye merak ettiğim için bu sayıları buldum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmama... isteği Uğur Mumcu'nun dediği gibi.

selamlar.

10/25/2010 08:02:00

Sadece sakatlık yada mental sorunlar olarak bakarsak ve taşınan belli bir mutasyon da yoksa  çok da önemli değilmiş gibi gelebilir. Ancak o kadar çok gen ve o kadar çok mutasyon var ki, akrabalık durumunda risk ister istemez artacaktır (Akdeniz Anemisi, MTHFR4, FVLeiden vb).

Bu mutasyonların bir kısmından (özellikle taşıyıcıysa) haberi bile olmadan yaşayıp gidiyor insanlar ama hiç olmadık bir anda önemli hale gelebilir.

Akraba olmasa da,  bu genlere ait taşıyıcılığı olan ayrı bireyler bile bebekte hastalığa neden olabilirler. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...