erkek çocuğa oyuncak seçimi

08/17/2011 07:06:00

Merhaba arkadaşlar,

2.5 yaşında oğlum küçüklüğünden beri arabalara genel olarak araçlara çok düşkün.  Ev araçlarla dolu.  O arabalarda hoşlandığı için bizde bir süre sonrası çeşit çeşit araba almaya başladık.  Giydirmek daha kolay olduğu için kıyafetleri arabaları vs.  Bu eğilimi sürekli pekiştirmek bir taraftanda bana ters geliyor. Geçenlerde babasının itirazına rağmen çay takımı almıştım. Bir süre severek oynadı.  Sonra oyuncakların arasında boğuldu gitti. Kİtap seçerkende kendiyle özleştirebilsin diye genelde erkek karakterli olanları seçiyorum.  Caoui,Atakan serisi gibi. 

Sizler bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz.

Ynt: erkek çocuğa oyuncak seçimi

08/18/2011 14:24:00

oyuncak konusunda biz de pek kısıt oluşturmadık, evde bebek de var, tren de var, meyve sebze tabak çanak oyuncakları da var, peluş hayvanları da..
hepsiyle oynuyordu, ama okula başladıktan sonra başka erkek çocuklarının oyun şekillerine daha çok eğilim göstermeye başladı. araba ile daha çok oynuyor artık bizimki de.
calliou dan nefret ettiğim için onunla ilgili kitap pek almadım, kitap konusunda daha çok hayvanlı olanları tercih ettiğimi farkettim, cinsiyet arka planda kalıyor dolayısıyla.
yani biz oyuncak konusunda ne kadar geniş alternatif oluşturursak oluşturealım, etrafta, başka erkek cocuklarda gördüklerini taklit etmeye daha meyilliler maaleesef.
kasmayın çok, ama sadece araba figürüne saplanmamaya da çalışın. başka çocuklardaki araba dışında şekilleri renkleri olan kıyafetleri göstermeye çalışın bence, böylece onları giymenin de güzel olabileceğini düşünür belki..

bu aralar peluş bir İKEA köpeği var dalmaçyalı. sürekli onunla oynuyor. kendi yaptıklarını ona öğretiyor, bak böyle çiş yapıcaksın, böyle yemek yiyceksin, gel ben seni uyutucam gibi gibi.
hem günlük yaşamdaki rolleri kavraması, hem yaratıcılık, hem iletişim açısından peluş dostların önemli olduğunu düşünüyorum,
Sevgiler,

08/18/2011 21:53:00

Bizim oğlan daha çok küçük olduğundan oyuncak seçeneklerimiz cinsiyetsiz. Ancak geçenlerde 3 yaşında falan ancak oynayabileceği ahşap bir oyuncak geldi. İçinde bloklar olan bir vagon. 4 tekerlekli, ipinden çekiliyor. Çok güzel bir oyuncak ama Ulaş kız çocuğu olsaydı bunu seçmezlerdi herhalde. 

Cinsiyetçilikten kaçış için benim de bulabildiğim tek çözüm hayvanlar. Şimdilik giysi alırken kurtarıcım oluyorlar, ileride de oyuncak seçiminde olmalarını umuyorum. Peluş hayvanlar erkek çocukların da başka bir canlının bakım sorumluluğunu öğrenmesi için çok iyi fikir gerçekten. Özellikle de babaları oğullarının bebekle oynamasını kaldıramıyorsa : )

Çay takımı da babalar için biraz radikal bir tercih olabilir. Benim gözlemlediğim kadarıyla ev işlerini en çok paylaşan erkekler bile çay servisinden rahatsızlanıyor. Belden yukarısını hafif eğip çay sunmayı kendilerine yakıştıramıyorlar mı nedir, bir hantallık çöküyor üstlerine. Hizmet etmek ağır geliyor herhalde. Çay servisi yerine yemek pişirme oyuncakları olabilir. Ünlü aşçılar hep erkek argumanı ile eleştirenler susturulabilir. Elektrikli süpürge de daha kolay kabul görür herhalde. Ne de olsa tekerlekli!

Yanlış bilmiyorsam çizgi karakterler hangi cinsiyetten olurlarsa olsunlar karşı cinsiyetten de yakın bir arkadaşları ya da kardeşleri oluyor. O yüzden oğlan çocukları da örneğin Dora'yla tanıştırılmalı diye düşünüyorum. SpongeBob gibi cinsiyetsiz karakterler de özendirebilir. (Bunu yazarken sahi SpongeBob'un cinsiyeti ne diye taradım, meğer yurtdışında bu bayağı tartışma konusu olmuş.  Hatta muhafazakarlar bu karaktere takmışlar, gey mey bu diye.)

Ben Bob The Builder'a gıcığım. Onun oyuncaklarından almayı düşünmüyorum.

08/19/2011 08:07:00

cinsiyetsiz oyuncakları tercih ediyorum  bende . 1 yasında Devrim.. 
ama cay takımı yada kız oyuncakları gibi seylerde almak istemiyorum.. yani kız oyuncağı oldugunu bağıra bağıra yazan bir oyuncağı da itici buluyorum.. mesela barbie, ya da çay takımı seti itici.. tipki alet takımı, silah gibi oyuncakların itici geldigi gibi. kıyafetlerde de erkek yada kız reonlarını sevmiyorum.. bebek, cocuk olsunlar.. kız - erkek diye düşünmeyeyeim istiyorum.. bunların tersine çalısmakta iştemiyorum.. özellikle pembe giydirmek gibi.. anlatabiliyor muyum?
tahta oyuncaklar iyi geliyor. basit. kendisi tanımlıyor gibi... zaten tam oyuncak sevme yasında değil. mesela kavanoz kapagı seviyor bana bu guzel geliyor.. büyüdükce oyuncaklara yonelecegini duymustum.. keske boyle basit sade oyuncaklar sevseler. günümüz dünyasında cok zor herhalde..

08/19/2011 08:16:00

Serhat pelüş oyuncaklarla maalesef pek oynamadı. Köpek,ayı,aslan vs. bir dizi pelüş aldım ama ilgilenmedi. 

Couiodan neden nefret ediyorsunuz meraka ettim :) Bana çok kötü bir karakter gibi gelmedi. Gerçi tipik  bir aile anne ev işi yapıyor baba çalışıyor. Geçenlerde annesi işe gitmişti . 

Sabahları tvde önce kaşif dora peşinden koş diego koş var. Serhat Doradan hoşlanmadı çok, Diegoyu tercih ediyor.

Kendisini erkeklerle özdeşleştirmesi bana doğru geliyor. O yuzden erkek karakterli kitaplar yada filmler bana ters gelmiyor.  Tabii  Atakan mutfakta gibi bir kitap bulamıyorsunuz. Daha çok atakan marangoz,inşaat ustası,markette,parkta vs. 
Serhat şimdilerde couiou,atakan vs. gibi günlük hayatı , sorunları vs ilgili şeyleri daha çok seviyor.  Hayvan hikayeleri yada masallar yerine tercih ediyor.  Kimlik oluşumu, özdeşleşme ile ilgili zannedersem.

08/19/2011 11:31:00

calliou ve ailesi fazla ideal geliyor bana.
geçende bir arkadaşım şöyle diyordu: oğlum bana "sen calliounun babası kadar iyi değilsin baba" diyormuş..
annesi çok ilgili, her zaman ona ayıracak zamanı var, babası da öyle. çocuk çok uslu. her denene tamam diyo, bana fazla normal geliyor kayu. bir de etrafta çok fazla eşya, kıyafet, çanta, bardak üzerine kayu baskı yapıyorlar, gördükçe iyice sıtkım sıyrıldı diyeyim..
sevgiler..

08/19/2011 20:18:00

Benim oğlumda arabaları seviyor ama daha çok ilgisi hayvanlar. Uzun uzun burada yazmayayım. Ara ara yazıyorum oyuncak tercihlerimizi bloğa. http://yagizlahayat.wordpress.com/2011/08/16/2-yasinda-yagiz-nelerle-oynar/ Kitapları da daha çok hayvanlı seçiyoruz. Çizgi karakterler pek tercihim değil. Oğlumun kitapları da burada. http://yagizlahayat.wordpress.com/yagizin-kitapligi/ .

Bende cinsiyeti ön plana çıkaran oyuncaklardan hoşlanmıyorum ama özellikle kız çocuğunu çağrıştıranlar da tercihim değil.

08/20/2011 08:15:00

Oğlum şu aralar  hayvanlar ve insan figürlü oyuncaklarla daha çok oynuyor.Yaş ilerledikçe ve 3 civarına geldikçe etraftan aldığı etkileşimle erkeksi oyunlara ve oyuncaklara kendiliğinden yöneliyor.

Bu nedenle illa erkek çocuk diye, daha küçüklüğünden başlayıp da araba-kamyon-inşaat tarzı tek tip oyuncaklara alıştırmayı kendi açımdan doğru bulmuyorum.Evde oyuncak ütü masamız,ütümüz,elektrik süpürgemiz,yemek takımlarımız,erkek barbie Ken'imiz oldu ve dönem dönem bunlarla oynadı.Ama dediğim gibi hepsi dönemsel ve yaş 3 olup da diğer erkek çocuklarla etkileşim başlayınca otomatikman erkeksi oyuncaklara yöneldi.

Bu oyuncakların hepsinin bir amacı var ve bence belli bir yaşa kadar cinsiyetsiz oyuncaklar.
Hepsi çocuğun hayal gücünü geliştiren, oyun kurmayı öğreten, kelime hazinesini güçlendiren oyuncaklar.

Mesela Barbie Ken; Takım elbisesi ve kravatı var.Oğlum onu babasıyla özdeşleştirdi ve oyun oynarken '' Hadi Ken, şimdi işe gitmelisin, kravatını düzeltelim,'' şeklinde cümleler kurardı.

Oyuncak yemek takımlarıyla adını restorancılık koyduğu oyunu oynuyor.Masayı hazırlıyoruz beraber ve kendisi garson oluyor,bana '' ne istersiniz?? '' diye sorular soruyor.Sonra yemek takımından ayrı bir yerde duran cırt cırtlı-kesmeli meyveleri bir an aklına geliyor ve koşup onları getiriyor  ve bir garson yada aşçı edasıyla '' hangi meyveden yemek istersiniz?? diye soruyor.Farklı oyuncakları doğru şekilde birarada kullanıyor, bence bu çok güzel bir keşif.

Bu oyunların içeriği ve kurduğu cümleler ona önceden özellikle öğretilmiş şeyler değil.Tamamen gözlemlemiş ve kafasına hepsini yazmış, bu oyuncaklar sayesinde de rol yapıyor, öğrendiği yeni kelimeleri ve cümleleri dile getiriyor.

Kız-erkek oyuncağı diye birşey yoktur.İleride yalnız başına yaşaması gerektiğinde ütü de kullanacak, elektrik süpürgesi de, mutfağa da girecek.Daha küçücükken beyinlerine kız-erkek ayrımı yerleştirmenin sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

08/20/2011 09:39:00

peyipala katılıyorum. Benimde okuyunca aklıma geldi. Bizde olmasada 6 yaşındaki kız yiğenimin çay takımları oğlumun çok hoşuna gidiyor ve oraya gittiğimizde bize çay yapıp servis ediyor. Sonrada tencerelerinde pilav yapıyor bize :-)

Bir de oğlum için özellikle almasamda evde bir bebeği var. Gerçi tüm oyuncakları onun arkadaşı. O da arkadaşı Maviş. Ona sarılmayı ve masada birşeylerle uğraşırken gelip sandalyede oturup onu izlemesi çok hoşuna gidiyor. 
Bende büyüdüğünde tek başına yaşayabileceği donanımlara sahip olmasını arzu ediyorum. 

Cevabın:

Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Feminist Anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...